Контакт

Европа

Со скромна свеченост одбележана 77-годишнината од Денот Д

Објавено пред

Втора година по ред, изостана голема церемонија за одбележување на Денот Д, односно 77-годишнината од сојузничкиот десант на францускиот регион Нормандија, со цел да ѝ се помогне на Европа да се ослободи од нацистите.

Причината за неодржувањето на голем собир, на кој годишно обично присуствуваат по неколку илјади луѓе, секако е пандемијата од Ковид-19, која спречи американски, британски и ветерани од други сојузнички земји да дојдат во Нормандија.

Сепак, имаше скромно одбележување – денешната комеморација започна со мала церемонија на мостот Пегаз, каде во раните утрински часови на 6 јуни 1944 година, едрилици истовариле 181 војник од единиците на Оксфордшир и Бакингемшир, пренесе „Гардијан“.

Во деснатот учествувале околу 150.000 војници, меѓу кои имало војници од САД, Канада и Велика Британија.

Сојузничката операција во Нормандија, позната и како „Оверлорд“, е најголемата десантна акција во поморската воена историја.

Повеќе од 80.000 Британци, Американци, Канаѓани и војници на Комонвелтот се истовариле на пет плажи во Нормандија, додека други 24.300 војници под британска команда пристигнале по воздушен пат.

Во акцијата биле убиени, ранети или се водат за исчезнати 4.300 сојузнички војници.

Освојувањето на два локални моста одиграло клучна улога во спречувањето на германските нацистички контранапади, по сојузничката инвазија на брегот.

Битката за Нормандија траела уште два месеца, завршувајќи со ослободување на Париз на 25 август и конечно германско повлекување преку реката Сена на 30 август 1944 година, со што на сојузниците им се отворил патот кон Германија.

Европа

Џонсон: Бајден ќе му упати тешки пораки на Путин

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, оваа недела ќе му испрати тешки пораки на рускиот претседател Владимир Путин, изјави денеска британскиот премиер, Борис Џонсон.

„Знам дека претседателот Бајден ќе му испрати доста тешки пораки на претседателот Путин во следните неколку дена“, рече Џонсон по пристигнувањето во Брисел на самитот на НАТО.

Џонсон исто така рече дека односите меѓу Лондон и Москва допрва треба да се подобруваат, пренесува „Ројтерс“.

„Секогаш се надевам дека работите ќе се подобрат со Русија, но се плашам дека досега беше доста разочарувачки од гледна точка на Велика Британија“, рече британскиот премиер.

Тој исто така спомена дека НАТО не сака студена војна со Кина.

„Кога станува збор за Кина, мислам дека никој во алијансата не сака да влезе во студената војна со Кина. Но, мислам дека луѓето гледаат предизвици, гледаат работи со кои треба да управуваме заедно, но исто така гледаат и можности“, рече Џонсон.

Запрашан за брегзитот и неговото влијание врз Северна Ирска, тој рече дека повеќето лидери на денешниот самит на НАТО ќе ја разберат желбата на Велика Британија да го заштити својот територијален интегритет.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Бајден неколкупати ги помеша Либија и Сирија

Објавено пред

Зборувајќи за можноста за соработка со Русија во обезбедувањето хуманитарна помош за земјите погодени од конфликти, американскиот претседател, Џозеф Бајден, се збуни и ги помеша Либија и Сирија, и тоа не еднаш, туку трипати.

Бајден рече дека Соединетите Американски Држави може да работат заедно со Русија во Либија, а потоа рече дека Русија со својата интервенција во Сирија загризала повеќе отколку што може да проголта, после тоа повторно спомнувајќи ја Либија во истиот контекст, наведува „Фокс њуз“.

„Сè додека тие немаат можност да воведат некаков ред во регионот, тоа не може да се направи, без да им се обезбедат основните економски потреби на луѓето. Па се надевам дека ќе најдеме начин да ги спасиме животите на луѓето, на пример, во Либија“, рече Бајден.

Претставници на Белата куќа подоцна рекоа дека тој мислел на Сирија кога ја споменал Либија, но грешката на Бајден предизвика лавина коментари на социјалните мрежи.

„Претпоставувам дека кога се бомбардираат толку многу земји одеднаш, тешко е сето тоа да се следи“, напиша либанската геополитичка коментаторка, Сара Абдалах.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија ќе го одложи укинувањето на мерките поради индискиот сој на вирусот

Објавено пред

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се подготвува денес да објави дека т.н. ден на слободата ќе се одложи најмалку за две до четири недели.

Велика Британија, најверојатно, ќе го одложи укинувањето на сите мерки против пандемијата со цел да се избегнат илјадници хоспитализирани.

Владата претходно соопшти дека целосното отворање на земјата ќе биде на 21 јуни кога требаше да бидат укинати последните ограничувања, но сега се очекува сите планови да бидат одложени поради брзиот пораст на бројот на заразени со индискиот делта-вирус.

Повеќе од 90 проценти од заразените во Англија последните денови ја имаат оваа варијанта на вирусот, а здравствените работници се загрижени дека овој вид вирус е делумно отпорен на вакцината и дека е најмалку 40 проценти позаразен од другите соеви.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија43 минути

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 час

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион2 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија2 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија4 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет4 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија5 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт17 часа

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт17 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт17 часа

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија1 ден

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија2 дена

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија2 дена

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт2 дена

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија2 дена

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Досие