Контакт

Свет

(Видео) Спречен терористички напад во близина на Москва, 21-годишник се подготвувал да постави експлозив

Објавено пред

Член на терористичката организација „Даеш“ е приведен во предградието на Москва под сомнение дека се подготвувал да постави експлозивна направа во еден од објектите во таа област, пренесуваат регионалните агенции.

Според нивните написи, станува збор за 21-годишен државјанин на една од соседните земји, рече помошник-шефот на Истражниот комитет за таа област, Олга Врадиј.

Врадиј истакна дека е поведена кривичната постапка.

„Притвореното лице е осомничено дека учествувало во активности на терористичка организација. Терористичкиот напад беше спречен“, додаде таа.

Како што се наведува, младиот човек самоиницијативно им се приклучил на терористички организации, а во јуни смислил план за напад на некои од објектите во Московскиот Регион за што набавил сѐ што е потребно за да направи експлозивна направа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Американците да не патуваат во Грција поради ризикот од Ковид-19, предупреди Центaрот за превенција од болести

Објавено пред

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги предупреди американските граѓани да не патуваат во голем број земји поради зголемениот број на заразени во тие држави од Ковид-19, вклучувајќи ги на списокот Грција, Малта и Ирска, објавија агенциите.

Меѓу земјите што американскиот центар не ги препорачува за патување се Иран, САД, Девствените Острови, Либија, Казахстан, Андора и Лесото.

Голем број на заразени со Ковид-19, меѓу другите земји како што предупредува Центарот, имаат и Мартиник, островот Свети Бартоломеј во Малите Антили, Курасао и Островот Ман.

Прикажи повеќе...

Свет

САД со порака до Русија: Аплицирајте за виза

Објавено пред

Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, рече дека толкувањето на рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, за ситуацијата со 24 руски дипломати е неточно.

Како што наведуваат светските медиуми, на нив ќе им се доделат американските визи.

Тој на брифинг со новинарите рече дека руските дипломати „можат да поднесат барање за продолжување на визата“ и додаде дека овие апликации се одлучуваат „од случај до случај“, пренесува „Ројтерс“.

Антонов претходно во интервју за списанието „Национален интерес“ рече дека САД и предадоа на Русија список од 24 дипломати кои треба да ја напуштат земјата до 3 септември поради истекот на визите.

Москва и Вашингтон веќе некое време се во судир, а односите дополнително се заладија откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека верува оти рускиот претседател Владимир Путин е убиец.

Тензиите, сепак, се намалија по состанокот на 16 јуни, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Британскиот водител Џереми Кларксон со критики до ковид- експертите: Ако умреш-ќе умреш

Објавено пред

Познатиот британски водител Џереми Кларксон отворено го критикуваше односот на владата кон пандемијата на коронавирус.

„ Кога започна, читав за пандемии и тие обично траат четири години. Мислам дека политичарите понекогаш треба да им кажат на оние комунисти во SAGE (Научна советодавна група за итни случаи) да се вратат во својата кутија. Сите поминуваме низ живот со вкрстени прсти и насмевки на нашите лица. Гледам дека Борис Џонсон не сака повторно да не заклучи. Ако треба да поминат четири години … Кој знае, може да бидат 40 години”, рече Кларксон.

Или може да биде засекогаш.

„Ако биде засекогаш, ако умреш – ќе умреш“, нагласи тој.

Инаку, Кларксон беше заразен со коронавирус непосредно пред Божик и се плашеше дека ќе умре.

„ Четири дена пред Божиќ се разбудив во средината на ноќта и забележав дека моите чаршафи се мокри и имам постојана сува кашлица. Лекарот ми стави јасно до знаење дека ќе се чувствувам лошо помеѓу пет и 14 дена и дека после тоа или ќе бидам подобар или ќе морам да одам во болница. Бидејќи имам над 60 години и сум дебел, а исто така и затоа што пушев половина милион цигари и имав двојна пневмонија, мислев дека ќе умрам, сам, во пластичен шатор. Нема да ве лажам, страшно беше. Со секоја болест што ја имав, секогаш знаев дека или медицината или времето ќе ме спасат, но со ковид треба да легнете, сам, со знаење дека лекот не доаѓа и дека времето е вашиот најголем непријател “, рече тогаш Кларксон.

Тој го прослави својот 61-ви роденден оваа година, а во неодамнешното интервју изрази загриженост дека може да ги следи стапките на многу пријатели и членови на семејството кои починаа во тие години.

„ Сите што ги знам починаа на 61 година. Татко ми, сите мои пријатели, тоа е време кога се заминува. Ако можам да живеам до 62 години, ќе бидам тука засекогаш. Кога умре татко ми, мислев дека е како стар човек, но јас не се чувствувам така “, рече Кларксон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет51 минута

Коронавирусот регистриран во Вухан после една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население за коронавирус, откако се појавија нови локални случаи...

Европа1 час

Речиси 30 проценти од Европејците не можат да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија2 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија2 часа

Од денес стапува на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија11 час

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија12 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија12 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија14 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија14 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт16 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија19 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ21 час

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет22 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет24 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија2 дена

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт2 дена

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Досие