Контакт

Свет

Стигна налог авганистанскиот воздушен простор да се избегнува за меѓународни летови

Објавено пред

Авганистанската агенција за цивилно воздухопловство (АЦАА) на својата веб-страница објави дека воздушниот простор во Кабул е препуштен на војската и дека се препорачува пренасочување за авионите во транзит.

„Јунајтед ерлајнс“, „Бритиш ервејс“ и „Вирџин Атлантик“ веќе престанаа да го користат авганистанскиот воздушен простор откако бунтовниците ја окупираа претседателската палата во Кабул, додека силите предводени од САД заминаа, а западните земји се обидуваат да ги евакуираат своите граѓани.

„Луфтханза“ соопшти дека нејзините авиони веднаш почнале да го избегнуваат авганистанскиот воздушен простор.

„Сите компании на групацијата Луфтханза ги суспендираат прелетувањата над Авганистан до понатамошно известување“, соопшти портпаролот на компанијата.

AЦAA посочи дека транзитите низ воздушниот простор на Кабул нема да бидат контролирани.

Веб-страницата за следење летови FlightRadar24 објави на „Твитер“ дека летот на „Ер Индија“ од Чикаго до Делхи го сменил правецот и излегол од авганистанскиот воздушен простор набргу по влегувањето, додека летот на „Тера Авиј“ од Баку до Делхи исто така е пренасочен.

Авиокомпаниите и владите почнаа да посветуваат поголемо внимание на ризиците од летање над конфликтните зони во последниве години по два смртоносни инциденти со ракети земја-воздух кога во 2014 година над источна Украина беше соборен авион на „Малезија ерлајнс“, а во 2020 година иранската војска собори авион на „Украина интернешнл ерлајнс“.

Во двата случаја загинаа сите патници и членови на екипажот.

Свет

Одложено полетувањето на пет авиони поради бавна желка

Објавено пред

Желка на пистата на вториот најпрометен аеродром во Јапонија го одложи полетувањето на пет авиони, пренесува Би-Би-Си.

Желката, тешка нешто повеќе од два килограми, во петокот утрото била забележана како полека се движи по асфалтот на меѓународниот аеродром Нарита, во близина на Токио, што го натерало пилотот да се подготви да полета за да контактира со контролата на летање.

Вработените на аеродромот го отстраниле животното со мрежа и провериле дали има други животни или туѓи предмети на пистата долга 4.000 метри, што предизвикало 15 минутно доцнење на пет летови, пренесува јапонскиот весник „Маиничи Шимбун“.

Ова се авионите на јапонската авиокомпанија АНА, чиј труп е украсен со светло и темно сини слики на морски желки, декорација што дебитираше во јули минатата година за да го прослави започнувањето на услугата на превозникот на Хаваи, каде што овие животни се сметаат за свети.

„Се смета дека морските желки носат среќа на Хаваите, и се надеваме дека оваа желка што дојде да го испрати летот сигнализира светла иднина“, се вели во соопштението на авиокомпанијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Рудари во Канада заробени повеќе од 24 часа на длабочина од 1.200 метри, во тек е спасувачка акција

Објавено пред

Најмалку 39 рудари се заробени под земја повеќе од 24 часа во северната канадска провинција Онтарио, објави компанијата што управува со рудникот.

Во тек е спасувачка операција а раководството на рудникот објави дека нема повредени.

Рударите останаа на длабочина меѓу 900 и 1.200 метри поради дефект во лифтот што ги спушти работниците во јамата.

Компанијата соопшти дека се очекува сите да бидат изнесени на површина до вечерва, како и дека рударите имаат пристап до вода, храна и лекови.

„Се надеваме дека сите рудари ќе бидат извлечени од окното до вечерва“, се наведува во соопштението на бразилската рударска компанија „Вале“, и се додава дека никој од рударите не е повреден.

Раководството на рудникот претходно потврди дека несреќата во рудникот за бакар, никел и благородни метали се случила во неделата кога железничкото возило се лизнало од шините и го блокирало тунелот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Објавено пред

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг.

Шведската полиција соопшти дека работи на евакуација на луѓето што живеат во близина. Според локалните медиуми, меѓу 100 и 200 луѓе биле евакуирани од станбениот блок.

„Стотици луѓе се евакуирани, граѓаните скокнаа од прозорците и паднаа во дворот“, рече шефот на спасувачката служба.

Шведската телевизија СВТ јавува дека по првичната експлозија избувнал пожар во неколку згради.

Според неофицијални информации, најмалку три лица добиле тешки телесни повреди.

Полицијата го блокира местото на експлозијата и почна истрага за да ги открие околностите на инцидентот.

Засега не е познато што ја предизвикало експлозијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија2 часа

Земјотрес кај Кичево и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала синоќа ја потресе околината на Кичево. Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици...

Македонија2 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември, со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9% од населението над 18 годишна возраст,...

Свет2 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион3 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија3 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија4 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија17 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија19 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа22 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија22 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија23 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија23 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа24 часа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие