Контакт

Свет

Советникот на Трамп за национална безбедност позитивен на коронавирус

Објавено пред

Советникот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за национална безбедност, Роберт О’Брајен, е позитивен на коронавирус, објави „Блумберг“ повикувајќи се на неименувани извори.

О’Брајен е во изолација во својот дом, од каде што ги извршува работните активности.

„Тој очигледно се заразил на семеен настан“, напиша новинарката Џенифер Џејкобс на „Твитер“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Курц: На границите мора да има построги контроли

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се изјасни за построги мерки за луѓето што се враќаат од одмор на австриските граници.

„ Мораме построго да контролираме. Итно е потребно здравствените власти да обезбедат опсежна контрола“ изјавил Курц за дневникот „Естерајх“.

Тој рекол дека одговорноста е кај секој поединец да се придржува до сите мерки во рок од 48 часа да направи тест на коронавирус. Курц смета дека е значајно да се воведе тестирање директно на граница.

„Тоа го сметам за корисно, но тоа е во одговорност на здравствените власти“ објаснил тој.

„Здравстените власти мораат да бидат подобри во својата работа. Тоа се однесува пред се на спроведувањето тестови. Предолго трае додека луѓето ги добијат резултатите. Исто така мора мерката карантин побрзо да биде спроведена“ додал Курц.

Според него, актуелниот раст на бројот на новозаразени е загрижувачки. Тој се изјасни и за отворањето на училиштата.

„ Целта е наставата да се одржи. Ако дојде до сомневање за можна зараза, тогаш во тие училишта би се спровеле тестирања на учениците. Евентуално затворање на училиштата треба за секое училиште поединечно да се оценува“ нагласува австрискиот канцелар.

Австрија ја стави Хрватска во групата ризични региони, за кои важи мерката – по враќање во Австрија, неопходен е негативен ПСР тест. Предупредувањето за патување ќе стапи на сила во понеделник на полноќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Големи протести во Јужна Кореја, против новите мерки на владата

Објавено пред

Неколку илјади демонстранти денеска протестираа во Сеул против повторното воведување мерки за физичка дистанца, откако е забележан голем пораст на нови случаи на ковид-19.

Протестите избија откако судот во Сеул ја поддржа одлуката на владата да забрани големи собири поради здравствени ризици.

Полицијата предуперди дека нема да дозволи незаконски протести.

Протестот се одржува пред Денот на ослободувањето, денот кога Јужна Кореја го одбележува датумот кога е ослободена од јапонската окупација, по што таа земја капитулира во Втората светска војна.

Во Јужна Кореја денеска се регистрирани 166 нови случаи на ковид-19, што е најголем дневен пораст во последните пет месеци.

Прикажи повеќе...

Свет

Американската пошта предупредува на ризик од дописното гласање

Објавено пред

Американската пошта предупреди одделни сојузни држави, во пресрет на претседателските избори во ноември, дека и` е потребно повеќе време.

Во пресрет на претседателските избори во ноември на кои половина американски гласачи би можеле да гласаат преку пошта поради пандемијата на коронавирус, Американската пошта предупредила неколку сојузни држави дека би требало да обезбеди време за пребројување на тие гласови, пишува Ројтерс.

Американската пошта предупреди најмалку три сојузни држави – Мичиген, Пенсилванија и Вашингтон, дека постои значаен ризик гласачите да немаат доволно време да ги пополнат своите листи и да ги вратат на време по сегашните државни прописи, кои им овозможуваат да побараат листи само неколку дена пред изборите.

Постои можност значаен број дописни гласови на изборите на 3 ноември, да остане неизбројан ако стигнат предоцна, се наведува во предупредувачкото писмо.

„Државните и локалните претставници мораат да сфатат и да ги земат во предвид нашите оперативни стандарди и препорачаните временски рокови“ рекла портпаролката на Американската пошта, Марта Џонсон. Не кажала колку држави добиле писмо со предупредување.

Претседатеелот Доналд Трамп рече дека е против финансиска помош на поштата или дописното гласање во рамки на економскиот пакет помош поради коронавирусот. Трамп е против дописното гласање во широки размеруи сметајќи дека тоа би довело до измами.

Изборните експерти пак тврдат дека дописното гласање е еднакво безбедно како и кок било друг метод.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет3 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион3 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет4 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион5 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет5 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија6 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија19 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија23 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија24 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет1 ден

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет1 ден

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Досие