Контакт

Свет

Состанок на Советот за безбедност на ОН – се стравува од можноста за голема хуманитарна катастрофа

Објавено пред

Советот за безбедност ќе одржи нов состанок со цел повторно да се разговара за состојбата во сириската провинција Идлиб, каде што ОН стравуваат од најлошата хуманитарна катастрофа на векот доколку режимот од Дамаск го нападе последното големо упориште на бунтовниците.

Средбата е закажана за 17 часот во седиштето на ОН. Овој пат таа е побарана од Русија, која треба да поднесе извештај во врска со неуспешниот трилатерален самит кој во петокот се одржа во Иран.

САД, кои го предводат Советот за безбедност во септември, во понеделникот го потврдија одржувањето на седницата, која ќе биде јавна.

Провинцијата Идлиб во северозападниот дел на Сирија, која е последно големо упориште на бунтовниците, последниов период е цел на артилериско гранатирање од режимот на Башар ал-Асад, како и воздушни напади координирани од Москва.

Повеќе од 30.000 луѓе се раселени поради бомбардирањата на сириската и руската армија, објавија ОН во понеделникот.

Во овие спорадични напади, според Сириската опсерваторија за човекови права, загинале и цивили.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) „Јутјуб“ ќе забрани објавување опасни шеги, предизвици и измами

Објавено пред

„Јутјуб“ ќе забрани прикажување на видео исечоци на кои се прикажуваат опасни или емоционално вознемирувачки шеги, предизвици или измами, објави Би-би-си.

Одлуката е донесена откако некои предизвици и измами резултирале со смрт или повреди, а раководството на „Јутјуб“ смета дека таков вид на видео материјали не треба да бидат достапни на тој канал.

„Јутјуб“ е мрежна услуга за размена на видео записи на која корисниците можат да поставуваат и прегледуваат различни видео материјали. Потребна е регистрација само за објавување содржини, а не за прегледување.

Според правилата за користење, забрането е поставување порнографски содржини, насилство, содржини кои поддржуваат криминални работи, содржини со цел посрамотување и реклами.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров: Трамп не работел за Русија

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ги исмеа наводите дека претседателот на САД, Доналд Трамп можеби работел за Москва.

Лавров изјави дека извештајот на американскиот медиуми во кои се тврди дека Трамп можеби бил руски агент говори за драматичниот пад на новинарските стандарди.

Запрашан дали Русија би објавила транскрипти од разговорите помеѓу Трамп и рускиот претседател, Владимир Путин, шефот на руската дипломатија изјави дека тоа би било кршење на основната дипломатска култура.

Доналд Трамп неделава истотака ги негираше тврдењата дека работел за Русија.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Маж со чекан уби готвач и повреди две лица во ресторан во Бруклин

Објавено пред

Маж со чекан синоќа влегол во ресторан во Бруклин и нападнал тројца вработени, претепувајќи го до смрт готвачот и нанесувајќи им сериозни повреди на уште две лица, соопшти полицијата во САД.

Не се јасни мотивите зошто беше 34-годишниот маж влегол во ресторанот во близина на пристаништето во 5 часот попладне, и ги нападнал вработените во објектот.

Повредените се однесени во болница, каде што била починал 34-годишниот кувар Фуфаи Пан.
Во критична состоба се другите двајца повредени, од едниот е 60-годишниот сопственик на ресторанот и 50-годишниот менаџер на објектот.

Детективот Џорџ Цуровакис рече дека напаѓачот бил уапсен во близина на местото на убиството. Пронајден е и чеканот со којшто бил извршен нападот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион1 час

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија2 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие