Контакт

Свет

Судијката на Врховниот суд во САД заврши во болница

Објавено пред

Судијката на Врховниот суд на САД, Рут Бејдер Гинзбург, беше префрлена во болница поради старите повреди од падот во нејзината канцеларија кога скрши три ребра.

Во официјалното соопштение на Врховниот суд се наведува дека 85-годишната судијка била префрлена во болница во близина на Вашингтон поради лекување бидејќи во текот на ноќта не се чувствувала добро.

Нејзиниот внук, Даниел Стипмен, изјави дека Гинзбург била „надвор од креветот, работела и се шегувала“.

Тој беше на премиерата на новиот филм за почетоците на кариерата на Гинзбург и за „Ројтерс“ изјави дека таа е одлично.

Во 2012 година Гинзбург падна во својата канцеларија и скрши три ребра за време на падот. Таа двапати боледуваше  од рак, а во 2014 година ѝ беше вграден и стент.

Таа се смета за еден од либералните судии, а на таа позиција беше поставена од страна на поранешниот претседател Бил Клинтон, кој ја назначи на позицијата пред 25 години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Австралиските диви кучиња ги напаѓаат туристите и камперите

Објавено пред

Шестгодишно момче е хоспитализирано по напад од динго, диво куче во Австралија. Момчето било на кампување со неговото семејство на островот Фрејзер, на источниот брег на Квинсленд. Семејството било на пливање, по што момчето кога излегло од водата почнало да трча кон песочните дини. Но наишло на четири диви кучиња, од кои едното го гризнало за нога.

Болничарите го нашле момчето со повеќе рани на нозете, по што е пренесено во блиската болница на лекување, каде што е во стабилна состојба.

По нападот, туристите и камперите се предупредуваат да не се приближуваат премногу до дивите кучиња. Министерот за труд, Марк Бејли, рече дека ќе почне истрага за инцидентот.

Динго е заштитен вид во националните паркови на Квинсленд и обично е срамежлив и плашлив со луѓето. Сепак, експертите за животни велат дека постојаниот контакт со кампери и туристи – многумина од нив ги хранат кучињата иако не е дозволено – го смениле однесувањето на овие диви животни, кои станале поагресивни кон посетителите.

Во 2001 година Квинсленд наредил да се изолираат кучињата на островот откако едно деветгодишно момче беше убиено во напад со динго.

Најкрвавиот напад на динго во Австралија се случи во 1980 година, кога се сметало дека двомесечната ќерка на Линди и Мајкл Чембрлен била одвлечена од диво куче од камп во централниот дел на Австралија. Мајката беше обвинета и затворена за убиство на бебето, но подоцна беше прогласена за невина. Во 2012 година судот пресуди дека диво куче динго ја предизвикало смртта на бебето пред повеќе од 30 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Непал потрага по петмина следбеници на момче за кое веруваат дека е Буда

Објавено пред

Полицијата во Непал бара петмина исчезнати следбеници на духовниот водач Рам Бахадур Бамџон, за кој поклониците веруваат дека е реинкарнација на Буда, објавија официјални лица во земјата.

Рам Бахадур Бамџон, познат и како момчето Буда, стана познат во јужниот дел на Непал во 2005 година, кога многумина веруваа дека тој може да медитира со месеци, седејќи под дрво, без храна и вода и воопшто да не се поместува од таа положба, објави агенцијата АП.

Тој сè уште е популарен и покрај наводите дека сексуално и физички ги напаѓал своите следбеници.

Ума Прасад Чатурбеди од Централното истражувачко биро на Непал соопшти дека полицијата извршила претрес на три кампови на Бамџон и го држи под строг надзор додека се трага по петтемина исчезнати.

Чатурбеди рече дека одредени области во џунглата, во близина на камповите, биле прекопани по информации дека таму може има тела на некои од следбениците, но засега ништо не е пронајдено.

Прикажи повеќе...

Европа

Двајца Кипрани во бегство со бебе, властите се сомневаат на трговија со луѓе

Објавено пред

Кипарската полиција трага по двајца мажи кои исчезнале со бебе, за кое постојат сомнежи дека имале намера да го посвојат, откако една Кипранка го купила во нивно име на Филипините.

Двајцата мажи, кипарски Грк и странски државјан, за кои се верува дека се двојка, се соочуваат со обвиненија за шверц, фалсификување и заговор, објави агенцијата АП.

Жената која го купила бебето во име на двојката е во притвор, а за бебето се претпоставува дека е со парот кој е во бегство.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Вести52 минути

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија1 час

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет1 час

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет1 час

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија2 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион3 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет4 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет6 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија19 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија21 час

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија21 час

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија24 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет1 ден

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија1 ден

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија2 дена

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Досие