Контакт

Свет

Снимка од дрон ја прикажува состојбата по катастрофалниот земјотрес во Турција

Објавено пред

Агенцијата „Раптли“ објави снимки направени од беспилотно летало во градот Гезин, на кое се прикажани урнатините на станбените згради и спасувачите, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција.

Бројот на загинати се искачи над 30 лица, а спасувачите се обидуваат да извлечат од под урнатините дестици кои се затрупани.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Швајцарија нови 17.440 заболени и 37 починати од Ковид-19

Објавено пред

Бројот на нови случаи на коронавирус во Швајцарија за време на викендот се зголеми за 17.440, покажуваат денеска објавените податоци на здравствените власти.

Во Швајцарија и во соседен Лихтенштајн од поечтокот на пандемијата заразени се 121.093 луѓе. Починале уште 37 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи сега изнесува 1.914.

Швајцарската влада разгледува воведување на поостри мерки за да го забави ширењето на коронавирусот.

Министерот за здравство рекол дека новите рестриктивни мерки, кои ќе бидат објавени во среда, најверојатно ќе бидат на сила подолг временски период.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечкиот министер Алеш Хојс во самоизолација

Објавено пред

Словенечкиот министер за внатрешни работи Алеш Хојс е во самоизолација.

Тој беше тестиран на коронавирус, изјави владиниот портпарол Јелкo Кацин.

Тој исто така на прес-конференцијата рече дека првиот тест на Хојс за коронавирусот е негативен, пренесува 24UR.

Хојс требаше да ја објасни новата регулатива за ограничувања на движењето меѓу општините на денешната прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Ситуацијата е драматична, ова мора да се запре

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека ситуацијата во Германија е опасна.

Според неа, сегашните мерки против ширење на коронавирусот не се доволни и постои опасност од преоптоварување на одделенијата за интензивна нега во болниците.

Меркел и нејзиниот шеф на кабинет Хелге Браун му се обратија на врвот на ЦДУ со драматичен апел дека секој ден во борбата против коронавирусот е одлучувачки.

Бројот на новоинфицирани лица во Германија сега се зголемува двојно за една недела, што покажува дека мерките не се доволни и дека нема забавување на епидемиолошкиот развој.

Меркел им рече на своите сопартијци дека земјата наскоро може да се соочи со тешка состојба во врска со слободните кревети на интензивна нега.

„Овој раст мора да се запре. Ситуацијата е многу драматична”, рече таа, пренесува „Билд“.

Браун рече дека стравот од коронавирусот е намален кај населението.

Тој исто така предупреди дека во одреден момент одделот за интензивна нега ќе биде полн, поради што апелираше до граѓаните да ги намалат социјалните контакти, за да ширењето на вирусот повторно биде ставено под контрола.

За петок е планирана нова средба меѓу канцеларката Меркел и премиерите на 16 германски покраини.

Меркел најави дека овојпат сака поостри, заеднички мерки во борбата против коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија7 минути

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за половина денар,...

Свет38 минути

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала „високо ефективен антивирусен лек“ што го десеткува коронавирусот без никакви...

Топ1 час

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија2 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион3 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија4 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа4 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ5 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет5 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија5 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија16 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет16 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија18 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија19 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион20 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион23 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа23 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион1 ден

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ1 ден

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Досие