Контакт

Свет

Силно невреме ја погоди Кина, најмалку четворица загинати

Објавено пред

Најмалку четворица планинари загинаа во силно невреме кое предизвика поплави во Кина.

Група од 285 планинари од три туристички групи беа заробени кога почна силниот дожд, пренесува новинарската агенцијата „Шинхуа“.

Невремето резултира со поплави во гратчето Гаоху, каде што загинаа четворица од групата планинари.

Локалните власти почнаа спасувачки акции и сите преостанати планинари беа спасени.

„Над 530 спасувачи се испратени на задача во погодените области“, се вели во соопштението.

 

Европа

ЕУ: Џонсон се преправа дека преговара за брегзит

Објавено пред

Мишел Барние, ЕУ преговарачот за брегзит, му порача на британскиот премиер, Борис Џонсон, да престане да се преправа дека преговара за нов договор за брегзит.

Изјавата доаѓа по информациите дека предлозите донесени во Брисел од страна на британските преговарачи се всушност дел од стариот договор, при што делот за ирскиот „бекстоп“ бил едноставно прецртан во текстот.

„Речиси три години по референдумот во Велика Британија за напуштање на ЕУ, мислам дека не треба да трошиме повеќе време, преправајќи се дека преговараме. Мислам дека треба одлучно да да продолжиме напред“, изјави Барние пред Европскиот парламент.

Тој уште рече дека ЕУ е отворена за каков и да е предлог од Велика Британија и дека се подготвени за деноноќна работа за да се постигне прогрес.

Прикажи повеќе...

Свет

Мајкл Пенс повтори дека Америка е подготвена за војна

Објавено пред

Потпретседателот на САД, Мајкл Пенс, рече дека американската војска е подготвена да одговори на нападите врз саудиските нафтени објекти.

„По неиспровоцираните напади овој викенд врз серија нафтени полиња во Саудиска Арабија, ве уверам дека сме подготвени (за воена реакција)“, рече Пенс, зборувајќи во експертскиот центар „Херитиџ фондејшн“ во Вашингтон.

Тој истакна дека САД ќе се заштитат себеси и своите сојузници во Персискиот Залив, додека нападот врз американските сојузници и светските снабдувања со нафта ќе пропадне.

Според него, Вашингтон „ги проучува сите информации“.

„Ние се консултираме со сојузниците и претседателот ќе утврди какви акции е најдобро да се преземат во наредните денови“, додаде Пенс.

„Америка е подготвена да ги заштити своите интереси“, рече Пенс.

Тој повтори дека САД се „подготвени за војна“, како што рече Трамп порано.

Потпретседателот соопшти дека државниот секретар Мајк Помпео отишол во Саудиска Арабија за да разговара за нападот врз нафтената инфраструктура на Кралството.

Прикажи повеќе...

Европа

Со глисер се забиле во карпи при обид да соборат рекорд

Објавено пред

Три лица загинаа кога глисер удрил во вештачки гребен во венециска лагуна додека се обидувал да собори рекорд во брзо возење, соопштија италијанските пожарникари.

Екипажот, предводен од италијанскиот бизнисмен Фабио Буџи (76), светски шампион за возење глисери, се обидел да го собори брзинскиот рекорд на поводниот пат од Монако до Венеција, пренесува „Ројтерс“.

Италијанските медиуми пренесуваат дека трката траела веќе 18 часа и 32 минути кога се случила несреќата, при просечна брзина од околу 100 километри на час.

Буџи и уште двајца членови на екипажот, од кои едниот е Британец, загинаа, додека четвртиот преживеал затоа што паднал од глисерот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Протест на лекарите против насилството врз медицинските работници

Медицинските работници денеска ја искористија получасовната пауза да излезат на протест во Клиничкиот центар против насилството кое им се случува...

Топ42 минути

Воз прегази маж кај надвозникот на булевар Србија

Триесетиедногодишен скопјанец загина откако во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на бул.„Србија“. Според информациите, возот сообраќал на...

Свет2 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Македонија2 часа

Ново рочиште за „Монструм“, ќе бидат пуштени бомби за случајот

Обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски влегоа на судењето за предметот „Монструм”. Фетаи не одговори на новинарските прашања, само прокоментира...

Свет3 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет3 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет15 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт16 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион17 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија18 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија20 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија21 час

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија22 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија22 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет1 ден

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Досие