Контакт

Свет

Столтенберг: Украина треба да има повеќе тешко оружје

Објавено пред

Да, Украина треба да има повеќе тешко оружје, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција во Хаг.

dobivaj vesti na viber

Tој одржа состанок со лидерите на седум европски сојузници на НАТО пред самитот на Ааијансата кон крајот на јуни во Мадрид, каде што исто така рече дека руските сили напредуваат на истокот на земјата.

„НАТО веќе ги засилува испораките и официјални лица ќе се состанат денеска во Брисел за да ја координираат понатамошната поддршка, вклучително и тешкото вооружување“, рече Столтенберг, додавајќи дека НАТО мора да покаже уште поголема подготвеност и да ги зајакне вооружените капацитети по должина на својата источна граница.

Одговарајќи на апелот на украинскиот претседател Володимир Зеленски за дополнително оружје со долг дострел, Столтенберг рече дека се согласува Киев да добие повеќе тешко оружје, но не наведе детали.

„Украина треба да има повеќе тешко вооружување, а сојузниците и партнерите на НАТО обезбедија тешко оружје“, рече Столтенберг.

Свет

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Објавено пред

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да го забранат абортусот, велејќи дека пресудата е „предизвик за целиот свет“ за животни прашања.

dobivaj vesti na viber

Папската академија за живот, исто така, во соопштението наведе дека одбраната на човечкиот живот не може да се ограничи на индивидуалните права, бидејќи животот е прашање од „пошироко општествено значење“.

„Фактот што голема земја со долга демократска традиција го промени својот став по ова прашање е предизвик за целиот свет“, се вели во соопштението на Академијата.

Надбискупот Винченцо Паља, кој ја предводи Папската академија за живот, рече дека одлуката на судот е „силен повик за размислување“ за ова прашање во време кога „западното општество ја губи својата страст за живот“.

Врховниот суд одлучи дека поединечни држави сега можат да го ограничат или забранат абортусот.

Американскиот претседател Џо Бајден, католик, ја осуди пресудата, нарекувајќи ја „тажен ден“ за Америка.

Прикажи повеќе...

Свет

Генералниот секретар на СЗО: Многу сум разочаран од одлуката на Врховниот суд на САД за абортусот

Објавено пред

Генералниот секретар на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека е многу разочаран од одлуката на Врховниот суд на САД да ја отповика историската пресуда со која се легализира абортусот во САД.

dobivaj vesti na viber

„ Многу сум разочаран бидејќи правата на жените мора да се заштитат. И очекував дека Америка ќе ги заштити тие права“ – изјави Тедрос за „Ројтерс“ на маргините на самитот на Комонвелтот во Руанда.

Врховниот суд на САД денеска ја укина пресудата стара 50 години со која се легализираше абортусот низ целата земја, поради што милиони жени го изгубија своето законско право на абортус.

Судот ја поништи значајната одлука во случајот Рое против Вејд, со која технички беше укинато федералното уставно право на абортус во Америка, јавува Би-Би-Си.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон за одлуката на американскиот Врховен суд: Абортусот е основно право на жената

Објавено пред

Претседателот на Франција Емануел Макрон изјави дека абортусот е основно право на жената, реагирајќи на одлуката на Врховниот суд на САД да ја поништи пресудата од 1973 година за абортус.

dobivaj vesti na viber

„ Абортусот е основно право на сите жени. Мораме да го заштитиме. Би сакал да изразам солидарност со сите оние жени чии слободи беа компромитирани од Врховниот суд на САД денеска“ напиша Макрон на својот Твитер.

Врховниот суд на САД денеска ја поништи пресудата Роу против Вејд од 1973 година, со која се призна уставното право на жената на абортус низ целата земја, со што технички е укинато федералното уставно право на абортус во САД па на американските држави им се враќа можноста да донесуваат закони со кои се забранува.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 часа

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија2 часа

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион3 часа

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет4 часа

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија7 часа

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа9 часа

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа10 часа

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија11 час

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа11 час

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија12 часа

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа12 часа

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк на истокот на земјата, каде што се водат жестоки битки со...

Европа12 часа

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на „Телеграм“ објави уште еден коментар за официјалното доделување статус на кандидат за...

Македонија13 часа

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши...

Свет24 часа

Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

Марк Руте – премиерот на Холандија пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Северна...

Свет24 часа

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Кандидатски статус за влез во ЕУ вечерва добија Украина и Молдавија – дваесет и седум членки на Унијата ја донесоа...

Свет1 ден

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион1 ден

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...