Контакт

Свет

Сириските сили влегоа во градови во близина на границата со Турција

Објавено пред

Сириските владини сили влегоа во северниот сириски град Табкa, јави сириската државна новинска агенција „Сана“, а сириската опсерваторија за човекови права објави дека сириските владини сили влегле во Аин Иса во северна Сирија.

„Сана“ објави дека, покрај Табка и воздушната база со исто име, сириските трупи влегле и во неколку други села во јужните делови на провинцијата Рака.

Табка претходно беше упориште на екстремистичката Исламска држава, пренесува агенцијата АП.

Сириските владини сили исто така претходно влегоа во Тал Тамр, северен град во близина на границата со Турција, за да се спротивстават на турската агресија, како што утрово соопшти сириската новинска агенција.

„Сана“ ова го пренесе во кус извештај, без да наведува повеќе детали.

Жителите на Тал Тамр, кои се наоѓа на 20-ина километри од границата со Турција, го поздравиле доаѓањето на сириските сили, објави агенцијата АП.

Во извештајот не се наведува во која област од градот дошла сириската армија.

Овие извештаи доаѓаат по најавата на сириските Курди дека ќе соработуваат со централната власт во Дамаск за да ја одвратат турската офанзива на северот од Сирија.

Во оваа голема промена на сојузниците, пренесува АП, курдските сили ќе се распоредат рамо до рамо со владините трупи по должината на сириската граница.

Европа

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Објавено пред

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во средата француската министерка за култура Розелин Башело, најавувајќи дека јавната акција, започната за нејзино обновување, овозможила да се соберат доволно средства.

„Собрани се 833 милиони евра досега и собраната сума ни овозможува смирено да размислиме за реконструкција“, изјави министерката во Сенатот.

„Можам да ви кажам дека во 2024 година катедралата Нотр Дам повторно ќе се отвори“, додаде таа.

Министерката денеска треба да го посети градилиштето заедно со претседателот Емануел Макрон, на втората годишнина од пожарот што делумно ја уништи Богородичната црква, која се смета за ремек-дело на готската уметност.

Вечерта на 15 април 2019 година избувна пожар во катедралата Нотр Дам во Париз, при што се урна кулата и голем дел од покривот беше уништен, но пожарникарите сепак успеаја да ја зачуваат грандиозната средновековна зграда.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена, иако истражителите ја отфрлаат идејата дека тој бил предизвикан намерно. Тие се фокусирани на краток спој или дури и на отфрлен отпушок како можни причини.

Работите за реновирање допрва треба да започнат бидејќи сега се работи на обезбедување на зградата. Ова треба да заврши до лето, па вистинските реновирања да започнат на почетокот на следната година.

Целта е да се одржи првата целосна богослужба во возобновената катедрала на 15 април 2024 година, и покрај одложувањата заради пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицајката која уби 20-годишно момче во Минесота е обвинета за убиство

Објавено пред

Поранешната полицајка Ким Потер, која во саботата го уби 20-годишниот Aфроамериканец Донте Рајт, е обвинета за убиство од втор степен, објави обвинителството.

Потер беше уапсенa, а подоцна ослободенa со кауција од 100.000 американски долари. Убиството доведе до повеќедневни протести и судири меѓу демонстрантите и полицијата во градот Бруклин, центар во американската држава Минесота, а неколку стотици учесници на протестот се собраа повторно пред седиштето на полицијата во средата вечерта и покрај полицискиот час.

Како и претходните ноќи, демонстрантите фрлаа шишиња и други предмети кон полицијата, која пак возврати со солзавец и шок-бомби. Според полицијата, Потер случајно го застрелала Рајт затоа што тој по грешка користел пиштол наместо тајзер. Семејниот адвокат на Рајт, Бен Крамп, смета дека убиството било намерно и дека станува збор за „незаконска употреба на сила“.

По убиството, Потер и шефот на локалната полиција Тим Генон поднесоа оставки. Генон објави снимки од камерите од опремата што ја носеше Потер, ден по пукањето.

На видеото се гледа како таа се приближува кон Рајт кој стоел покрај неговиот автомобил додека друг полицаец го уапсил со налог за него што сè уште бил на сила. Потерницата била издадена затоа што Рајт не се појавил на суд кога бил обвинет за бегство од полицијата во јуни и поседување пиштол без дозвола. Полицијата соопшти дека го запреле Рајт поради истечените регистарски таблички.

Прикажи повеќе...

Свет

Тајванскaта претседателкa: Aктивностите на Кина во нашите води ги загрозуваат мирот и стабилноста

Објавено пред

Кинеските маневри околу Тајван ја менуваат „статусот-кво“ позицијата во регионот на Индо-Пацифик, рече тајванската претседателка Цаи Инг-Вен, ветувајќи дека ќе работи со САД и со другите земји за зачувување на регионалната стабилност.

Цаи ја извести неофицијалната американска делегација предводена од поранешниот демократски сенатор Кристофер Дод дека Кина често распоредува бродови и авиони за да извршат маневри во водите и воздушниот простор околу Тајван.

„Овие активности ја менуваат „статус-кво“ состојбата во областа на Индо-Пацификот и го загрозуваат регионалниот мир и стабилност“, рече Цаи.

Дод рече дека партнерството на САД со Тајван е посилно од кога и да е, затоа што САД и Тајван имаат силни економски врски, заедничка посветеност на демократските вредности и „критичко безбедносно партнерство“.

Дод вели дека дошол во Тајван на покана на неговиот долгогодишен пријател, претседателот Џо Бајден, за да ја потврди посветеноста на Америка кон овие партнерства и да ја продлабочи соработката за многу заеднички интереси.

Тој исто така и кажа на тајванската претседателка дека администрацијата на Бајден е доверлив пријател на кој може да му се верува.

Администрацијата на Бајден ќе му помогне на Тајван да го прошири својот меѓународен простор, да ги поддржи инвестициите во одбраната и да ги зајакне веќе силните економски врски, рече Дод.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет28 минути

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 час

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија13 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион14 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија16 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија18 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија19 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија19 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија20 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија22 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија23 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион23 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа23 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ23 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија2 дена

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија2 дена

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Досие