Контакт

Свет

СЗО: Треба да се зголеми производството на дексаметазон, ја намалува смртноста од коронавирус

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) повика денес да се зголеми производството на дексаметазон, откако британските научници објавија дека овој стероид значително ја намалува смртноста кај пациенти заболени од коронавирус кои се во тешка состојба.

„Ние се соочуваме со нови предизвици: зголемување на производството и брза и правична дистрибуција на дексаметазон ширум светот, фокусирајќи се на тоа каде е најпотребно“, рече генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус.

За среќа, кажа тој, станува збор за ефтин лек кој го произведуваат многу фабрики ширум светот и кои, сигурни сме, може да го забрзаат производството.

Првите резултати од британското клиничко испитување покажуваат дека дексаметазонот ја намалува смртноста за третина кај пациенти со најтешка форма на болеста.

„Дексаметазон треба да се користи само кај пациенти со Ковид-19 кои се во тешка и критична состојба, под строг клинички надзор“, предупреди тој.

„Нема докази дека овој лек е ефикасен кај пациенти со лесна форма на болеста и за превенција, а може да предизвика и штета“, посочи Тедрос.

Директорот на СЗО кажа дека побарувачката за дексаметазон е веќе зголемена.

Тој ја повика меѓународната заедница да биде солидарна и транспарентна, така што снабдувањето со дексаметазон ќе се врши пред сè во земјите со најголем број сериозно болни пациенти.

„Исто така важно е да се провери дали снабдувачите можат да го гарантираат квалитетот на лекот бидејќи постои висок ризик од влез на пазарот на производи со понизок квалитет и фалсификати“, предупреди водачот на СЗО.

Тој, на денешниот брифинг, кажа дека вчера се регистрирани повеќе од 183.000 нови случаи, што е несомнено најголем број заболени за еден ден.

Свет

Хонгконг ги затвора училиштата поради зголемување на бројот на заразени

Објавено пред

Заводот за образование во Хонгконг објави дека сите училишта престануваат да работат поради зголемувањето на бројот на случаи на коронавирус.

Повеќето училишта во азискиот финансиски центар главно се затворени уште од февруари, а многумина се префрлија на учење и предавање преку интернет. Покрај тоа, летните одмори започнаа во голем број меѓународни училишта, пишува „Ројтерс“.

Вчера имаше 42 нови случаи во Хонгконг, втор ден по ред со зголемување на бројот на локални инфекции. Министерот за образование, Кевин Јунг, рече дека учениците и родителите на учениците биле меѓу оние што неодамна биле заразени.

Досега во градот се пријавени вкупно 1.366 случаи на „Kовид-19“, а седум лица починале.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Американскиот Врховен суд одлучи дека половина од територијата на Оклахома им припаѓа на Индијанците

Објавено пред

Врховниот суд на САД донесе пресуда дека половина од територијата на Оклахома им припаѓа на Индијанците.

Пет од деветте судии вчера гласаа за тоа источниот дел на државата, вклучувајќи го и нејзиниот втор најголем град Талса, да биде признаен како дел од резерватот.

Целиот судски процес започна од Џимси МекГирт, кој во 1997 годиниа беше осуден за силување девојка, пишува Би-би-си.

Судската одлука во случајот МекГирт против Оклахома се смета за еден од подалекусежните случаи за Индијанците во последните децении.

Пресудата значи дека некои членови на племето кои се прогласени за виновни во државните судови за дела извршени во областа утврдена со оваа одлука, сега можат да ги оспорат своите претходни пресуди.

Племенските членови кои живеат во тие граници може да бидат ослободени од државни даноци, а само сојузните обвинители ќе имаат право да ги гонат Индијците обвинети за кривични дела во тој дел на Оклахома.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Објавено пред

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По дводневно насилство, третиот ден на протести помина во голема мера мирно.

Српскиот премиер најави нови мерки за Белград, кои вклучуваат забрана за собирање на повеќе од 10 лица во затворено и на отворено, но овие мерки сè уште не се ставени во сила, па затоа не важеа за синоќешните нови протести.

Меѓу демонстрантите имаше иницијатива, кога ќе започне протестот, граѓаните да седнат за да се направи разлика помеѓу обичните демонстранти и хулиганите. Вучиќ, пак, од авионот со кој леташе за Брисел ги спореди демонстрантите со нацистите и им рече на граѓаните да не се судираат со насилниците затоа што државата ќе го стори тоа.

Во најголем дел, планот на демонстрантите успеа. Значителен број демонстранти во Белград и голем број српски градови каде што се одржуваа протести, седеа во поголемиот дел од времето. Протестите беа мирни, а некои играа оро.

Српските медиуми пренесуваат дека во еден миг протестот бил расипан од група хулигани кои предизвикале судир, но демонстрантите успеале да ги истераат насилниците од просторот пред српскиот парламент.

„Нова.рс“ јавува инцидент, за време на вчерашниот собир кога група го нападнала и му ја скршиле главата на нивниот известувач.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 минути

Сопственик на продавница ветувал на купувачи дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица, ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Македонија1 час

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот Едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Регион2 часа

(Видео) Солзавец и димни бомби на протестите во Грција

Грчката полиција синоќа употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собрале пред Парламентот за да изразат незадоволство од...

Свет2 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија3 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија4 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија4 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија14 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија15 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија17 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија18 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија19 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ19 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија20 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет21 час

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион21 час

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион23 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет1 ден

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ1 ден

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Досие