Контакт

Свет

Советот за безбедност на ОН зад затворени врати ќе ја разгледува ситуацијата во Јемен

Објавено пред

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок зад затворени врати посветен на ситуацијата во Јемен, објавија дипломатски извори.

Во Јемен, во најновиот напад на арапската коалиција загинаа повеќе од 50 лица, од кои 29 деца.

Состанокот ќе се одржи на барање на Боливија, Холандија, Перу, Полска и Шведска, земји кои не се постојани членки на Советот.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија од 26 март 2015 година ги бомбардира позициите на шиитските бунтовници од племето Хути. Оваа коалиција го поддржува претседателот на Јемен, Абд Рабо Мансур ел Хади, кој со заострувањето на конфликтот беше принуден да побегне од земјата.

Во Јемен во граѓанската војна од март 2015 година загинаа 10 000 луѓе, а неколку десетици илјади се повредени. Вооружениот конфликт предизвика 2,5 милиони луѓе да побегнат од своите домови.

Јемен, кој исто така е погоден и од тешка хуманитарна криза, важи за една од најсиромашните земји на Блискиот Исток.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Путин бара од САД да објаснат зошто го напуштаат Договорот за вооружување

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин ќе побара од Џон Болтон објаснување за тоа зошто Вашингтон планира да се повлече од Договорот за контрола на вооружувањето.

Путин објаснувањето ќе го побара следната недела во Москва за време на средба со советникот за националната безбедност на САД, извести „Ројтерс“, цитирајќи изјава од портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Поранешниот советски лидер, Михаил Горбачов, договорот го потпиша во 1987 година заедно со тогашниот претседател на САД, Роналд Реган.

Трамп во саботата рече дека ќе истапи од овој Договор бидејќи Русија, како што наведе, со години го крши, а документот спречува САД да развива ново оружје.

Договорот забранува САД и Русија да поседуваат, произведуваат или тестираат ракети со домет од 500 до 5.500 километри.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Њујорк пристигна „Кралицата Елизабета“ со околу 1.500 морнари

Објавено пред

„Кралицата Елизабета“, најголемиот брод некогаш изграден за британската кралска морнарица пристигна во Њујорк.

Се наведува дека бродот е долг 284 метри, со околу 1.5000 морнари и можност да превезе до 60 летала.

Капетанот на бродот, Џери Кајд ја нерече посетата многу симболичен показател за интимните односи што кралската морнарица ги има со морнарицата на САД.

Се наведува дека бродот е укотвен на место со поглед на Статуата на слободата.

Прикажи повеќе...

Свет

Траект во Англија се судри со две јахти

Објавено пред

На островот Вајт во јужна Англија дојде до поморска несреќа, кога траект во обид да пристигне до пристаништето, удри во две јахти, а крајбрежната стража трага по лице кое наводно барало помош.

Крајбрежната стража соопшти дека сите 56 патници се добри и безбедни, но дека спасувачките чамци вршат потрага, откако било пријавено дека се слушнало како некој бара помош, пренесе „АП“.

Компанијата Ред Фјунел во чијашто сопственост е траектот соопшти дека работниците работат на поправка на пловилото.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Регион2 часа

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грција, денеска од Солун, каде...

Македонија5 часа

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија6 часа

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Свет7 часа

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но...

Македонија8 часа

Бавна правда: 650 судења се одложени за 1,5 година поради отсуство на обвинител

За една и пол година (2017 до јуни 2018 година) во скопскиот кривичен суд биле одложени 672 судења, од кои...

Македонија8 часа

Звиздиќ со честитка до Заев: Сакам вашата одлука да ја зајакне европската перспектива на целиот Западен Балкан

Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ испрати честитка до македонскиот премиер Зоран Заев за изгласувањето...

Македонија22 часа

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија22 часа

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Македонија1 ден

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија1 ден

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија1 ден

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија1 ден

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија1 ден

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија1 ден

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија2 дена

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Македонија2 дена

Левицата: Ништо не е готово, борбата продолжува!

По изгласувањето на уставните измени во Собранието, се огласи и Левицата. Од таму реагираат дека сите пратеници го изгубиле легитимитетот...

Македонија2 дена

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, Зоран Заев!

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, го поздрави гласањето во македонскиот парламент и му честита на премиерот Зоран Заев за гласањето со...

Досие