Контакт

Свет

Сулејмани идентификуван според прстенот што го носел

Објавено пред

Командантот на Иранската револуционерна гарда, Касим Сулејмани, кој беше убиен во американскиот воздушен напад во Ирак, е идентификуван според прстенот на раката бидејќи неговото тело било разнесено, изјави ирачки политичар за АП.

Висок ирачки службеник за безбедност изјави дека нападот со беспилотно летало се случил недалеку од карго-зоната на аеродромот, откако Сулејмани излегол од авионот и им се придружил на Абу Махди ал-Мухандис, командант на проиранските ирачки сили ПМФ и на други во автомобилот.

Двајца официјални претставници на ПМФ  тврдат дека телото на Сулејмани било распарчено во експлозијата и дека не го пронашле телото на Ал-Мухандис.

Седум други лица загинаа во конвојот, меѓу кои и зетот на Сулејмани, пренесува „Билд“.

Свет

Светската програма за храна на ОН започна со помош на Газа

Објавено пред

Светската програма за храна на Обединетите нации (СФП) започна со обезбедување итна помош на повеќе од 50.000 луѓе во северна Газа.

„Една од најитните потреби во моментот е храната. Најбрзиот и најефикасен начин на кој можеме да обезбедиме поддршка се парите во форма на е-ваучери“, сопшти СФП, пренесува „Ројтерс“.

Во моментов храната е достапна, а многу локални продавници сè уште се отворени, се вели во соопштението.

Но, СФП предупреди дека цените на храната може да се зголемат и достапноста може да се намали доколку премините кон Газа останат затворени на долг рок.

Прикажи повеќе...

Регион

Портпаролoт на ЕУ: Вечера во Брисел во знак на поширок политички ангажман на ЕУ и Западен Балкан

Објавено пред

Портпаролот на ЕУ, Пeтер Стано, вели дека целта на утрешната вечера, што се организира за лидерите од Западен Балкан во Брисел, е да се започне и прошири меѓусебниот политички ангажман.

„Проширувањето е приоритет и за регионот и за ЕУ, но сега сакаме да видиме поголема слика. Целта на оваа средба е да се слушне од лидерите од Западен Балкан како тие го гледаат политичкиот контекст и ситуацијата, како и да се започне почесто ангажирање на поширока основа, а не само за прашањето за проширување“, вели Стано.

На редовната прес-конференција во Брисел Стано истакна дека намерата на шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел е да ја обнови традицијата за одржување на вакви формати со партнерите од Западен Балкан.

Тој додава дека тоа е логично продолжение на стратешката дебата што министрите за надворешни работи на ЕУ ја имаа минатата недела за зголемениот ангажман на Западен Балкан.

„Очекуваме дека ваквите состаноци ќе продолжат и дека ќе донесат поширок стимул за ангажман на ЕУ со регионот“, заклучи Стано.

Прикажи повеќе...

Свет

Главната уредничка на „Асошиејтед прес“ бара истрага за ракетирањето на зграда во Газа

Објавено пред

Главната уредничка на американската новинска агенција „Асошиејтед прес“, Сали Базби, побара независна истрага за израелското бомбардирање на зграда во Газа, во која биле сместени новинари од АП и од други медиуми, нагласувајќи дека јавноста заслужува факти.

Базби рече дека АП досега не видела ниеден доказ од израелски официјални лица кој би го оправдал бомбардирањето и уривањето на дванаесеткатницата во саботата, пренесува „Ројтерс“.

Израелските власти соопштија дека ја ракетирале зградата затоа што во неа била разузнавачка ќелија на Хамас.

„Слушнавме од Израелците дека имаат докази. Не знаеме кои се доказите. Сметаме дека е време да се направи независна истрага за тоа што се случи во саботата“, изјави Базби за „Си-ен-ен“.

Базби рече дека новинарите на АП не се повредени и дека сега известуваат од канцеларијата на ривалската француска новинска агенција „Франс прес“ во Газа.

„Не заземаме страна во сегашниот конфликт. Сепак, веруваме дека треба да го информираме светот што се случува во овој конфликт или во кој било во светот. Ова е важна приказна, бидејќи поради вчерашните постапки светот ќе биде лишен од информации“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Регион1 час

(Видео) Вучиќ: Не успеавме да се договориме, иницијативата на Србија не беше прифатена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по самитот Брдо-Бриони рече дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба заедно...

Економија3 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет4 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија4 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет4 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет6 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа7 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет7 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет7 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет8 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија23 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет24 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија1 ден

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Досие