Контакт

Регион

Словенија без влада – неуспешни преговори, можни се нови избори

Објавено пред

Словенечкиот претседател Борут Пахор денес го извести парламентот дека нема да предложи никого за премиер на новата влада во земјата бидејќи потенцијалните кандидати за таа функција му признале дека досега не успеале да го обезбедат потребното мнозинство од 46 пратеници во 90-члениот парламент.

dobivaj vesti na viber

По изборите што се одржаа на 3 јуни, Пахор му го понуди мандатот на Јанез Јанша, чија партија (СДС) освои 25 места, но тој го одби признавајќи му дека нема коалициски партнери.

Во писмото што го испрати до претседателот на парламентот, Матеј Тонино, Пахор вели дека за неуспехот на досегашните преговори со потенцијалните коалициски партнери го известил и лидерот на Листата, Маријан Шарц, кој исто така се обидува да обезбеди мнозинство.

Пахор во писмото му предлага на Тонино што побргу да се одржи седница на која парламентот ќе се извести за моментната ситуација за да може земјата што е можно побргу да добие стабилна влада и да се отстрани опасноста од предвремени избори наесен ако не се најде решение.

Како што е наведено, седницата, најверојатно, ќе се одржи в петок по што настапува двонеделен рок во кој кандидатите за премиер повторно може да ги предложи претседателот на државата, но и парламентарните партии и групи што ќе соберат потписи од 10 пратеници.

Регион

Петков: Идејата за одлука на еден човек е уште еден обид за политички маневри

Објавено пред

„Има оперативен состанок на Советот на министри, на кој се разговара за тоа (протерувањето на руски дипломати), има долг процес што се одвиваше и кој заврши кога Министерството за надворешни работи го направи отповикот вчера“.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави денеска премиерот во оставка на Бугарија – Кирил Петков по неговото сослушување во Народното собрание за протерувањето на 70-те руски дипломати, јавува „БГНЕС“.

„Идејата за одлука на еден човек е уште еден обид за политички маневри, но се надевам дека денеска се сретнаа сите пратеници. Ова е процес кој започна во март, имаме белешки од април, мај, јуни, го имавме Советот за безбедност со сите служби кои кажаа – САНС, ДАР, Воено разузнавање. Излегоа две работи, тоа е долг процес, второ беа вклучени многу служби, трето не сме во нормална ситуација во моментов, војната во Украина предизвика нова ситуација во ЕУ, особено што Русија ја прогласи Бугарија за непријателска држава“ – рече Петков.

Тој нагласи дека сега „сите се фокусираа на 70 луѓе, реално руската амбасада продолжува да има над 40 вработени, што е голема бројка во споредба со многу европски земји, работите станаа јасни“.

„Јасно беше објавено дека јас како премиер сум раководел со Советот за безбедност, но има извештај од МНР, Државната агенција за национална безбедност“ додаде Петков.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Приштина подготвува општ напад на северот на Косово од 1. октомври

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати до јавноста во врска со одлуката на косовските власти да ги забранат српските лични карти и по 30 септември годинава да ја укинат важноста на регистарските ознаки со имиња на српски градови „КМ“ „ГЛ“ „ПР“ „УР“ и други.

dobivaj vesti na viber

Најавите се дека по тој рок возилата кои ќе имаат вакви регистарски ознаки ќе бидат одземани.

„Од денес имаме потполна промена на ситуацијата во Западен Балкан и на Косово. Албанското раководство добило поддршка од Велика Британија и Германија, донесоа две одлуки, да се протераат Србите од Косово и Метохија. Една е со забраната на личните карти, а втората одлука е со една цел, да се протераат Србите од северот и да се направи една нова Олуја. Со години водат кампања да ги натераат Србите да ги прифатат нивните регистарски таблички“ рече Вучиќ.

Тој нагласи дека со години Србија ги трпи лагите на Западот.

„Запалија десетина наши цркви и манастири, а како награда добија независно Косово. Имавме и Бриселски договор. Ние исполнивме се, тие ништо. Тогаш решија да не малтретираат со таксите. Сето ова му го кажав на Лајчак“ изјави Вучиќ и подвлече дека Западот е арогантен со Србија затоа што немаат нуклеарно оружје и нафта.

Прикажи повеќе...

Регион

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на „Демостат“, пренесува „Н1“.

dobivaj vesti na viber

Најпопуларен српски политичар, по Вучиќ е претседателот на Република Српска – Милорад Додик, а граѓаните го доживуваат Виктор Орбан како домашен лидер.

Едно од прашањата на анкетата – истражувањето било и тоа кои луѓе граѓаните на Србија ги сметаат за најблиски кога е во прашање опкружувањето.

Секој трет испитаник рекол дека тоа се Црногорците, а четвртина ги сметаат Македонци за најблиски.

Доколку утре има референдум за влез на Србија во Европската Унија, „ЗА“ би гласале 34 отсто од граѓаните, додека 51 отсто од испитаниците се против влез во Унијата.

Истражувањето на „Демостат“ е спроведено во периодот од 13 до 22 јуни, а во него учествувале 1.203 граѓани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион8 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион10 часа

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет10 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија11 час

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија12 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија13 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа13 часа

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија14 часа

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија15 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија15 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет16 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа17 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа18 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет18 часа

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт1 ден

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет1 ден

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа1 ден

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија1 ден

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет1 ден

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....