Контакт

Свет

Сликата пронајдена во кујната на старица во Франција се продаде за 24 милиони евра

Објавено пред

Сликата на италијански сликар од 13 век, Чимабуе (1272-1302), пронајдена во кујната на една старица во Франција, која ја чувала како икона со сентиментална вредност, е продадена на аукција за 24 милиони евра.

Ремек-дело што му се припишува на Чимабуе беше откриено оваа година и му е продадено на анонимен купувач на аукција организирана од аукциската куќа „Актеон“ во Санлис, северно од Париз. Експертот за аукција, Доминик ле Коан, изјави дека продажбата претставува светски рекорд за дела пред 1500 година.

„Тоа е уникатна, брилијантна и монументална слика. Чимабуе е татко на ренесансата. Но, оваа продажба ги надмина сите наши соништа“, рече Ле Коан за „Асошиетед прес“.

Аукционерот ја забележал сликата во јуни кога извршил увид во куќата на сопственикот во Компиње, во северна Франција, и ѝ предложил таа да ја донесе на експерти за процена. Сликата висела на ѕидот помеѓу кујната и трпезаријата.

Станува збор за сликата Christ Mocked, која е дел од серијата слики од крајот на 13 век.
Старицата мислела дека сликата е икона. Експертите велат дека нема сомнеж за нејзината автентичност. На сликата биле извршени тестови со помош на инфрацрвена светлина за да се бараат сличности со други дела на италијанскиот сликар.

„Сликата е насликана од истата рака“, рекол експертот Ерик Рукин. Се верува дека сликата е дел од поголема сцена поделена на неколку панели, на кои се прикажани Исус Христос и неговото распнување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Косово се надева на признавање од Грција

Објавено пред

Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Грвала примила покана од Грција официјално да ја посети таа земја, потврдија за Радио Слободна Европа (РСЕ) од Министерството во Приштина.

Поканата до Грвала да ја посети Атина е упатена преку шефицата на грчката Канцеларија во Косово, Крисула Алифери, на средбата што на 15 април ја имала со косовскиот премиер Албин Курти.

На средбата, како што пишува РСЕ, Курти побарал од Алифери, Грција да се приклучи на државите кои ја признале независноста на Косово, но според ставот на официјална Атина, објавен на веб-страницата на Канцеларијата за врски во Приштина, прашањето на признавање зависи од резултатот на дијалогот меѓу Косово и Србија.

Покрај Грција, косовската независност сè уште не ја признале ниту членките на ЕУ Словачка, Кипар, Романија и Шпанија.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Водич од националниот парк Јелоустоун загина од напад на гризли

Објавено пред

Водич од американската држава Монтана бил убиен при напад на гризли во близина на националниот парк Јелоустоун, соопштија властите.

Чарлс Мок (40) починал во саботата, два дена откако бил нападнат додека ловел сам во шумско подрачје покрај реката Медисон, неколку километри северно од Западен Јелоустоун, соопшти портпаролката на полицијата, Кристин Косман, а пренесе агенцијата АП.

Мажјакот од најглемиот вид мечки во светот, бил тежок најмалку 200 килограми, а подоцна бил застрелан.

Труп на лос бил пронајден на околу 45 метри од местото на нападот врз Мок, па се верува дека мечката најверојатно го штитела својот плен.

Мок, кој претрпел сериозни повреди на главата, по нападот успеал да повика полиција и бил пронајден откако екипи трагале по него околу 50 минути.

Со моторни санки бил пренесен во ординација за брза помош, а после тоа бил префрлен во болница во градот Ајдахо Фолс, каде починал.

Областа на паркот Јелоустоун, кој се протега низ државите Монтана, Ајдахо и Вајоминг, е дом на повеќе од 700 мечки.

Прикажи повеќе...

Европа

Бројките од Австрија покажуваат колку е ефикасна вакцинацијата

Објавено пред

Само 10 проценти од новозаразените со коронавирус во Австрија се на возраст над 65 години, што укажува на тоа дека кампањата за вакцинација во таа земја почнува да функционира.

Од 17.135 новозаразени минатата недела, 10,2 проценти, или 1.743, биле на возраст над 65 години, што укажува на тоа дека вакцината почнува да дејствува.

Меѓу граѓаните постари од 85 години, 71 процент од мажите и 65 проценти од жените ја примиле барем првата доза на вакцината.

Во возрасната група помеѓу 75 и 84 години, вакцинирани се 69 проценти од мажите и 67 проценти од жените, а во возрасната група од 65 до 75 години, 44 проценти од мажите и 42 проценти од жените биле вакцинирани.

Во Австрија, 1,76 милиони граѓани, односно 23,36 проценти од населението, ја примиле првата доза на вакцината досега. Дадени се две дози на 718.314 лица – 9,54 проценти од населението.

Учеството на млади под 25 години меѓу новите случаи сега е 30,7 проценти.

Просечната возраст на нови случаи во Австрија минатата недела беше 37,6 години, а до пред една година 56,7 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа49 минути

Чешка нема да набави „спутник В“ и ја исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Македонија1 час

Владата ќе ги разгледа препораките за рестриктивните мерки

Владата денеска на седница ќе ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за продолжување на рестриктивните мерки до 27...

Регион2 часа

Грчки министер за туризам: Целата земја е безбедна

Грчкиот министер за туризам Харис Теохарис ги објави плановите на владата за вакцинирање на 280.000 работници во туристичкиот сектор во...

Свет2 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија4 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија15 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа15 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија16 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа19 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија19 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија20 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија21 час

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија23 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија23 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие