Контакт

Свет

Стотина луѓе во Италија го измамиле системот за социјална помош, еден поседувал вила и „ферари“

Објавено пред

Италијанската даночна полиција објави дека на дело биле фатени 237 луѓе што го измамиле системот за социјална помош, вклучително и еден човек што поседувал вила и „ферари“.

Операцијата била спроведена во Калабрија, регион на југот од земјата со многу сиромашно население и седиште на калабриската озлогласена мафија Ндрангете.

Меѓу лицата што незаконски уживале универзален граѓански додаток, воведен минатата година како мерка за борба против сиромаштијата, биле неколкумина што биле сопственици на вили и луксузни возила, а претходно веќе биле фатени во операции против мафиите.

Неколку од тие луѓе завршиле во затвор, а сопственикот на „Ферари“ моментно е во куќен притвор. Измамниците ќе мора да вратат вкупно 870 илјади евра, а се соочени и со затворски казни од една до шест години.

Регион

Германија сака штo повеќе работници од Балканот

Објавено пред

На Германија и` е потребна работна сила и владата го забрзува процесот за доселување на странски експерти. Во Бон е отворена нова служба која ќе го координира признавањето на стручните квалификации стекнати во странство.

Германската економија е зависна од доселувањата. Сојузната влада покрена програма за привлекување  странски експерти под мотото „Мејк ит ин Џермани“. Тоа е национален приоритет.

„Без странски експерти нема да можеме да ја одржиме нашата благосостојба. Не можеме едноставно да чекаме на тие луѓе, мораме да се потрудиме околу нив“, изјави сојузниот министер за труд, Хубертус Хајл.

Германскиот завод за статистика тврди дека бројот на работноспособни граѓани во Сојузна Република Германија до 2035 година ќе се намали за четири до шест милиони. Во многу економски гранки владее недостиг од работна сила. Според наводите на Германската индустриска и трговска комора, дури 56 проценти од испитаните форми сметаат дека недостигот на работна сила моментално е најголемиот деловен ризик.

Секоја трета германска фирма изминатите години вработила работници од други членки на ЕУ, односно трети земји. Многу фирми поради недостиг на работници не можат да прифатат нови нарачки и трпат огромна финансиска штета.

По долготрајна дебата, усвоен е закон за доселување на стручна работна сила, со што сојузната влада признала дека Германија е доселеничка земја и тоа шест децении по првиот голем бран пристигнувања на гастербајтери.

Примарната цел на законот е олеснување на пристапот до германскиот пазар на труд за странските работници.

„Начелно целосно е сеедно од каде некој доаѓа, најважно е да докаже дека сака да се интегрира во некоја земја, да сака да соработува и да биде дел од општеството. И тогаш не е прашање од каде е некој, туку како сака да се интегрира“, изјавила за „Дојче веле“ сојузната министерка за образование, Ања Карличек.

Прикажи повеќе...

Регион

Почна потрагата по 143 исчезнати мигранти во Шпанија

Објавено пред

Шпанските власти почнаа со потрагата по 143 лица, кои се пријавени како исчезнати на мигрантската рута кон Канарските Острови во Атлантскиот Океан, соопштија од шпанската поморска служба за спасување.

Според службата, авиони на шпанската цивилна гарда трагаат по пет чамци во близина на Ланзарот и Фуевенвентура, недалеку од северозападниот брег на Африка. Властите за исчезнатите чамци биле известени вчера.

Хелена Малено од групата за човекови права изјавила дека меѓу мигрантите има жени и деца и се верува дека испловиле од северозападниот брег на Африка меѓу петокот и саботата, на 14-15 февруари.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Милорад Додик: Збогум, Босно, добредојде РС-егзит!

Објавено пред

„Високиот претставник е подлец, се обидува да подметне одлуки и закони настрана од Дејтон“, изјави спрскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, на посебната седница на Народното собрание на Република Српска, на кое се расправаше за кризата во БиХ предизвикана од спорните одлуки на Уставниот суд на БиХ.

Додик го почна обраќањето со: Goodbye BiH, welcome RS-exit („Збогум, Босно, добредојде РС-егзит!“)

Тој посочи дека Собрнието е клучно место на сите одлуки и дека само тоа може да зборува од име на народот.

„Затоа, не смееме да се двоумиме да донесеме одлуки важни за нашата иднина. Овој пат сме сериозни и нема да прифатиме некое друго движење“, рече Додик.

Тој истакна дека Република Српска и српскиот народ немаат шанса во БиХ зашто ги сметаат како категорија што Сараево и Бошњаците не ја прифаќаат, ја мразат и сакаат да ја уништат. Додик посочи дека денешната посебна седница била закажана зашто српскиот народ е измамен.

„Се обидуваат да нè направат помалку вредни мислејќи дека само тие знаат што е добро за нас. Сè е веќе кажано за Уставниот суд. Овој пат тој суд отиде подалеку и си даде право да носи одлуки и да префрла имот на БиХ, а тоа не ѝ припаѓа,“ рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во...

Македонија4 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија4 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион5 часа

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет5 часа

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија6 часа

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија6 часа

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Македонија7 часа

(Видео) Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Рекет“, Јовановски и Јанева беа против

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска јавноста да не ги слуша снимките...

Регион8 часа

Вучиќ најави дека парламентарните избори ќе ги распише на почетокот на март

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најави дека ќе ги распише парламентарните избори во Србија на почетокот на март. „На почетокот на...

Свет10 часа

Три жртви во невремето во Велика Британија

Бројот на загинатите во невремето Денис, кое ја зафати Велика Британија, се искачи на три лица кога е пронајдено телото...

Регион10 часа

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот...

Економија10 часа

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет10 часа

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на...

Македонија21 час

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија23 часа

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија1 ден

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ1 ден

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија1 ден

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија1 ден

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Досие