Контакт

Свет

Советникот за безбедност на Трамп си заминува од Белата куќа

Објавено пред

dzon bolton sovetnik za nacionalna bezbednost belata kukja

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави на „Твитер“ дека го известил својот специјален советник за одбранбена политика оти неговата услуга повеќе не му е потребна.

„Го известив синоќа Џон Болтон дека неговите услуги повеќе не се потребни во Белата куќа. Имав големо несогласување со неговите предлози, како и другите во администрацијата. Затоа побарав негова оставка, која му ја врачив утрово. Му се заблагодарувам на Џон за неговите услуги“, напиша Трамп на „Твитер“.

Тој најави дека следната недела ќе објави кој ќе го наследи Болтон на оваа функција.

На „Твитер“ се огласи и Болтон: „Синоќа понудив оставка и претседателот Трамп рече:„Ќе зборуваме за тоа утре“.

Во кулоарите на Вашингтон се говори дека зад оставката, меѓу другите, стои и државниот секретар Мајк Помпео, кој не се согласувал со многу од политиките што ги заговарал сега веќе поранешниот советник за национална безбедност на претседателот Трамп, конкретно во однос на односите со Северна Кореја или мировните преговори со талибанците во Авганистан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Бугарија 346 лица се заразени со коронавирус, од кои над 200 се од Софија

Објавено пред

Во Бугарија денеска се регистритани нови 8 нови случаи на заразени со коронавирус, од кои сите се од Софија.

Бројот на заразени лица во главниот град изнесува 214, а вкупниот број заразени лица е 346.

„Од сите 346 случаи, 125 се хоспитализирани, а 13 се во одделот за интензивна нега“, изјави претседателот на кризниот штаб во земјата, Венцислав Мутафчииски, пренесе „БГНЕС“.

Досега во Бугарија починаа 8 лица, а нивната просечна возраст е 66 години.

17 од заболените се медицински персонал. Помеѓу денешните случаи, има заболено 6 медицински лица од Софија.

Поради топлото време, поголем број жители на Софија ги игнорираа мерките и денеска прошетаа низ парковите во градот, пишува бугарската новинска агенција.

Прикажи повеќе...

Свет

Доктор спие во шатор во гаража за да ги заштити сопругата и ќерката од потенцијална зараза

Објавено пред

Доктор од Калифорнија кој лекува пациенти со коронавирус, по смената е самоизолиран.

Д-р Тими Ченг решил да живее во шатор за да го заштити своето семејство од потенцијална зараза. Ченг подигнал шатор во својата гаража, каде што спие секоја вечер по смените во болницата.

„Јас доброволно станав бездомник за да го заштитам моето семејство во случај да се заразам и да го донесам вирусот дома“, напиша Ченг на Фејсбук. Тој додаде дека спиел во својот автомобил една ноќ, а потоа четири ноќи во болницата, посочувајќи дека на петтиот ден неговата сопруга му предложила да живее во шатор во нивната гаража.

Тој се согласил со идејата, а неговата објава на Фејсбук стана вирална и ја споделија речиси 40.000 луѓе.

Ченг, кој не е сигурен колку недели или месеци ќе живее во шаторот, има и порака за другите:  „Можете да ми помогнете мене и на другите здравствени работници повеќе да не сме бездомници. Останете дома!“.

Прикажи повеќе...

Свет

Њујорк на медицинските сестри им нуди примања од 100 долари на час

Објавено пред

Покрај опремата, итно се потребни околу 3.000 медицински сестри во Њујорк, па поради тоа понудени им се три пати повеќе пари за договор од 13 недели.

Ним им е понудено да добиваат во овој период примања од 100 долари на час.

Њујорк е епицентарот на пандемијата во САД, каде досега се заразени 30.765 луѓе, а 672 починале.

Болниците одлучија да ги зголемат платите, така што најискусните ќе имаат три пати поголеми приходи додека работат со пациенти во просториите за итни случаи и одделенијата за интензивна нега.

Според шефот на агенцијата за вработување Мајкл Фазио, бројот од 3.000 медицински сестри и техничари ќе биде доволен за да се пополни капацитетот на четирите болници во Њујорк, како и Монт Синај и Белви,  и уште неколку во Њу Џерси.

„Разговарав со медицинските сестри на југот. Тие заработуваа 29 долари на час. Тие буквално ми велеа: ‘Човеку, треба да го направам ова за семејството’. 34-годишна сестра од Мајами ми кажа дека возела 24 часа за да стигне во Њу Џерси, каде што работи “, рече Фацио.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија15 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија16 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија16 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија17 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија18 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија18 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија19 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија20 часа

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет21 час

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет21 час

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа1 ден

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа2 дена

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија2 дена

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Македонија2 дена

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Досие