Контакт

Европа

Со помош на хеликоптери евакуирани над 1.000 луѓе во Франција

Објавено пред

Стотици спасувачи со помош на хеликоптери извршија итна евакуација на 1.600 кампери, во јужна Франција, поради обилните врнежи од дожд што предизвикаа пополави.

Реките и потоците што се наоѓаат во тие региони се излеани од своите корита поради големото количество дожд.

Според француското Министерство за внатрешни работи, регионот Гард е најпогоден, каде што од еден камп се евакуирани околу 119 деца, главно од Германија, кои таму биле на одмор.

На Франција пред поројните дождови што во неделата предизвикаа и поплави на одредени места ѝ претстоеше доста топол период.

Поради жештините, во земјата беа затворени четири нуклеарни реактори, а беа воведени и ограничувања за автомобили и мотори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Тереза Меј на средба со Ангела Меркел ќе се разговара за брегзитот

Објавено пред

Германската канцеларка ќе се сретне со премиерката на Британија в четврток во Берлин, каде што ќе дискутираат за актуелните настани за брегзитот, велат од кабинетот на Меркел.

„По барање на Британија канцеларката Ангела Меркел ќе одржи средба со британската премиерка Тереза Меј в четврток во 13 часот,“ соопшти портпаролот Штефан Зајберт.

В понеделникот Меј најави дека гласањето за брегзитот во парламентот ќе биде одложено и додаде дека договорот би бил отфрлен со голема разлика.

Сепак, Европската Унија вели дека повторните преговори не се возможни, но дека ќе може да се разгледаат плановите во случај на отфрлање на договорот.

„Нема да преговараме за нов договор, но спремни сме да разговараме за тоа како да се олесни ратификацијата“, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

„Со оглед на тоа што времето е кусо, спремни сме и на сценарио без договор“, додаде Туск.

Лидерите од ЕУ ќе се сретнат во Брисел на дводневен самит, каде што ќе се дискутира за брегзитот.

Прикажи повеќе...

Европа

Поборниците за независност на Каталонија се закануваат со хаос за божикните празници

Објавено пред

Поборниците и активисти за каталонска независност имаат намера да ја блокираат Барселона со масовни протести кои се закажани за 21 декември, објави шпанската телевизија.

Протестите ќе се одржат истиот ден кога шпанскиот премиер, Педро Санчез, планира да ја посети Барселона.

Сè уште не е јасно дали ќе се сретнат премиерот Санчез и регионалниот каталонски претседател, Ким Тора.

Датумот е симболичен за каталонските активисти бидејќи ја означува првата годишнина од привремените избори кои ги нареди Мадрид, по што шпанската влада го распушти каталонскиот парламент и ја стави покраината под управа на централните власти, како одговор на каталонскиот референдум за независност.

Прикажи повеќе...

Европа

Француски медиуми: Говорот на Макрон не ги убеди во целост „жолтите елеци“

Објавено пред

Новите отстапки што ги најави претседателот на Франција, Емануел Макрон, во своето долгоочекувано обраќање до нацијата допрва треба да го убеди движењето „Жолти елеци”, кои денес продолжуваат да се мобилизираат додека во јавноста сè повеќе се споменуваат нови протести в сабота, пишуваат француските медиуми.

Многу Французи преку социјалните мрежи упатуваа критики до претседателот Макрон за неговиот говор. Како што пишуваат француските медиуми, тоа пред сè се должело на тоа што неговото обраќање било снимено, а не во живо, што според коментарите на граѓаните тоа е недостиг на почит кон народот.

Тие, исто така, прашуваат како ќе се направат некои отстапки, бидејќи тие се уште „не ги допираат богатите”.

Во медиумите утрово може да се видат различни реакции. Весникот „Паризиен” утрово излезе со наслов „Овој пат тој одговори”.

Макрон, кој беше следен од 21 милион луѓе, вети серија отспатки за смирување на кризата што  завладеа во земјата по протестите на „жолтите елеци”, вклучувајќи и зголемување на минималната плата од 2019 година, за 100 евра месечно, како и различни бенефиции за вработените и пензионерите со ниски приходи.

Многу експерти веруваат дека без разлика колку тие отстапки може да бидат силни, таквите мерки не успеале во целост да го смират гневот на граѓаните, кои од 17 ноември се мобилизирани низ целата земја, а секоја сабота организираат и протести во поголемите градови, пишуваат француските медиуми.

„Жолтите елеци“ велат дека вратите кај властите се отворени, но тие ќе продолжат да се борат.

Опозицијата беше меѓу првите со реакција. Лидерот на радикалната левица, Жан-Лик Меланесон, веќе реагираше на повикот за продолжување на протестот.

Претседателката на екстремната десница, Марин ле Пен, изјави дека е добро што Mакрон се откажува од некои даноци, но истакна дека претседателот одбива да признае дека луѓето го оспоруваат моделот за кој тој се залага.

Претседателот на синдикатот ЦГТ, Лоран Берже, рече дека Maкрон не го разбирал гневот поради тоа што нуди краткорочни решенија.

Од политичка страна, премиерот Едуар Филип денеска ќе се обрати во парламентот, додека разни министри се поканети во голем број медиуми да одговорат на прашањата на граѓаните.

Макрон денеска ќе има средба со претставниците на банкарскиот сектор и со претставници на големи компании, а според тамошните медиуми тој ќе ги замоли да учествуваат во заедничкиот напор во решавање на кризата, која се смета за најголема од неговото доаѓање на власт во мај 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски33 минути

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток1 час

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток3 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток5 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија6 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија6 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток7 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија7 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија8 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа9 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет10 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија11 час

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа21 час

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Досие