Контакт

Свет

Сорос за пандемијата: Не можам да верувам колку е неподготвен светот, ова е криза на животот

Објавено пред

Американскиот инвеститор Џорџ Сорос ја коментира пандемијата на коронавирусот нарекувајќи ја криза на животот.

Во интервју за ЕЦФР тој рече дека не може да верува колку е неподготвен светот за пандемија.

„Ова е криза на мојот живот. Дури и пред пандемијата сфатив дека сме во револуционерен момент во кој она што би било невозможно или незамисливо во нормални времиња стана не само возможно туку и апсолутно неопходно. И потоа дојде Ковид-19, кој тотално ги наруши животите на луѓето и бараше значително поинакво однесување. Тоа е единствен настан што веројатно никогаш не се случил во оваа комбинација и навистина го загрозува опстанокот на нашата цивилизација“, вели Сорос.

Тој изјави дека пандемиите биле вообичаени во 19 век и е изненаден што не научивме ништо од тоа.

„Милиони луѓе умреа поради пандемија, а имавме и голем број други сериозни епидемии. За мене, неверојатно е колку земјите биле неподготвени за вакво нешто“, рече Сорос.

Тој е убеден дека кризата ќе доведе до промена на капитализмот.

„Нема да се вратиме таму каде што бевме кога почна пандемијата. Тоа е сигурно. Но, тоа е единственото нешто што е сигурно – не мислам дека некој знае како ќе се развива капитализмот“, рече тој.

Тој верува дека ќе биде потребно долго време за развој на вакцина.

„Дури и кога ќе развиеме вакцина, ќе мора да научиме како да ја менуваме секоја година затоа што, најверојатно, ќе се промени вирусот. Тоа го правиме со грипот секоја година“, рече Сорос за ЕЦФР.

Свет

Најмалку 11 загинати и стотици повредени во протестите во САД

Објавено пред

Најмалку единаесет лица загинаа досега за време на протестите и немирите во САД предизвикани од смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, објави ТВ-каналот КТЛА.

Меѓу жртвите се граѓани на Чикаго (Илиноис), Детроит (Мичиген), Омаха (Небраска), Девенпорт (Ајова), Оукленд (Калифорнија) и Луисвил (Кентаки). Повеќето од нив се Афроамериканци.

Во Оукланд беше застрелан 53-годишнот Афроамериканец Дејв Патрик Андервуд, полицаец од Федералната заштитна служба, а негов колега е сериозно ранет. Во Омаха е убиен 22-годишниот Афроамериканец Џејмс Скорлок кога тој и група на неговите соучесници тепале белец. Нападнатиот човек успеа да пука кон него и да го убие.

Во извештајот се вели дека стотици луѓе се повредени низ САД, но нивниот точен број допрва треба да се брои.

Масовни протести и немири се појавија во многу држави во САД по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, Минесота. Флојд беше осомничен дека користел фалсификувани банкноти. На 26 мај четворица полицајци беа отпуштени, од кои едниот е ставен во притвор и обвинет за убиство без умисла.

Според АП, во текот на изминатите денови повеќе од 9.300 беа приведени во САД во протестите и немири. Тие се обвинети за грабежи, кршење на полицискиот час и блокирање на патиштата. Воведен е полициски час во 40 града во САД, вклучувајќи ги и Вашингтон, Лос Анџелес и Њујорк.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од половина од Американците поддржуваат испраќање војска за справување со немирите

Објавено пред

Повеќе од 50 отсто од Американците сакаат армијата да биде распоредена на улиците на градовите во САД за да ѝ помогне на полицијата да се справи со немирите што беснеат низ целата земја по смртта на Џорџ Флојд од рацете на полицијата во Минеаполис, пренесува РТ.

САД повеќе од една недела се зафатени од масовен бран протести на кои стотици илјади луѓе излегоа на улиците да бараат правда за Афроамериканецот кој беше загушен до смрт од страна на полицаец за време на апсењето.

Иако можеби се чини дека нацијата, или поголемиот дел од неа барем, се собра зад каузата, голем број Американци признаа дека нема да се спротивставуваат на распоредувањето на војската за да ѝ помогне на полицијата во справувањето со протестите што кулминираа во немири и насилни судири со полицијата во многу градови.

Анкетата спроведена помеѓу 31 мај и 1 јуни од компанијата за собирање податоци „Морнинг консалтинг“ покажа дека дури 58 отсто од Американците ја одобруваат идејата. Една третина од испитаниците силно го поддржуваат тоа, а само 30 отсто се против, до одреден степен, распоредување на трупите. Истражувањето се потпира на национален примерок од 1.624 регистрирани гласачи интервјуирани преку интернет.

Во исто време, друга анкета спроведена од истата компанија во приближно истиот период открива дека 54 отсто од луѓето во САД ги поддржуваат протестите и речиси еднаков број од нив го гледаат полициското насилство врз јавноста како поголем проблем од насилството против полицијата.

Се чини Афроамериканците се особено загрижени поради полициското насилство; 85 проценти од оваа демографска група ја поддржаа оваа изјава.

Стотици градови во сите 50 држави во САД беа сведоци на митинзи и демонстрации во солидарност со Флојд и другите Афроамериканци убиени од полицијата на кои луѓето бараат правда за жртвите.

Полицаецот кој го уби Флојд оттогаш беше отпуштен од полицијата, уапсен и обвинет за убиство од трет степен и за убиство од втор степен. Тоа, сепак, не ги запре протестите. Многу митинзи беа мирни, но во многу случаи тензиите се прелеваа и демонстрациите се претворија во насилни немири, напади врз полицијата и грабежи.

Претседателот Доналд Трамп веќе распореди војници во Вашингтон откако масовните протести во близина ја натераа на Белата куќа во режим на строго ограничено движење. Трамп се закани дека ќе ја испрати војската и во други држави.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕЦДЦ: Колективен имунитет на коронавирусот најрано во есента 2021 година

Објавено пред

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) тврди дека колективен имунитет на коронавирусот ќе се постигне најрано во есента 2021 година.

Јосеп Јанса, епидемиолог во ЕДЦЦ, во интервјуто за финскиот радиодифузер ЈЛЕ во понеделникот рече дека коронавируст продолжува брзо да се менува и дека агенцијата не сакала да дава цврсти совети за прашања како меѓународно патување. Но, тој рече дека ЕЦДЦ им понудила индикатори на земјите членки на ЕУ во која фаза на зараза се наоѓаат.

„Луѓето научија што е правилно да прават во однос на хигиената. Овој прв бран опаѓа. Веруваме дека ситуацијата ќе се смири до лето, додаде епидемиологот.

Јанса продолжи да зборува за негативните последици од вирусот, велејќи:

„Ситуацијата има сериозни последици за општеството. Невработеноста, долговите, сиромаштијата се зголемуваат. Тоа е многу тешко за многумина. Многу луѓе изгубиле членови на семејствата. Некои живееле во целосна изолација и тоа влијае на менталното здравје “.

Додека повеќето земји донесоа мерки за заклучување за да се запре ширењето на вирусот, Шведска не го стори тоа што некои го сметаат за обид да се постигне т.н. колективен имунитет.

Во извештајот од минатиот месец се открива дека само 7,3 отсто од жителите на Стокхолм, областа во Шведска која е најпогодена од вирусот, имаат антитела против вирусот, а бројот е намален на само 3,7 отсто на национално ниво.

Јанса рече дека колективниот имунитет, за кој треба барем 60 отсто од јавноста да има антитела, најверојатно нема да се постигне никаде во светот во наредните месеци.

„Колективниот имунитет нема да се постигне сè до есента 2021 година, ниту овде ниту во Стокхолм. Ќе има одреден степен на заштита, но колективниот имунитет бара 60 отсто од луѓето да се заразат со вирусот“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија19 минути

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија2 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија2 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет5 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа5 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет5 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет6 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа7 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион19 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет19 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет20 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија20 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија22 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија24 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Досие