Контакт

Свет

Судовите ги отфрлија барањата на Трамп да запре броењето на гласовите

Објавено пред

Судовите во американските држави Мичиген и Џорџија ги отфрлија барањата на штабот на американскиот претседател Доналд Трамп да престанат да се бројат гласовите во тие држави.

Претставниците на кампањата на Трамп изјавија дека тие почнале судска постапка за прекинување на пребројувањето на гласовите со цел да им се овозможи подобар увид во обработката на податоците.

Боб Бауер, советник во кампањата на демократскиот кандидат и поранешен потпретседател Џо Бајден, смета дека барањето на Трамп служи само за испраќање порака.

„Нема друга цел, освен да се збуни јавноста за тоа што се случува и да се поддржат нивните неосновани обвинувања за неправилности“, изјави Бауер.

Во Мичиген, сојузната држава што Трамп ја доби на изборите во 2016 година, се очекува победа на Бајден.

На национално ниво Бајден се приближува до победа на неизвесните избори што се одржаа на 2 ноември, а чиј исход зависи од минималните разлики во неколку држави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Објавено пред

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на инфекција.

Министерот за одбрана потсети дека досега 2.500 припадници на вооружените сили се вакцинирани против Ковид-19, а тој број треба да се зголеми на 80.000 до крајот на годината.

Русија, чии научници работат на повеќе вакцини против вирусот САРС-КоВ-2, од септември се соочува со брзо ширење на инфекцијата, но властите претпочитаат да се потпрат на насочени мерки во одделни региони наместо да ја затворат целата земја.

Во Русија досега се евидентирани вкупно 2.215.533 инфекции и 38.558 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина: Уапсени лекари поради кражба на органи нa починати пациенти

Објавено пред

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми.

Криминалната група ги лажела семејствата на починатите дека органите ги користат за да им помогнат на болните луѓе на кои им е потребна трансплантација, објави „Би-би-си“.

Истрагата утврди дека меѓу 2017 и 2018 година тие отстраниле црн дроб и бубрези од 11 лица во болниците во провинцијата Анхуи.

Во Кина има многу луѓе на списокот на чекање за органи, и на државата и е тешко да најде доброволни донори, додава „Би-би-си“.

Според извештаите на локалните медиуми, со трговијата со органи се занимавале четворица високо рангирани лекари, кои работеле во одделот за донирање органи во болници.

Претежно краделе органи од жртви на сообраќајни несреќи кај кои имало сериозни повреди на мозокот, додека другите органи останале неоштетени. Шефот на интензивна нега, Јанг Суксун, одел кај семејствата за да ги праша дали се согласуваат да ги донираат органите на починатиот, на што некои семејства дале писмена согласност.

Телата на починатите потоа биле однесени од болниците среде ноќ и биле ставани во комбе, кое било обоено во брза помош, а потоа органите биле вадени на непознати локации.

Органите подоцна биле продавани на поединци или болници во тајност, а криминална група била откриена кога се посомневал синот на една од жртвите.

Ши Ксианглин ги прегледал документите на неговата мајка неколку месеци по нејзината смрт во 2018 година, наведувајќи дека се согласил на донирање органи, сепак, тој открил некои недостатоци во документацијата, како и празни полиња, што укажувало на тоа дека не се знае каде одат органите.

Кога открил дека нема информации каде отишле органите на неговата мајка, го прашал Јанг каде се, на што шефот на интензивна нега му понудил голема сума пари само за да молчи, но тој отишол во полиција.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечки педијатри: Некои деца заразени со Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Објавено пред

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да претрпат оштетување на повеќе органи, вклучително и на срцето, валат словенечките лекари кои наишле на неколку вакви случаи во последните неколку дена.

Како што истакна во четвртокот педијатарот Тина Планкар Сровин од Универзитетскиот медицински центар во Љубљана, минатата недела во болницата примиле шест деца со воспаление на повеќе органи.

Според лекарите, ова било резултат на силна имунолошка реакција на нивниот организам откако децата биле заразени со коронавирус две до четири недели претходно, а потоа се опоравиле.

„Ковид-19 кај деца се развива во полесна форма, но болеста може да има сериозни последици“, предупреди Планкар.

Досега, во таа болница имало 40 деца со Ковид-19, а во последната недела забележале повеќе случаи на деца со „мултиоргански воспалителен синдром“, поврзани со претходна инфекција со коронавирус.

Кај сите деца со овие симптоми примени во болницата минатата недела, се утврдило дека има штетни последици врз срцевиот мускул, па затоа добиле силни лекови против воспаление, а покрај педијатри во третманот учествувале и кардиолози и ревматолози.

Словенечките педијатри забележуваат дека појавата на слични симптоми кај деца со Ковид-19 првпат била забележана во Велика Британија пред неколку месеци.

Универзитетскиот клинички центар во Љубљана потврди дека во првиот бран на епидемијата лекувале само четири деца заразени со Ковид-19, но тоа биле полесни случаи, додека во есенскиот втор бран досега во таа болница биле лекувани 43 деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија29 минути

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г...

Регион36 минути

Словенечки педијатри: Некои деца заразени со Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија2 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет2 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет3 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет3 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет4 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт4 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет4 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет4 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет4 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија16 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија17 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија18 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа18 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион20 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија20 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија22 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија23 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија23 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Досие