Контакт

Свет

Статистика на француската влада покажува дека мигрантите брзо ја менуваат демографската слика

Објавено пред

„Франсе стратежи“, група поврзана со канцеларијата на францускиот премиер, објави податоци кои покажуваат раст на бројот на неевропски деца-мигранти во француските урбани области. Во еден забележителен пример, Париз и околината забележа раст од 6,5 отсто во 1968 година на 36,6 отсто во 2015 година.

Групата на својата веб-страница ги објави бројките во интерактивна форма која покажува различни фактори, вклучувајќи го процентот на деца од раѓање до 18 години кои се или родени во странство или имаат барем еден неевропски родител.

Објавувањето на податоците е необично бидејќи француската влада вообичаено не објавува – па дури и официјално не собира – многу статистика што се однесува на расите или демографијата, во согласност со францускиот закон.

На веб-страницата се дефинира категоријата како „лице на возраст од 0 до 18 години, имигрант од неевропско потекло или дете во домаќинство во кое референтното лице и/или неговиот сопружник е имигрант од неевропско потекло. Ако и двајцата родители се имигранти, референтните лица на домаќинството се имигранти од надвор од Европа “.

Податоците опфаќаат неколку различни години почнувајќи од 1968 година, а завршуваат во 2015 година. Тие покажуваат дека процентот на мигрантски неевропски деца се зголемил во различни градови, како што е Париз и околината каде просекот во 1968 година изнесувал 6,5 отсто, но се искачил на 36,6 отсто во 2015 година.

Во некои области на Сен Дени, во мнозински мигрантското Сена-Сен Дени, бројот на неевропски деца-мигранти е дури 77 отсти. Дел ода Клиши-су-боа покажува дека во 2015 година, 83 отсто од децата имале неевропско потекло.

Марсеј, втор француски град со историско мигрантско население, во 1968 година имал 12,6 отсто деца со неевропско потекло, а до 2015 година тој процент се искачил на 22,8 отсто. Во Третиот арондисман на Марсеј,  процентот на мигрантски деца е 70 отсто.

Можеби најдраматичната промена се случила во Стразбур, градот кој е дом на Европскиот парламен, каде што во 1968 година само 1,9 отсто од децата имале неевропско потеклот. До 2015 година процентот се зголемил на 32,9 отсто, или секое трето дете. Нант забележал слична брза демографска промена од 0,9 отсто во 1968 година на 15,8 отсто во 2015 година.

Податоците не го земаат предвид големиот број мигранти кои пристигнаа во екот на мигрантската криза во 2015 година. Некои области се означени како „статистичка тајна“ без прикажани податоци.

Од 2015 година, Франција имаше неколку години во низа рекорден број барања за азил, вклучително и рекордот во 2019 година од околу 140.000 нови апликации за азил.

За некои области, како што е озлогласениот Сена- Сен Дени, се вели дека се дом на стотици илјади нелегални имигранти. Во извештајот за 2018 година се тврди дека меѓу осум до 20 отсто од населението таму се илегалци.

Масовните демографски промени во Франција се обележани како „Големата замена“ од францускиот автор Рено Ками. Додека многумина во мејнстрим медиумите и на други места ја отфрлија теоријата како заговор, анкетата од февруари минатата година покажа дека четвртина од Французите веруваат во тоа.

Поранешната популистичка пратеничка Марион Марешал исто така е поборник на теоријата, а минатиот октомври протестираше со конзервативците против Големата замена. Таа рече:

„Првиот најголем предизвик, најважниот, е Големата замена, оваа демографска пресметка што веќе нè тера да ја сфатиме можноста да станеме малцинство на земјата на нашите предци“.

Други земји, како Германија, исто така, забележале радикални демографски промени во последните децении. Во извештајот од минатата година се открива дека четвртина од Германците сега имаат некакво мигрантско потекло.

Свет

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Објавено пред

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги коридорите преку кои државјани на некои земји пристигнаа на островот без задолжителен карантин.

Промената ќе стапи на сила во понеделник во 4 часот по британско време. Тогаш сите патници ќе мора да покажат негативен тест и веднаш по пристигнувањето да одат во изолација, која ќе трае десет дена, освен ако лицето не се тестира повторно по пет дена и е негативно.

Премиерот Борис Џонсон ја објави новата мерка на денешната прес-конференција со која ја пофали кампањата за вакцинација.

Лондон вчера ги забрани пристигнувањата од Јужна Америка, Португалија и неколку други земји од страв од нов вид, откриен во Бразил. Велика Британија веќе е сведок на последиците од мутацијата на вирусот. Откриениот вид во Англија се покажа како позаразен и е причина за брзото ширење на вирусот низ целата земја.

Прикажи повеќе...

Регион

Сведок на Специјалниот суд во Хаг пронајден мртов – командувал со логорот на ОВК

Објавено пред

Поранешниот косовски полицаец Фадил Суљевичи, кој бил и командант на нелегален затвор на ОВК, е пронајден мртов, пренесуваат српските медиуми.

Како наведува „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот со сведоци на Специјалното обвинителство во Хаг.

За овој случај се огласил и главниот обвинител на Основното обвинителство на Приштина, Кујтим Муниши.

„Обвинителот отиде на местото на настанот за да види што се случило. Полицијата е на местото на настанот. Тој беше пронајден мртов некаде на планините“, изјави Муниши.

Суљевичи е поранешен припадник на косовската полиција, кој беше примен во полицијата по 1999 година. Засега нема повеќе информации дали Суљевичи е сведок во некое од обвиненијата против поранешните команданти на ОВК, кои беа уапсени и се наоѓаат во Хаг.

Суљeвичи е по потекло од Медвеѓа и како што еднаш изјави Здружението на киднапираните и исчезнати лица од Косово и Метохија, тој командувал со нелегален затвор во близина на Матикан, во кој имало околу 300 приведени Срби. Србија еднаш издаде потерница за него преку Интерпол.

Прикажи повеќе...

Свет

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Објавено пред

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана од Илон Маск и Едвард Сноуден, неодамна успеа да собере милиони нови корисници.

„’Сигнал’ доживува технички тешкотии. Ние работиме напорно за да ја вратиме услугата што е можно побргу“, им соопшти компанијата на своите 378.000 следбеници.

Повеќето коментари од корисниците се дека ниту една услуга во светот не е изградена за да се справи со 40 милиони нови корисници за една недела, без никаков проблеми. Некој дури забележа дека во просек „Сигнал“ има стекнато 3.900 корисници во минута од 7 јануари.

Ова се случи кога сервисот за пораки „Вацап“ (WhatsApp) на „Фејсбук“ воведе нови правила за приватност, што во основа ги принудува сите да ги споделуваат своите лични податоци поттикнувајќи го основачот на „Тесла“ и „Спејсикс“, Илон Маск, да објави на „Твитер“: „Користете го ‘Сигнал’“.

Едвард Сноуден, кој со години ја поддржуваше употребата на „Сигнал“, новите политики на „Вацап“ ги нарече „веројатно најголемата дигитална миграција кон побезбеден месинџер што некогаш сме го виделе“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет2 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет4 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет4 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија4 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија8 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија8 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет8 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија8 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија10 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа11 час

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија12 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија12 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет13 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет13 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет14 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија14 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија1 ден

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа1 ден

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Досие