Контакт

Свет

Стејт департментот го осуди нападот во Техеран

Објавено пред

Нападот врз иранскиот парламент и мавзолејот на имамот Хомеини го осудија денес француското Министерство за надворешни работи и американскиот Стејт департмент.

dobivaj vesti na viber

“Најостро ги осудуваме нападите насочени кон иранскиот парламент и мавзолејот на имамот Хомеини во Техеран”, се вели во соопштението на француското министерство. Во соопштението на Стејт департментот се вели дека “за тероризмот нема место во мирно и цивилизирано општество.”

Иранскиот претседател Хасан Рохани претходно изјави дека  нападот на Техеран, во кој загинаа најмалку 12 лица,а 42 се повредени, ќе го обединат Иран.

“Со денечниот терористички напад Иран ќе биде уште порешителен во борбата против регионалниот тероризам, екстремизам и насилството”, рече Рохани во изјавата што ја пренесе државната новинска агенција.

“Исламска држава” (ИД) ја презеде одговорноста за нападите. Ова е прва акција на оваа организација во Иран, која денес најави уште напади. Според соопштението, таа им се заканува на шиитските муслимани во Иран велејќи дека “калифатот нема да ја пропушти шансата да ја пролее нивната крв” се додека не го применуваат шеријатскиот закон.

Претходно, Револуционерната гарда на Иран за нападот го обвини својот регионален ривал, Саудиска Арабија.Според нив,нападот се случил само една недела по состанокот на претседателот Доналд Трамп со саудиските лидери кои ги поддржуваат терористите, а фактот дека “Исламска држава” ја презеде одговорноста за нападот потврди дека Саудиска Арабија е вклучена во овој брутален напад.

Саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир, изјави во Берлин дека не знае кој е виновен и дека не постои доказ дека милитанти од Саудиска Арабија се вклучени во нападот.

Свет

Шведска го укина ембаргото за извоз на оружје во Турција

Објавено пред

Шведскиот инспекторат за стратешки производи (ISP) објави дека повторно издава лиценци за извоз на воена опрема во Турција, со што го укинува ембаргото што беше во сила од 2019 година.

dobivaj vesti na viber

Политичкиот пресврт е поврзан со кандидатурата на Шведска за членство во НАТО. Нордиската земја поднесе барање за членство во воениот сојуз претходно оваа година по руската инвазија на Украина, но една од причините за блокадата на Турција беше извозот на оружјето.

Шведска и Финска го забранија извозот на оружје за Турција по нејзиниот упад во Сирија и нејзината борба против милицијата на сириските Курди ЈПГ. Анкара смета дека таа група е идентична со ПКК. Турција во мај изјави дека забележала позитивен став кон укинувањето на ембаргото.

Прикажи повеќе...

Свет

(Вo живо) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Објавено пред

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво сомневање. Денеска ќе ги потпишеме договорите за анексија. Ова е волја на милиони луѓе“, го започна својот говор рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е нивно право, кое се наоѓа и во Повелбата на ОН“, рече Путин а потоа ги пофали „сите херои кои загинаа во специјална воена операција“.

„ Ова се хероите на голема Русија. Да им оддадеме почит со едноминутно молчење“, рече Путин.

„ Милиони луѓе во тие региони одлучија и никој не може да ги негира овие историски чувства на припадност“, рече Путин.

„ Советскиот Сојуз повеќе не постои, тој е историја и на Русија веќе не и треба. Но, тоа не е ни важно, бидејќи милиони луѓе се поврзани со Русија и се враќаат во својата вистинска историска татковина. Неколку години луѓето во Донбас беа убиени и мачени. Сакаа да предизвикаат омраза кон Русија, ги заплашија. Но, жителите на Донбас, Херсон и Запорожје одлучија. Тие сега стануваат наши граѓани и засекогаш. Ним им е важно сите земји да го предадат својот суверенитет на САД. Некои се согласија и станаа соработници. Некои беа уништени. Единствено што сакаат е да профитираат, од алчност. Сакаат да бидеме колонија. Сакаат да не ограбат. Нашиот начин на живот е закана за нив. Ним не им треба Русија, нас ни треба Русија. Западот бара нова можност да не удри“, рече Путин, додавајќи дека Западот сака да ја уништи Русија, земја полна со природни ресурси.

Путин го повтори тврдењето што го кажа многу пати, велејќи дека Западот сака да ја уништи Русија.

„ Во 1991 година, Западот веруваше дека СССР нема да закрепне, дека Русија нема да се опорави од тој удар. Ние ги живеевме тешките 1990-ти, но Русија исто така го мина тоа, стана посилна и сега го зазема вистинското место во светот. рече.е Путин.

„ Западот бара нови можности да не нападне, тие отсекогаш сонувале да ја скршат Русија на помали држави кои ќе се борат една против друга“, рече Путин, додавајќи дека Западот има „двојни стандарди, тројни стандарди“.

„Тие мислат дека сме будали. Русија е голема земја, голема цивилизација и нема да живее под нивните лажни правила. Денеска ги браниме нашите вредности и традиции… Тие мислат дека сме будали“, објасни Путин.

Путин се прашува кои се западните земји да се однесуваат вака. „Нема ништо ново… Западните земји отсекогаш биле колонијалисти… Никогаш не верувавме во тоа и затоа постои оваа русофобија. Сето ова звучи чудно… Тие веруваат дека нивните гревови мора да ги прифатат другите. Ние имаме да ги потсетиме дека неоколонијализмот започна во средниот век и потоа ја ограбуваа Индија, Африка, војна се водеше и против Кина за да се продадат пристаништата за трговија со опиум… Тие всушност ловеле луѓе… Горди сме дека во 20 век бевме борци против колонијализмот, ослободувајќи ги земјите од колониите“, рече рускиот претседател.

„ Ќе ги браниме тие региони со сето оружје со кое располагаме. Ќе ги обновиме и ќе го подигнеме нивото на безбедност, народот ќе ја почувствува поддршката од цела Русија, нашата голема татковина“, рече Путин.

„ Западните земји со векови велат дека сакаат да донесат демократија во државите. Всушност спротивното е ропството и насилството… САД се земја која двапати употреби нуклеарно оружје – во Хирошима и Нагасаки… Ги уништија градовите во Германија без причина, само да покаже сила и да му се заканува на светот. Ја окупираа Кореја, Германија… Дури и ги прислушува лидерите на тие земји, а државите го прифаќаат тоа. САД развиваат хемиско оружје, експериментираат врз луѓе и велат тоа е оправдано“, рече тој.

Рускиот претседател зборуваше и за транспортот на пченицата од Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Нашата унија со Русија е посилна од НАТО-блокот

Објавено пред

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Белорусија била и ќе биде заедно со Русија.

dobivaj vesti na viber

„Не треба да нè обвинувате за коагресија или нешто друго. Ние бевме, сме и ќе бидеме заедно со нашата Русија. Нашата унија со Русија е посилна од онаа на НАТО-блокот. Што друго очекувате од нас? Сепак, ние велиме дека нема да се бориме во Украина. Да соработуваме мирно“, им порача белорускиот лидер на амбасадорите на странските земји на церемонијата на предавање на акредитивните писма, пренесува агенцијата Белта, пренесе ТАСС.

Според мислењето на Лукашенко, Украина не може да ја обвини Белорусија за ништо.

„Ние не го започнавме конфликтот со Украина. Тие го затворија својот воздушен простор за нашите авиони и објавија економска блокада на Белорусија пред западните земји и САД (го направија истото)“, рече тој, додавајќи дека Белорусија секогаш ги исполнувала своите обврски кон Русија, но не била вклучена во вооружен конфликт во Украина.

Шефот на државата повтори дека три рунди разговори меѓу Русија и Украина се одржани на белоруска територија.

„Зошто беа прекинати преговорите, кој ги прекина? Тоа е реторичко прашање“, рече тој, додавајќи дека Белорусија прави сè за да го запре конфликтот, но дека „некому му требаше ова крвопролевање“, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Вo живо) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија2 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија2 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија3 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија5 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија5 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет7 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет8 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет8 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет8 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија8 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет21 час

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија22 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ23 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...