Контакт

Европа

Силен земјотрес во Италија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,6 степени бил регистриран синоќа пред полноќ во провинцијата Кампобасо на југот на Италија со епицентар кај Монтагано на длабочина од 23 километри, јави АНСА.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на Националниот геофизички и вулканолошки институт (INGV), земјотресот бил со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала, но агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на првите извештаи на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC), објави дека магнитудата била 5,4 степени.

Земјотресот бил почувствуван и во соседните области Кампанија, Пуља, Абруцо и Лацио, а од теренот нема извештаи за повредени или материјална штета.

„Ројтерс“ пренесува дека Националната противпожарна служба на „Твитер“ објавила дека немало барања за спасување.

По првите проверки не е забележана посебна штета, но секако ќе треба да се направат потемелни проверки, јави АНСА повикувајќи се на локалните власти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Полска против планот за релокација на мигрантите на Европската Комисија

Објавено пред

Полската влада нема да соработува со планот за принудно преместување мигранти предложена од Шведскиот совет на Претседателството со ЕУ, соопшти вчера тамошното Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Стокхолм го поддржа предлогот на Европската Комисија во врска со реформата на системот за миграција и азил на ЕУ, која вклучува релокација на 120.000 мигранти годишно или еквивалент од 22.000 евра по мигрант што треба да ги платат земјите кои одбиваат да ги примат новодојдените, велат извори од ЕУ за Полската агенција за печат (ПАП).

„Полска нема да се согласи со шемата за задолжителна релокација, систем кој веќе се покажа апсолутно неефикасен и штетен. Време е да се сконцентрираме на елементарните предизвици и на ефективнтеи алатки, а не на псевдо-решенијата“, вели полскиот заменик-министер за надворешни работи, Шимон Шинковски вел Сек, за „ТВП Инфо“.

Полска ефикасно се справи со најголемата миграциска криза по Втората светска војна, рече Вел Сек, алудирајќи на бегалскиот бран по почетокот на руската инвазија на Украина.

„Полска прими 2 милиони бегалци, а повеќе од 10 милиони ја поминаа полско-украинската граница од 24 февруари 2022 година,“ истакна тој.

Реформата за миграција и азил беше на агендата на состанокот на амбасадорите на ЕУ во средата. Појдовна точка во дискусијата беше предлогот на ЕК, што, ако што рече полскиот постојан претставник Анджеј Садош, Полска категорично го отфрла.

Според ПАП, Садош на средбата рекол дека предложениот систем не обезбедува доволно мерки за солидарност. Варшава, исто така, се спротивставува на опцијата за финансиски придонес наместо прифаќање мигранти, што Садош го нарече казна за одбивањето да го профати планот.

„Задолжителната релокација не била, не е и нема да биде во предлогот,“ појасни шведската министерка за миграција Марија Малмер Стенергард.

„Задолжителната солидарност е друга работа“, напиша таа на Твитер минатата недела, објаснувајќи дека земјите што не сакаат да примаат азиланти може да придонесат со пари или со изградба на капацитети.

Шведската влада сака да ги заврши разговорите до јули, кога претседавањето со Советот на ЕУ ќе ѝ го пренесе на Шпанија, додека Германија се уште се двоуми дали да ја поддржи реформата во нејзината сегашна форма.

За усвојување на предлогот од страна на извршната власт на ЕУ е потребно двотретинско мнозинство меѓу земјите-членки на ЕУ, а сè уште е далеку од сигурно дали поборниците на реформата ќе го добијат.

Прикажи повеќе...

Европа

Песков: Порано или подоцна, Европа ќе мора да одговора

Објавено пред

Порано или подоцна, Европа ќе мора повторно да размисли и да одговори на својот народ зошто пумпа оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Порано или подоцна, европските држави и оние кои веќе целосно влегоа во овој конфликт ќе мора да размислат и да одговорат пред својот народ зошто го прават тоа, бидејќи нема да можат да ги избегнат негативните последици“, рече Песков во интервју за новинарот Павло Зарубин, кој видеото го објави на својот канал „Телеграм“.

Тој посочи дека веќе доживуваат негативни економски последици.

„Знаеме дека Германија официјално влезе во рецесија минатата недела и дека инфлацијата постојано надминува 7 проценти“, истакна портпаролот.

Нагласи дека Кремљ верува дека европските земји нема да можат долго да ги објаснуваат своите економски проблеми со постапките на Русија.

„Можно е да се хранат со русофобија, европските власти ги хранат своите граѓани со русофобија, но ќе можат да го сторат тоа до одредено ниво. Тогаш тоа ќе престане да функционира кога нема да останат многу пари во нивните џебови“, рече портпаролот.

Прикажи повеќе...

Европа

Мајка си ги убила децата, па си пресудила: Соседите во Германија, претпоставуваат дека била очајна

Објавено пред

Во неделата на соседите им ја вратила дувалката за лисја. Неколку часа подоцна Габи У.(56) си ги убила двете деца. Суровото злосторство се случило во мирниот град Швибердинген, во областа Лудвигсбург во Германија.

dobivaj vesti na viber

По хорор чинот, аптекарката се упатила кон соседниот град Корнтал-Минхинген и си го одзела животот, пишуваат медиумите во регионот.

Полицијата и јавниот обвинител изјавија: „Според моменталната состојба на истрагата, може да се претпостави дека двете деца биле убиени од нивната мајка во заедничкиот стан во периодот од неделата навечер до понеделникот наутро“.

Прашањето што го поставуваат нивните соседи и познаници е зошто 13-годишниот Полин и 17-годишниот Ролф морале да умрат во поранешната штала за коњи источно од Швибердинген.

Еден сосед за „Билд“, вели: „Сопругот на Габи почина од рак пред три години. Оттогаш таа мора сама да се грижи за децата и имотот од 15 хектари. Можеби тоа беше премногу за неа“.

“Сите сме во шок. Кутри деца! Полина сакаше да јава и беше бистра, како и нејзиниот брат Ролф. Не можеме да си објасниме”, рекол соседот.

Според полицијата, се уште е нејасна позадината на злосторството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија30 минути

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија36 минути

СДСМ: Доста беа врти-сучи изјави, Мицкоски пред лидерската да каже: ЕУ или Левица

„По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите....

Македонија41 минута

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести2 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести2 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ12 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ15 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ15 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ17 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија20 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија22 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија23 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија23 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија23 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија24 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет24 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион1 ден

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...