Контакт

Свет

Стапи на сила воената состојба во Украина, можна војна со Русија

Објавено пред

Од утрово во пограничните области на Украина стапи на сила воената состојба во рок од 30 дена. Украинскиот претседател, Петро Порошенко, предупреди за можна војна со Русија.

Одлуката за воена состојба ја донесе парламентот во Киев, а е воспоставена во 10 од 27 украински региони, кои се сметаат за најподложни за евентуален руски напад.

Порошенко рече дека побарал телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, но дека немало одговор од руската страна, па ја замолил германската канцеларка, Ангела Меркел, да ургира кај рускиот претседател веднаш да ги ослободи украинските морнари и бродови. Тој порача дека ќе продолжи да се бори тоа да се оствари.

Украинскиот претседател предупреди дека неговата земја е загрозена од можна војна со Москва, со оглед дека Русија драстично го зголемила своето воено присуство на границата со Украина.

Европа

(Видео) Брисел: Судири на полицијата и демонстрантите против Пактот за миграции

Објавено пред

Полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа денеска околу седиштето на Европската Унија во Брисел да протестираат поради усвојувањето на Пактот за миграции на Обединетите нации.

Околу 5.000 лица се собраа на протестот, кој првично беше забранет од локалните власти поради страв од насилство. Високиот белгиски суд ја поништи забраната наведувајќи го правото на мирни протести. Полицијата во Брисел соопшти дека некои од демонстрантите станале насилни кога од нив било побарано да се разијдат.

Белгиската влада претрпе реконструкција минаната недела бидејќи најголемата коалициона партија се спротивстави на одлуката на премиерот Шарл Мишел да го потпише Пактот за миграции, необврзувачки договор на ОН, чија цел е да се обезбеди организирана меѓународна миграција.

Протестот го организираше група на екстремно десничарски организации. Тој започна мирно, но потоа демонстрантите почнаа да ја гаѓаат полицијата со најразлични предмети и да ја уништуваат фасадата на Европската Унија, на што полицијата возвратила со солзавец и со водени топови.

Прикажи повеќе...

Европа

,,Жолтите елеци” блокираа десетина раскрсници ширум Франција

Објавено пред

Демонстрантите од движењето ,,Жолти елеци” блокираа десетина раскрсници ширум Франција и покрај најавите дека протестите губат на сила, откако се одржуваат веќе петти викенд по ред.
Во инцидентите поврзани со ,,Жолтите елеци” досега загинаа осум лица, кои повеќето настрадаа во сообраќајни несреќи на патиштата кои ги блокираа демонстрантите.

Блокадите на главните сообраќајници и понатаму траат и покрај повикот на францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастанер демонстрантите да ги ослободат кружните текови и да овозможат номализација на сообраќајот.

Демонстрантите бараат нови мерки во корист на француските работници и пензионери, а бараат и оставка од претседателот Емануел Макрон и од највисоките функционери во неговата влада. И покрај ладното време демонстрантите велат дека нема да се повлечат, а се најавуваат и блокади на бензиските пумпи.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

Објавено пред

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”, сведочи за белградските медиуми момче од Битола, кое патувало со автобусот кој ноќеска околу 1.45 часот се преврте кај Лесковац во Србија. Автобусот се излизгал од патот, ја пробил заштитната ограда и се превртел во снегот покрај патот. Притоа загинаа тројца македонски државјани, маж и две жени, четворица се повредени потешко, а 28 имаат полесни повреди. Меѓу повредените има и едно и пол годишно бебе, како и деветгодишно дете.

Потешко повредените патници се префрлени во болницата во Ниш и никој од нив не е во животна опасност.

,,Не знам кој повика полиција и итна помош, но брзо по несреќата пристигнаа лекарите кои влегоа во автобусот. Веднаш ни пружија помош. Потоа стигнаа и пожарникарите, кои што не извлекоа од автобусот”, раскажува момчето кое што има повреда на раката.

Никој од патниците не знае како се случила несреќата, бидејќи во тој момент речиси сите спиеле. Повеќето од патниците се млади луѓе кои тргнале по работа во Виена.

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се двете идентификувани жртви од македонскиот автобус кој синоќа се преврте кај Лесковац.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија3 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија4 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија5 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ8 часа

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион23 часа

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија24 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ1 ден

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија1 ден

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија1 ден

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион1 ден

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија1 ден

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија1 ден

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ1 ден

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Досие