Контакт

Свет

Сојузникот на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Објавено пред

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на тврдокорните поборници за излез од ЕУ.

Грин учествуваше во програмата посветена на политиката на британската влада кон Северна Ирска. Иако тој посочи дека владата нема намери за воведување граница, коментаторот на Би-би-си побара од Грин да разјасни дали премиерката блефирала кога им рекла на евросептиците во својата партија дека ќе има уште една граница ако пресилно притискаат за брегзит.

„Не, таа, дефинитивно, не блефира. Речиси еднакво важна е практичноста на тоа. Мислам дека во голем дел од овој спор за границата, без разлика дали станува збор за Ирска или за други делови на Велика Британија, треба да ја разгледате практичноста. Сега знаеме дека има повеќе патишта што ја минуваат границата со Ирска отколку на источната граница на Европската Унија. Идејата дека може да имате традиционална граница таму не само што би била политичка глупост туку тоа нема никаква практична смисла,“ рече пратеникот.

Грин нагласи дека не им вели само на поборниците за брегзит да прават компромиси, туку дека тоа им го вели на сите.

„Им велам да бидат практични, да престанат да создаваат идеолошки кампови и да речат дека сè што сакаме е британската трговија да тече непречено.“

Пратеникот на ториевците, Џејкоб Рис-Мог, ѝ посочи на Тереза Меј дека нема сомневање оти Велика Британија ќе победи на кој било хипотетички референдум за границата со Ирска по што го спореди со гласањето за независност во Шкотска во 2015 година. Но, Меј веднаш му возврати велејќи му дека двете ситуации не се споредливи и дека е невозможно Велика Британија да биде сигурна за исходот од референдумот на цела територија.

Кампањата за повторно обединување на Ирска се засили по гласањето за излез од ЕУ, а Северна Ирска мнозински гласаше за да остане во Европската Унија. А со доближувањето на 100-годишнината од поделбата на Ирска во 1921 година поддршката за референдум за границата само ќе се зголеми во наредните месеци и години, особено со продолжувањето на процесот на брегзит.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нобеловци предупредуваат на последиците од брегзит без договор

Објавено пред

Научници од највиоск ранг во цела Европа предупредуваат дека со излегувањето на Велика Британија од Европската Унија без постигнат договор за идните односи, би се нарушиле истражувањата низ целиот континент.

Во писмо кое го потпишале 29 лауреати на Нобелова награда и шестмина добитници на Филдсова медалја, награда во областа на математиката, ја повикаа британската премиерка Тереза Меј и претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, да обезбедат најблиска можна соработка меѓу комисијата и унијата, пренесе АП.

Инситутот „Франсис Крик“, кој е најголема лабораторија на биомедицински истражувања во Европа, со седиште во Лондон, исто така предупредува дека Брегзит без договор би можел да им наштети на истражувањата.

Истражувањето, во кое учествуваа повеќе од 1.000 вработени, открило дека 97 проценти од нив сметаат оти тврд брегзит ќе нанесе штета на британската наука.

Прикажи повеќе...

Регион

Украле 30 метри од мост во Зеница

Објавено пред

Непознати лица во Зеница украле дел од мост во должина од 30 метри на кој бил закачен магистралниот гасовод, пренесуваат босанските медиуми. Компанијата „БХ-Гас“ објавила дека за време на редовната контрола на трасата на гасоводот, која се наоѓа на подрачјето на општината Зеница, било забележано дека на локалитетот Канал, Зеница, недостига дел од преминот преку реката Босна кон „Арчелор Митал“.

Од гасоводот, кој бил закачен за мостот изминатите 40 годиниа, како што се наведува, се снабдувале компанијата „Арчелор Митал“ и останатите потрошувачи во индустриската зона на Зеница.

Лицата, со тоа што пресекле метална конструкција од мостот, ги довеле во опасност луѓето, но и направиле материјална штета, со оглед дека на одделни делови магистралниот гасовод не е врзан за мостот, со што може да се загрози безбедноста во снабдувањето со природен гас.

Постои и основано сомневање дека е направено и кривично дело – тешка кражба.

Прикажи повеќе...

Свет

Шојгу: Се надевам на соработка меѓу САД и Русија во решавање на конфликтот

Објавено пред

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека САД и Русија би можеле заеднички да се позанимаваат со стратешките проблеми и регулирањето на конфликтите, кои траат веќе долго време.

„Денеска постојат големи проблеми во светот, кои би можеле да се решат со заеднички напори. Се однесуваат на стратешки проблеми за намалување на нуклеарното вооружување и секако конфликтите кои веќе долго време траат“ рекол Шојгу на состанокот со американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон во Москва, пренесе ТАС С.

Шојгу се надева дека посетата на Болтон ќе даде нова енергија на стабилизацијата на односите меѓу САД и Русија.

„Сигурен сум дека дури и мали чекори ќе им користат на нашите односи и ќе ја повратат довербата“ рекол Шојгу.

Болтон денеска би требало да се сретне и со рускиот претседател Владимир Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јанчев: Барам јавно извинување и од Христијан Мицковски и од Александар Николовски или ќе ги тужам за клевета

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија3 часа

СЈО не добило барање од Мијалков за судот да му го врати пасошот

Кривичниот суд во Скопје ги демантира информациите кои се појавија во одредени портали, дека му бил вратен пасошот на ексдиректорот...

Македонија4 часа

МНР ги демантира тврдењата на Русија дека мнозинството во македонскиот парламент е обезбедено со уцени и закани

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла вчерашните наводи и квалификации изнесени во коментарот на Департманот за...

Свет4 часа

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги...

Свет5 часа

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во...

Македонија5 часа

Софија Куновска: И мене ме разреши СДСМ зашто реагирав дека слават во барокниот театар

Немаше да го напишам овој текст ако не почуствував дека сега е моментот да бидеме искрени до крај ако навистина...

Свет6 часа

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет6 часа

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Македонија16 часа

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија19 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија22 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија22 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија23 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија1 ден

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија1 ден

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија1 ден

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија1 ден

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток1 ден

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток1 ден

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет1 ден

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Досие