Контакт

Европа

Сибирски тигар уби чуварка во зоолошката во Цирих

Објавено пред

Женка од видот сибирски тигар убила 55-годишна чуварка во зоолошката градина во Цирих, соопштија властите.

Спасувачките екипи не можеле да ѝ помогнат на жената која починала на самото место.

Нападот го пријавил посетител на зоолошката градина, по што персоналот ја намамил тигрицата Ирина да се оддалечи од жртвата и животното се повлекло во своето живеалиште, соопштија од полицијата и администрацијата на зоолошката градина.

Околностите за нападот се истражуваат.

Во истото живеалиште живее и четиригодишен мажјак по име Сајан.

Ирина и натаму останува во зоолошката градина каде дошла пред една година од друга зоолошка, со цел да ја замени женката која угинала по борба со Сајан.

Сè уште не е јасно зошто чуварката и тигрицата биле во затворен простор во исто време, информираат од раководството на зоолошката.

Зоолошката градина во Цирих се отвори пред еден месец откако беше затворена поради коронавирусот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Противниците на Лукашенко гневни: Објавена снимка од неверојатна изборна измама во Белорусија

Објавено пред

Откако претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, освои убедливо мнозинство од 80,23 проценти од гласовите, наспроти популарната опонентка Светлана Тихановскаја, која освои 9,9 проценти, во земјата започнаа немири, со обвинувања за наместено гласање.

Постојат неколку наводи за тоа, како на пример дека избирачки места биле затворани пред гласачите да пристигнат да гласаат, дека некои избирачи гласале пред официјалното отворање или дека немало гласачки ливчиња затоа што на одредени места веќе гласале сите регистрирани избирачи.

Во контекст на ваквите обвинувања, се појави видео од избирачко место на кое се гледа член на изборниот штаб кој се спушта по скала од прозорец на вториот кат со торба за која се верува дека содржи гласачки ливчиња.

Во описот на видеото се вели: „Гласачко место 17 од округот Минск. Поради некоја причина, членовите на комисијата слегуваат по скала од прозорецот од вториот кат со пакети кои содржат нешто налик на кутии. Или документи. И сето тоа се следи под будното око на полицијата“.

Полициски сили, а понекогаш и полициски комбиња, контролираа бројни избирачки места во земјата.

Независните анкети покажуваат дека Тихановскаја добила 71 процент од гласовите, додека Лукашенко добил само 10 проценти. Во овој момент, ниту еден од податоците на опонентите не може да биде потврден од релевантна независна страна.

Прикажи повеќе...

Европа

„Антифа“ подготвува насилни напади врз германската полиција и политичките противници

Објавено пред

Германските безбедносни власти тврдат дека припадниците на екстремно левичарското движење „Антифа“ подготвуваат напади врз полицајци и политички противници, вклучително и потенцијални атентати, пренесува германски „Фокус“.

Движењето „Антифа“ во Германија и нејзините 50 придружни групи во целата земја стануваат сè понасилни, се вели во извештајот на Федералната канцеларија за криминалистичка полиција и Федералната канцеларија за заштита на Уставот. За нив исто така се верува дека планираат напади.

Властите се загрижени и поради обвиненијата дека некои германски припадници на „Антифа“ отпатувале во Северна Сирија за да спроведат борбена обука за левичарската курдска милиција.

„Брејтбарт Лондон“ претходно објави за врските на „Антифа“ со Курдската работничка партија (ПКК) во Германија. Во 2018 година екстремистите на „Антифа“ признаа дека пукале кон една турска џамија во Касел поврзана со крајнодесничарската Турски сиви волци, непријател на ПКК.

Претходно годинава, уставната судијка Корнелија Гантен-Ланге од Хамбург беше поврзана и со „Антифа“ и со ПКК по одржувањто предавања во „Роте Флора“ на „Антифа“ за претставниците на ПКК.

Во јуни во Австрија припадниците на „Сивите волци“ се судрија со „Антифа“ и со припадниците на ПКК во Виена, во областа Фаворитен, претежно населена со мигранти.

„Овие конфликти се увезени од Турција. Ако сакате улични борби, одете во Турција, но нема место за тоа во Австрија “, рече австрискиот канцелар, Себастијан Курц.

Според берлинската Агенција за заштита на Уставот, „Антифа“ стои зад десетици напади во германската престолнина – од напади со боја врз згради до подметнување пожари. Тие првенствено биле насочени кон десничарски политичари и новинари.

Минатата година „Антифа“ објави т.н. водич за атентати на веб-платформата „Индимедија“, која честопати се користи од милитантите за да преземат одговорност за разни напади, вклучувајќи го и обидот за убиство на пратеникот на Алтернатива за Германија, Франк Магниц.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски експерт очекува вакцина против коронавирусoт до крајот на годината

Објавено пред

Претседателот на германскиот Институт „Пол Ерлих“ (ПЕИ), одговорен за прифаќање на вакцините, Клаус Цихутек, е убеден дека вакцина против коронавирусот ќе се најде годинава.

„Поаѓам од фактот дека вакцината ќе биде одобрена до крајот на 2020 година или почетокот на следната година, а предуслов е дека резултатите од третата фаза од тестирањето ќе бидат позитивни“, објасни Цихутек.

Цихутек објаснува за РНД дека во третата фаза од студијата се проверува дали вакцината навистина штити од вирусот.

Според него, одобрувањето за пласирање на пазарот, веројатно, ќе биде поврзано со последователно доставување дополнителни податоци.

Тој вели дека е позитивно што разни кандидати за вакцина го зголемуваат имунитетот кај луѓето.

Во исто време, Цихутек посочува дека, дури и кога ќе биде одобрена вакцината, не треба да се смета на тоа дека нема да треба да се почитуваат сегашните корона-правила, како што се маските и растојанието.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава...

Македонија34 минути

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија2 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет4 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија4 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет4 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион5 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија6 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет16 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија17 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија18 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион20 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија21 час

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет21 час

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион24 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Досие