Контакт

Свет

Службеник на NSA обвинет за кражба на тајни податоци, му се закануваат 200 години затвор

Објавено пред


Педесет и двегодишен Американец кој работел за американската Агенција за национална безбедност (NSA), како и за други владини агенции во Соединетите држави, обвинет е во средата за задржувње информации со ознака на „врвна тајност“.

Харолд Мартин, која на 27-ми август 2016 година беше уапсен под сомнение дека „отуѓил неверојатно количество“ тајни податоци, би можел да биде обвинет по 20 точки, од кои за секоја може да добие по десет години затвор.

Мартин, кој живеел во Мериленд, сојузната држава која граничи со сојузната престолнина Вашингтон, ги преснимувал и задржувал доверливите информации чијшто обем се проценува на најмалку 50.000 гигаоктети.

Истрагата сé уште не утврдила дали Харолд Мартин овие податоци ги предал на странски интереси или влади.

Тие документи со ознака за највисок степен на тајност се пронајдени во домот наосомничениот и во неговиот автомобил. Полицајците, покрај тоа, заплениле и „арсенал“, во кој имало десет парчиња огнено оружје, меѓу кои и јуришна пушка.

Мартин работел како надворешен соработник на NSA, американска разузнавача агенција специјализирана за шпионирање на електронските комуникации низ светот.

Случајот е многу непријатен за челниците и за самата NSA, која дојде во центарот на вниманието пред три години кога друг нејзин консултант Едвард Сноуден на медиумите им достави документи за масивното следење на комуникациите на милиони луѓе во светот, па дури и на челниците на земјите сојузнички на САД. /крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Регион

Ципрас вети дека Грција нема веќе да се задолжува и прекумерно да троши

Објавено пред

Од

Грција ќе излезе од кредитната програма без отворање превентивни кредитни линии, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас и најави дека Атина веќе нема прекумерно да троши како пред избивањето на должничката криза. Грција моментно е во третиот заемски режим од 2010 година, а оваа програма завршува на 20 август.

Атина се надева дека дотогаш ќе го реализира својот целосен пристап на пазарот и ќе добие слобода самостојно да ја спроведува економската политика по осум години минати под надзор на Европската Унија и Меѓународниот монетарен фонд.

Некои официјални претставници на ЕУ се загрижени дека грчките политичари можеби ќе бидат под притисок повторно да почнат да трошат повеќе.

„На повидок нема продолжување на кредитната програма, ниту привиден излез од програмата, нечист или валкан излез, наречете го како сакате“, рече Ципрас пред грчките пратеници.

„Ова е чиста завршница на програмата, чист излез“, рече тој и порача: „Но, тоа не значи дека повторно ќе се вратиме на деновите на несовесно трошење“.

Кредиторите од еврозоната за Грција подготвуваат понуда за олеснување на грчкиот долг, но тоа треба да се направи под услов Атина да не се откаже од реформите и да продолжи со спроведувањето мудра фискална политика, изјави минатата недела официјален претставник на ЕУ. Грција на состанокот на министрите за финансии на еврозоната оваа недела треба формално да поднесе нацрт-економска политика, која би ја спровела по истекот на рокот на кредитот.

Ципрас се надева дека преговорите ќе завршат до крајот на јуни.

Прикажи повеќе...

Свет

Берлин: Нападот во Сирија не е против меѓународното право

Објавено пред

Од

Германската власт наведува дека воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција во Сирија биле легални и покрај процената на експертите дека се работи за кршење на меѓународното право.

Истражувачи од германскиот парламент минатата недела до пратениците доставија мислење на 11 страници, во кое се преиспитува дали наводните хемиски напади во сирискиот град Дума ги оправдуваат нападите на Сирија.

Портпаролката на германската влада изјави дека германската влада ја примила до знаење процената во парламентот, но останува убедена дека сојузничките напади биле неопходни.

Според неа, целта на нападот била предупредување до сириските власти да не прибегнат повторно кон употреба на хемиско оружје.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Провокациите на Западот во Сирија би можеле да се повторат

Објавено пред

Од

Според рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, провокациите на западните земји во Сирија би можеле да се повторат и земјата треба да биде подготвена на тоа.

„Без сомнеж треба да бидеме подготвени за евентуално повторување на провокациите, и покрај тоа што категорично ги предупредивме нашите американски и европски колеги кои учествуваа во оваа авантура“, рече тој.

Лавров го нарече „колонијална позиција“ повикот на претседателот на Франција, Емануел Макрон, да не се повлекуваат војниците од Сирија, дури и по победата над тероризмот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие