Контакт

Европа

Следните час и половина се пресудни: Пожарникарите не се сигурни дека може да го изгаснат огнот во Нотр Дам

Објавено пред

Пожарникарите не се сигурни дека пожарот што попладнево околу 18 и 50 часот ја зафати монументалната катедрала Нотр Дам во Париз ќе биде изгаснат пред да биде предизвикана огромна штета.

Пред околу еден час се урна главната кула на еден од најпосетените историски споменици во Европа, а пожарникарите сè уште се борат со огнот.

Извор: Би-би-си

Портпаролот на противпожарната единица во Париз за „Ројтерс“ изјави дека следните час и половина се пресудни за да се утврди дали пожарот може да се изгасне наскоро.

„Се користат сите средства, освен канадери кои, ако се употребат, би можеле да доведат до колапс на целата катедрала“, рекол тој.

Заменик градоначалникот на Париз, Емануел Грегорие, изјавил дека е почната специјална акција во обид да се спасат уметничките дела кои се наоѓаат во катедралата.

УНЕСКО соошпти дека внимателно ја следи ситуацијата и ја поддржува Франција во зачувување и обновување на наследството со непроценлива вредност.

Стотици луѓе го гледаат пожарот во Нотр Дам (Фото: ЕПА)

Реакции стигнаа од целиот свет. Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ напиша дека е страшно да се гледа тој пожар и дека треба брзо да се делува.

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека страшните снимки од пожарот предизвикуваат болка затоа што Нотр Дам е симбол на Франција и на европската култура.

Богородичната црква или Нотр Дам е готска катедрала, која се смета за најубавиот пример за француската готска архитектура. Името Нотр Дам на француски значи „Нашата Госпоѓа“ (Богородица или Дева Марија). Ова е една од најубавите готски катедрали во светот градена во текот на целиот готски период. Скулптурите и витражите се одликуваат со големо влијание од натурализмот за разлика од пораната романска архитектура.

Нотр Дам (Фото: ЕПА)

Изградбата почнала во 1163 година за време на владеењето на кралот Луј VII. Изградбата на западната страна, со двете карактеристични кули, почнала околу 1200 година. За време на периодот на изградба на проектот работеле многубројни архитекти, како што може да се види по разните стилови и висини на западниот дел и кулите. Помеѓу 1210 и 1220 година се вклучил и четврти архитект, кој ги изградил нивото со розетен прозорец и големите сали под кулите. Кулите биле завршени околу 1245 година, а самата катедрала била завршена околу 1345 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Силен ветер ја погоди југозападна Франција, без струја останаа 220 илјади домови

Објавено пред

Најмалку 220.000 домови денеска останаа без електрична енергија во југозападна Франција кога силен ветер со брзина и до 140 километри на час предизвика големи проблеми, но без посериозни штети.

Според првичните податоци на итните служби, четири лица се повредени кога дрвја паднале врз нивните возила, од кои три полесно во Нова Аквитанија.

Дождот и ветрот во текот на ноќта достигнале кулминација на атлантскиот брег со јачина од 143 километри на час во местото Милау.

За време на најлошиот дел од ноќта, 400.000 домови останале без струја, соопшти компанијата за дистрибуција на електрична енергија „Енедис“.

Од 14 департмани на југозападот од земјата, кои вчера прогласија портокалов аларм, тој и натаму е во сила во осум од нив, главно поради ветер и излевање на реките, соопштија службите.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Кабинетот на канцеларката Ангела Меркел му честита на Џонсон

Објавено пред

Од кабинетот на германската канцеларка, Ангела Меркел, му ја честитаа победата на изборите на британскиот премиер Борис Џонсон.

„Честитки до Борис Џонсон за сјајната победа. Се радувам што ќе соработувам со вас за пријателство и силна соработка меѓу нашите народи“, твитуваше портпаролката на Ангела Меркел.

Другите членови на партијата на канцеларката беа помалку ентузијасти, пренесува „Ројтерс“.

Пратеникот Норберт Ротген изјави дека Британците ја донеле одлуката и дека нивниот избор треба да биде прифатен.

„Со победата на Џонсон, брегзитот стана неизбежен“, рече Ротген.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Чешка обвинение против 58 лица поради шверц на кокаин и хероин

Објавено пред

Чешката полиција обвини 58 лица за помагање меѓународна криминална група при шверц на големи количини кокаин и хероин во вредност од 90 милиони долари во Австралија и Нов Зеланд.

Криминалната група функционирала на четири континенти, а во Чешка регрутирала курири за транспорт на дрога вредна 2,1 милијарди чешки круни од земји што биле во близина на местото на производство, соопшти полицијата.

Чешката полиција ја спроведе операцијата во соработка со колеги од САД и Австралија.

Четворица курири се уапсени во Австралија и веќе се осудени на казна затвор меѓу седум и девет години, пренесе „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија14 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ15 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија16 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ17 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија19 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија21 час

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија22 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет23 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет24 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет24 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет1 ден

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа2 дена

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет2 дена

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт2 дена

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија2 дена

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа2 дена

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија2 дена

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие