Контакт

Свет

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Објавено пред

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение за ковид-19 и дека враќањето во нормала ќе потрае.

Повеќе од 18,1 милиони луѓе во светот се заразени со новиот коронавирус, а речиси 700.000 се починати.

Генералниот директор на СЗОО, Тедрос Адхан Гебрејерус и раководителот на Одделот за вонредни состојби Мајк Рајан инсистираат на тоа државите строго да ги спроведуваат епидемиолошките мерки како што се носење маски, физичка дистанца, миење раце и тестирање.

„ Пораката до луѓето и владите е јасна: Направете се“ порача Тедрос на виртуелната конференција во седиштето на ОН во Женева.

Маските за лице, порача тој, би требало да станат симбол на солидарност во светот.

„Поголем број од вакцините се во третата фаза од клиничките испитувања и сите се надеваме дека ќе имаме повеќе ефективни видови на вакцини кои би помогнале во спречување на заразата. Но, засега нема чудотворно решение и можеби никогаш нема да го има“ рекол Тедрос.

Тој признал дека постои страв дека нема да има вакцина која е ефективна или заштитата од болеста ќе биде само краткотрајна и ништо повеќе, но дека тоа нема д асе знае се додека не се завршат клиничките испитувања.

Тедрос им порача на мајките да ги дојат своите бебиња и во случај да се заразени со коронавирус, бидејќи придобивките ги надминуваат ризиците од инфекција.

„ СЗО препорачува мајките кои се сомнителни или се потврдени дека се позитивни на ковид-19 да се охрабруваат на истиот начин како и сите други да започнат или да продолжат со доење“ рекол Тедрос.

Според него, бројните предности на доењето за бебето и децата значајно ги надминува потенцијалните ризици на инфекцијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Протест на средношколците во Атина – „Под маските имаме глас“

Објавено пред

Во центарот на Атина утрово се одржа протест на средношколци.

Нивните главни барања се спроведување на сите потребни мерки за безбедност на учениците и наставниците во училиштата, вклучително одделенијата од по 15 ученици, пренесе АНА.

Главниот слоган на демонстрантите беше „ Под маските имаме глас, образование и здравје за секој ученик“.

Тие се собраа кај Пропилеј, а потоа тргнаа кон зградата на парламентот.

Сообраќајот во центарот на Атина беше во прекин.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕУ смета дека инаугурацијата на Лукашенко нема легитимитет

Објавено пред

Европската Унија смета дека инаугурацијата и новиот белоруски претседател Александар Лукашенко немаат демократски легитимитет и ги разгледува своите врски со Белорусија, рече високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Џозеф Борел, пренесува ТАСС.

Тој исто така предупреди дека неодамнешната инаугурација може само да ја влоши политичката криза што ја зафати Белорусија.

„ЕУ уште еднаш повторува дека претседателските избори во Белорусија на 9 август не беа ниту слободни ниту фер. Европската Унија не ги признава нивните фалсификувани резултати. Врз основа на тоа, т.н.  инаугурација од 23 септември 2020 година и новиот мандат на Александар Лукашенко немаат никаков демократски легитимитет. Во светло на сегашната ситуација, ЕУ ги разгледува своите односи со Белорусија“, се вели во соопштението.

Борел исто така смета дека оваа инаугурација е во директна спротивност со волјата на голем дел од белоруското население, што е изразено со бројни, масовни и мирни протести по изборите, и служи само за дополнително продлабочување на политичката криза во Белорусија.

„Позицијата на ЕУ е јасна: белоруските граѓани заслужуваат да бидат претставени од оние што слободно ги избираат преку нови инклузивни, транспарентни и кредибилни избори“, додаде тој.

Борел повторно ги повика белоруските власти да се воздржат од какво било насилство и веднаш да ги ослободат сите лица кои беа приведени за време на кампањата за претседателските избори и на последователните протести.

Протестите на национално ниво ја зафатија Белорусија по претседателските избори на 9 август. Според официјалните резултати на Централната изборна комисија, Лукашенко победи со огромно мнозинство од 80,10 отсто од гласовите.

Неговиот најблизок ривал на трката, Светлана Тихановскаја, се најде на второто место со 10,12 отсто од гласовите. Таа одби да ги признае резултатите, ја напушти Белорусија и отиде во Литванија. Откако резултатите од излезните анкети беа објавени доцна на 9 август, во центарот на Минск и другите белоруски градови избија масовни протести.

За време на постизборениот период, митинзите прераснаа во жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата. Како одговор, белоруските власти ги осудија тековните превирања и побараа да се запрат овие неодобрени протести.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Финска состојбата со коронавирусот се влошува, половина од новозаболените на возраст под 30 години

Објавено пред

Финските власти предупредуваат дека пандемијата на Ковид-19 брзо се шири во земјата и дека се движи во „алармантна“ насока.

14-дневниот кумулативен број на случаи на Ковид-19 на 100.000 жители во Финска остана меѓу најниските во Европа со 15,5, покажаа податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Но, финските власти соопштија дека е загрижувачко што бројот на нови случаи во последните две недели е двојно зголемен на 798, од 387 во претходните две недели.

Министерството за социјална заштита и здравство соопшти дека може да се забележат неколку знаци на обнова на епидемијата во земјата.

„Зголемувањето на стапката на инциденција, зголемувањето на процентот на позитивни случаи кај сите примероци, зголемените тешкотии во пронаоѓањето изворот на инфекција и синџирите на инфекции стануваат сè почести, сите предвидуваат премин во фаза на забрзување на епидемијата“, се вели во соопштението.

Околу 50% од новите случаи се откриени кај оние под 30 години, додаде министерството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Европа2 часа

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Македонија3 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа3 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија4 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа4 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет5 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет14 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет16 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет18 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет18 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија19 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија21 час

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија21 час

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион21 час

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија22 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија22 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет23 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Досие