Контакт

Европа

Повеќе од 30 лица се повредени во несреќа во забавен парк во Германија

Објавено пред

Повеќе од 30 лица се повредени, од кои двајца потешко, во несреќа во забавниот парк Леголeнд во Германија, откако се судриле два воза на тобоганот.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил недалеку од градот Гинзбург во Баварија, а на местото се испратени три хеликоптери, јавуваат германските медиуми.

Се уште не е јасно што го предизвикало инцидентот, јавува Би-Би-Си.

Како што јави германската новинска агенција ДПА, несреќата се случила откако еден воз силно закочил, а друг воз удрил во него.

Баварскиот Црвен крст, кој учествуваше во спасувањето, соопшти дека 15 лица се пренесени во болници по инцидентот.

Оние кои се уште останале заглавени во возот по несреќата морале да бидат евакуирани со помош на две противпожарни возила.

„Генерално, несреќата беше прилично блага“, се вели во соопштението на Црвениот крст.

Според веб-страницата Legoland, тобоганите можат да возат деца на возраст од шест и повеќе во придружба на возрасни, или деца на возраст од осум или повеќе без придружба.

Овој воз е дизајниран да личи на змеј што дише оган, а на својот пат поминува низ темна затворена област, пред да излезе на отворено по голема кривулеста пруга со брзина од 29 километри на час.

Минатата недела, 57-годишна жена загина во неповрзан инцидент во друг забавен парк во Германија, кога паднала од воз во движете, пренесуваат светските агенции.

Европа

Норвешка ја ангажира војската да ги заштити своите платформи за гас и нафта

Објавено пред

Норвешка ќе распореди војска за да ги заштити своите нафтени и гасни капацитети од можна саботажа откако беа нападнати два руски гасовода, кои носат гас во Европа, изјави норвешкиот премиер.

dobivaj vesti na viber

Истекувањето гас како резултат на можна саботажа откриена на гасоводите „Северен тек“ во вторникот предизвика конфузија на енергетските пазари и ја зголеми загриженоста за безбедноста.

Норвешка моментно е најголемиот европски снабдувач на гас. Има повеќе од 90 морски полиња за гас и нафта, од кои повеќето се поврзани со мрежа на гасоводи, што се протега на речиси 9.000 километри.

„Армијата ќе биде повидлива во норвешките нафтени и гасни постројки“, рече премиерот Јонас Гар Стоере на прес-конференција.

Нa нападот ќе биде одговорено заедно со нашите сојузници, рече тој. Норвешка е членка на НАТО.

На море морнарицата ќе биде ангажирана за заштита на поморските инсталации, а на копно полицијата би можела да го зголеми своето присуство на инсталациите, рече тој.

НАТО и Европската Унија ја истакнаа потребата да се заштити критичната инфраструктура и предупредија на „силен и обединет одговор“ доколку има повеќе напади.

Во понеделникот Норвешката агенција за безбедност на нафта повика на поголема внимателност поради неидентификуваните беспилотни летала видени во близина на морските платформи за гас и нафта на Норвешка предупредувајќи дека тие може да претставуваат ризик од несреќи или намерни напади.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Десетици илјади Чеси излегоа на улиците протестирајќи против НАТО и ЕУ

Објавено пред

Неколку десетици илјади Чеси се собраа денеска во Прага на протест против владиното управување со енергетската криза и членството на земјата во НАТО и Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

Протестите на главниот плоштад во Прага на националниот празник беа организирани од екстремната десница и други екстремни политички групи, како што се комунистите, а полицијата процени дека има десетици илјади луѓе наспроти 70.000 на 3 септември.

Групата што го организира настанот наречен „Чешка на прво место“ се противи на членството во ЕУ и НАТО и повикува земјата да биде воено неутрална.

Демонстрантите носеа натписи, како „Завршете со комедијава“, а многумина држеа чешки знамиња, пренесува „Ројтерс“.

„Оваа влада им служи само на Брисел и на НАТО“

„Оваа влада е античешка. Му служи само на Брисел, на американската моќ и на НАТО. Не се грижи за чешките граѓани“, рече 53-годишниот Павел Небел на протестот.

Протестите почнаа со чешката химна во изведба на екстремно десничарски пејач по што говорите на критичарите на власта се менуваа на сцената.

„Владата има две должности – безбедност и економска благосостојба. Оваа влада не ги исполнува ниту едната ниту едната“, рече еден од говорниците.

Стотици луѓе се собраа и во други градови, каде што можеа да го следат преносот во живо од Прага.

Високите цени на енергијата извршија притисок врз сите влади во Европа што се занимаваат со ублажување на последиците од високите цени на енергијата.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ најави нови санкции против Русија: „Путин скапо ќе плати за ова“

Објавено пред

Европската комисија предложи нов, осми пакет-санкции против Русија, кој вклучува повеќе забрани за увоз и извоз, проширување на списокот на санкционирани физички и правни лица, забрана на граѓаните на ЕУ да седат во одборите на директори на руските државни компании во сопственост и ограничување на цената на руската нафта за трети земји.

dobivaj vesti na viber

„Минатата недела Русија ја засили ескалацијата на војната во Украина на ново ниво. Лажните референдуми организирани на териториите што ги окупираа се нелегален обид за заземање на земјата и насилна промена на меѓународните граници и ние не ги прифаќаме овие лажни референдуми“, изјави претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лаен.“

„Ние сме решени да го натераме Кремљ да плати за оваа понатамошна ескалација“, додаде таа.

Новиот пакет-санкции вклучува додавање уште 1.300 физички и правни лица на листата на санкционирани лица, опсежна забрана за увоз, што ќе ја лиши Русија од приход од 7 милијарди евра, забрана за извоз на неколку клучни технологии во Русија, ограничување на цената на нафтата за трети земји, рече Фон дер Лаен.

Се предлага граѓаните на ЕУ повеќе да не може да бидат во управите на руските државни компании, што, меѓу другото, значи дека поранешниот германски канцелар Герхард Шредер повеќе нема да може да биде во управниот одбор на рускиот нафтен концерн „Роснефт“ и во Надзорниот одбор на „Газпром“.

По напуштањето на функцијата германски канцелар, Шредер имаше неколку високи позиции во руски компании.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија15 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија15 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија16 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија17 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион18 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ20 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија20 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија20 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет21 час

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет21 час

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет21 час

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет22 часа

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет22 часа

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа23 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа23 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа23 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа23 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...