Контакт

Свет

Столтенберг: НАТО може да плати висока цена за предвременото напуштање на Авганистан

Објавено пред

НАТО може да плати висока цена за предвремено напуштање на Авганистан, предупреди генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, кога американски официјален претставник изјави дека се очекува Доналд Трамп да повлече значителен број американски војници во наредните недели.

НАТО има речиси 12.000 војници од неколку десетици земји во Авганистан, кои помагаат во обука и советување на силите за национална безбедност. Многу од нив не се американски војници, но 30-члениот сојуз многу се потпира на САД во транспортот, воздушната поддршка, логистиката и другите форми на помош.

Малку е веројатно дека НАТО може дури и да ја заврши својата операција во Авганистан без американска помош.

„Сега се соочуваме со тешка одлука. Ние сме во Авганистан речиси 20 години и никој сојузник на НАТО не сака да остане подолго отколку што е потребно. Во исто време, сепак, трошоците за предвремено напуштање на некоординиран начин може да бидат многу високи“, се вели во соопштението на Столтенберг, пренесува „Асошиетед прес“.

Свет

Демонстрантите во Тајланд бараат реформи на монархијата

Објавено пред

Демонстрантите во Тајланд го повикаа кралот Маху Вајиралонгкорн да се откаже од контролата над кралското богатство вредно десетици милијарди долари.

Демонстрантите го прекинаа долгогодишното табу критикувајќи го кралот, а полицијата вчера повика неколку лидери на протести да се соочат со обвиненија за навреда на владетелот, поради коментарите дадени на демонстрациите одржани на 19 и 20 септември на кои бараа реформи на монархијата.Обвинетите може да добијат до 15 години затвор, објави „Ројтерс“.

Демонстрациите, на кои присуствуваа неколку илјади луѓе, првично беа закажани кај Бирото за кралски за имот, кое управува со тој имот.

Но, откако полицијата постави барикади составени од бродски контејнери и жилет жица, демонстрантите се собраа пред седиштето на Комерцијалната банка Сиам, во која кралот е најголем акционер со удел од 23 отсто.

Кралската палата не ги коментираше протестите, но кога порано кралот беше запрашан за демонстрантите, тој рече дека тие сеедно се сакани.

Прикажи повеќе...

Свет

Речиси 100 кита угинале по масовното насукување во Нов Зеланд

Објавено пред

Деведесет и седум океански китови со куси перки и делфини угинале во масовно насукување на оддалечените острови Чатам на Нов Зеланд, соопшти во средата Националниот оддел за заштита (ДОЦ), пренесува „Спутник“.

Масовното насукување беше пријавено во одделот во неделата.

„Само 26 од китовите се уште се живи во овој момент, повеќето од нив изгледаа многу слаби и беа евтаназирани поради суровите морски услови и сигурноста дека има големи бели ајкули во водата кои се привлечени од насукување како ова“, рече ренџерот за биодиверзитет на ДОЦ, Џема Велч.

Други два кита биле насукани во понеделникот наутро и исто така морало да бидат евтаназирани.

Масовните насукувања се вообичаени на оддалечениот архипелаг. Рекордното насукување е регистрирано во 1918 година кога угинале речиси 1.000 морски животни.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Украина не е заинтересирана за нова размена на притворени лица

Објавено пред

Владата на Украина покажува мал интерес да одржи уште една размена на притворени лица со самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск (ДПР и ЛПР), пренесува ТАСС. Подгрупите за безбедносни и економски прашања на Трилатералната група за контакт, како и за хуманитарни и политички прашања, одржаа средба преку видео-врска во вторникот.

„Деструктивниот став што преговарачите во Киев уште еднаш го демонстрираа, дозволува само еден заклучок: Украина не е заинтересирана за одржување нови размени“, рече претставникот на ДПР во хуманитарната подгрупа, Дарија Морозова.

Според Морозова, Киев предложил размена на информации за притворени лица во вторникот, но од март одбива да ги даде овие информации по барање на ДПР.

„Преговарачот на Киев, Галина Третјакова, го покрена прашањето за размена на информации за притворените лица. Покрај тоа, таа го опиша овој процес како мал чекор кој не претставува никаква тешкотија за сите страни“, рече таа.

Морозова вели дека овој предлог изгледа особено апсурден со оглед на фактот дека Киев сè уште не одговорил на барањето за статусот и локацијата на лицата поднесено од ДПР во март 2020 година. Според Морозова, ДПР покрена иницијатива за создавање единствена база на податоци за пребарување на лица кои исчезнаа за време на борбите во Донбас.

„Создавањето и лансирањето на механизам од ваков вид е исклучително важно за сите страни во конфликтот. Тоа ќе помогне да се интензивираат и координираат активностите насочени кон лоцирање на исчезнати лица и идентификување на телата.“

Слично мислење изрази и Олга Кобцева, претставник на ЛПР во хуманитарната подгрупа.

„Украинската страна одби да даде какви било коментари за ослободувањето на притворените лица. Украина инсистира да обезбедиме списоци на лица кои сме подготвени да ги објавиме. Сепак, за да го направиме ова, треба да ни дадете информации за луѓето што се наоѓаат на територијата на Украина. Ова не е направено од јануари “, рече таа, цитирана од „Луганскинформцентр“.

Претходно, Кобцева ја обвини украинската страна за блокирање на напорите со задржување на процесот на судско ослободување за луѓето што треба да се заменат.

Размената на притворени лица што ги држи секоја од страните во конфликтот во Донбас е една од главните точки на Договорите од Минск. Според договорпт, принципот на размена е „сите за сите“.Посветеноста кон овој принцип беше потврдена на самитот во Нормандиската четворка (Франција, Германија, Русија и Украина) во Париз, декември 2019 година.

На 29 декември се случи првата голема размена на затвореници меѓу републиките Доњецк и Луганск, од една, и Украина од друга страна. Самопрогласените републики ослободија 76 лица, а Киев – 124. Друга размена се случи на 16 април 2020 година. Киев притоа ослободи 14 лица и прими 20. Сепак, прашањето за размена „сите за сите“ останува нерешено до денес.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера...

Култура2 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа3 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет3 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија4 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион4 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа4 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет4 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет5 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет5 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет6 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет6 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија17 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет18 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет19 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија19 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа19 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет20 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт20 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие