Контакт

Свет

Сиднеј го продолжува заклучувањето поради Ковид-19

Објавено пред

Можноста за продолжена блокада во Сиднеј, Австралија, се појави денеска, откако здравствените работници пријавија уште едно рекордно зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19 оваа година, зад кои стои многу заразниот делта-сој.

Австралиската држава Нов Јужен Велс денеска објави дека открила 112 нови, локални случаи на Ковид-19, од кои скоро сите се наоѓаат во Сиднеј, и покрај фактот дека најголемиот град во земјата веќе трета недела е заклучен.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гледис Береџиклијан, рече дека бројот на нови случаи во наредните денови ќе одреди дали ќе се продолжи заклучувањето во Сиднеј, кое треба да заврши в петок.

Вкупниот број на заразени се приближува до 700 лица, за помалку од еден месец по откривањето на првата инфекција во средината на јуни.

Во болницата има 63 лица, од кои 18 се на одделот за интензивна нега, а една жена со 90 години беше првата жртва на Ковид-19 оваа година во таа држава.

Рестриктивните мерки за Сиднеј со пет милиони жители, вклучително и затворање на училишта, престој дома, предизвикаа загриженост од можноста за забавување на економијата, која се врати на нивото пред пандемијата во првиот квартал од годинава.

Свет

Властите испраќаат војска на улиците во Сиднеј за контрола на „локдаунот“

Објавено пред

Австралиските власти испратија стотици војници во Сиднеј да помогнат во спроведувањето на заклучувањето воведено поради ширењето на вирусот, пишува Би-би-си.

Војниците ќе поминат обука за време на викендот, пред да започнат со невооружени патроли во понеделник.

Многумина се прашуваат дали е неопходна ваква воена интервенција.

Заклучувањето, кое ќе биде на сила најмалку до 28 август, им забранува на луѓето да го напуштат својот дом, освен во посебни случаи.

И покрај заклучувањето, кое веќе трае пет недели, заразата продолжува да се шири во Сиднеј. Денес се пријавени 170 нови случаи.

Војниците ќе и се придружат на полицијата во жариштата на вирусот за да осигураат дека луѓето ги почитуваат правилата, кои вклучуваат и ограничување на патувањата од 10 километри.

Австралиските правници сметаат дека употребата на армијата во либерална демократија е загрижувачка.

Епидемијата тешко ги погоди работниците и сиромашните предградија.

Критичарите велат дека областите веќе се соочиле со полициски мерки и посочуваат дека овие ограничувања се построги отколку во остатокот од Сиднеј.

„Нашите луѓе се една од најсиромашните демографски категории и веќе и онака се чувствуваат маргинализирани“, рече Стив Христу, еден од локалните лидери.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во Бразил падна снег

Објавено пред

Во Бразил деновиве има значителен пад на температурите, а вчера падна и снег.

Автомобилите, улиците и автопатиштата се покриени со снег и мраз.

„Имам 62 години и никогаш не сум видел снег. Гледањето на убавината на природата е нешто што не може да се опише“, изјави возачот на камион Гонкалвес Маркес во градот Камбара до Сул за ТВ Глобо.

Повеќе од 40 градови во државата Рио Гранде до Сул се под мраз, а снег падна во најмалку 33 општини, објави метеоролошката компанија Сомар Метеорологија.

Невообичаено студеното време во Бразил веќе успеа да ги зголеми меѓународните цени на кафето и шеќерот, а денес е најстудениот ден во годината, пишува „Ројтерс“.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Објавено пред

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските државни медиуми ваквата ситуација ја нарекоа најголемата зараза по Вухан, објави Би-би-си.

Според државните податоци, заразени се речиси 200 луѓе откако вирусот бил откриен на градскиот аеродром на 20 јули.

Сите летови од аеродромот во Нанџинг ќе бидат суспендирани до 11 август, објави „Глобал тајмс“.

Официјалните лица, исто така, започнаа масовно тестирање по критиките за нивниот неуспех.

Сите 9,3 милиони жители на градот, вклучувајќи ги и оние што дошле да го посетат Нанџинг, ќе бидат тестирани, објави државната новинска агенција „Ксинхуа“.

Официјалните лица веруваат дека жариштето е предизвикано од позаразната делта-варијанта на вирусот и дека инфекцијатата се проширила поради присуството на вирусот на фреквентниот аеродром.

Администрацијата на аеродромот доби опомена, а дисциплинското тело на Комунистичката партија тврди дека има проблеми, како што е недостаток на надзор и непрофесионално управување.

Тестовите покажуваат дека вирусот сега се проширил во најмалку 13 градови, вклучувајќи ги Ченгду и главниот град Пекинг.

Локалните власти во Нанџинг велат дека седум од заразените се во критична состојба. Корисници на кинеските социјални мрежи ја доведоа во прашање и ефикасноста на кинеските вакцини против делта-сојот.

Не е познато дали заразените биле вакцинирани.

Голем број земји од Југоисточна Азија кои се потпираат на кинеските вакцини неодамна објавија дека ќе користат вакцини од други производители.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ20 минути

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет54 минути

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ1 час

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет2 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет3 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија3 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет14 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет16 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет17 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија20 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија21 час

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија21 час

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија22 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија22 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија23 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија23 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија24 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија1 ден

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет1 ден

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет1 ден

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Досие