Контакт

Свет

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Објавено пред

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на убијци го повикал надредениот и му рекол: „Кажи му на шефот дека оперативците ја извршија својата мисија“, пишува „Њујорк тајмс“.

И покрај тоа што името на принцот не е споменато, американските разузнавачи веруваат дека шефот, всушност, е саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.

Махер Абдулазис Мутреб, еден од 15-те Саудијци испратени во Истанбул да го нападнат Кашоги во конзулатот, извршил телефонски разговор на арапски јазик.

Мутраб е офицер за безбедност и често патува со Бин Салман. Турските разузнавачи сметаат дека телефонскиот повик бил упатен кон еден од блиските помошници на Салман.

„Овој телефонски повик е нешто најблиску до неверојатен доказ до кој можете да дојдете“, рекол поранешниот припадник на ЦИА, Брус Ридел.

Саудиските власти негираат дека престолонаследникот имал какви било сознанија за убиството на Кашоги.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Британската кралица в недела ќе се обрати во јавноста

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора в недела во 21 часот ќе се обрати во јавноста во живо од Бакингамската палата, поради епидемијата на коронавирусот.

Бројот на смртни случаи во Велика Британија во последните 24 часа достигна 684 и сега од коронавирусот во оваа земја починале 3.605 луѓе, заразени се 38.168, а се излечиле 135.

Обраќањата на англиската крализа во јавноста се многу ретки, ова е дури четврти пат во текот на нејзиното 68-годишно владеење таа да се обрати пред граѓаните поради некоја криза.

Првиот пат тоа го направила поради Првата заливска војна во 1991 година, потоа шест години подоцна поради погребот на принцезата Дијана, а потоа во 2002 година, поради смртта на мајката на кралицата. Последен пат во јавноста во живо се обратила во 2012 година поради Дијамантниот јубилеј, односно 60 години на британскиот трон.

Прикажи повеќе...

Свет

Европол предупредува на опасност од киберкриминал

Објавено пред

Европската полициска агенција предупреди на можна зголемена појава на киберкриминал. Според Европол, сè помасовната работа од дома или скратувањето на времето во изолација со крстарење по интернет потенцијално ги отвора вратите на киберкриминалците.

Како што наведува агенцијата со седиште во Хаг, одделни членки, како Шпанија, веќе информирале за зачестени обиди за пристап на нелегални веб-страници со содржини кои прикажуваат сексуално искористување на деца.

Во услови на изолација и здодевност, расте интересот за трговија на такви материјали и некои земји бележат зголемен број на претстапници кои се обидуваат да стапат во контакт со деца преку социјалните мрежи, се додава во извештајот.

Исто така се наведува дека сајбер-криминалците на интернет покреваат лажни кампањи и ја користат ситуацијата поради коронавирусот за продажба на заштитни опреми, како маски и тестови.

Прикажи повеќе...

Свет

Блокирана руската резолуција во ОН

Објавено пред

САД, ЕУ, Велика Британија, Украина и Грузија не му дозволија на Генералното собрание на ОН да ја усвои  руската нацрт-резолуција, соопшти руската мисија во светската организација.

Во руската резолуција се повикува на укинување на еднстраните санкции кои им оневозможуваат на земјите да се борат против пандемијата на коронавирусот, пренесува „Спутник“.

Русија претходно предложи Генералното собрание да усвои Декларација за солидарност во борбата против коронавирусот. Во документот се нагласува главната улога на СЗО во борбата против пандемијата.

Во текстот на документот се предвидува државите да соработуваат меѓу себе и со СЗО во рамки на напорите да се осмислат начини во борбата против ширењето на Ковид-19 и лекување на оваа болест.

Исто така, се повикуваат државите да помогнат на оние земји кои претрпеле најмногу жртви и штети од вирусот, вклучително и земјите во развој, како и да се престане со трговските војни и примената на едностраните санкции усвоени во ОН. Со Русија, на документот работеа уште 28 земји членки на светската организација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија2 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ4 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија4 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија4 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија5 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија6 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија6 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија7 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија9 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион9 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион9 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет10 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет10 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион10 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет21 час

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет22 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија1 ден

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет1 ден

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија1 ден

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Досие