Контакт

Европа

Сунак: Премиерот Џонсон останува во болница, но се чувствува добро

Објавено пред

Премиерот на Велика Британија и понатаму останува на интензивна нега. Неговата состојба се подобрува, може да седи на кревет, изјави министерот за финансии, Риши Сунак.

„Најновите информации се дека премиерот останува на интензивна нега во болница, а неговата состојба се подобрува“, рекол Сунак, пренесе „Ројтерс“.

„Можам и да ви кажам дека седеше на кревет и дека соработува со медицинскиот тим“, додал тој.

Претходно, портпаролот на Џонсон рече дека тој реагира добро на терапијата што ја прима во болницата „Сент Томас“ и додал дека е добро расположен.

Џонсон на 27 март објави дека има коронавирус и дека имал благи симтоми. Пред два дена тој беше пренесен во болница.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Белгискиот принц се извини што ги прекршил карантинските мерки и се заразил со коронавирус

Објавено пред

Белгискиот принц Јоаким (28) се извини поради забавата на која присуствувал во Шпанија за време на карантинот, а по која се зарази со вирусот Ковид-19 и рече дека ќе ги прифати сите последици.

Принцот дошол на стажирање во Шпанија од Белгија, но два дена подоцна присуствувал на забава во Кордоба.

„Искрено ми е жал за моето однесување. Се извинувам што не ги почитував карантинските мерки за време на патувањето. Во овие тешки времиња, не сакав никого да повредам“, рече принцот во писмото до јавноста, јавува Би-би-си.

Веста ја објавија шпанските медиуми, во кои се наведува дека принцот Јоаким, внукот на кралот Филип од Белгија, бил меѓу 27-те учесници во забавата, иако во Кордоба било дозволено да се соберат до 15 лица.

Шпанската полиција покрена истрага за забавата, а сите оние за кои ќе се утврди дека ги прекршиле правилата за карантин, ќе бидат казнети со парична казна до 10.000 евра.

Се додава дека сите кои биле на забавата биле во карантин, а принцот Јоаким, син на принцезата Астрид и 10. по ред за тронот, има благи симптоми на вирусот Ковид-19.

Од 27 мај во Шпанија е прогласена 10-дневна национална жалост во спомен на оние кои починаа за време на епидемијата на новиот коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанскиот премиер бара продолжување на вонредната состојба до 21 јуни

Објавено пред

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, изјави дека на неговата земја ѝ се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траело до 21 јуни, за дефинитивно да се стави крај на здравствената криза предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Според тоа, Санчез оваа недела ќе побара од парламентот ново, шесто продолжување на вонредната состојба, ограничувајќи го движењето и собирањето на 47 милиони жители.

„Многу напредувавме“, рече премиерот на прес-конференцијата во Мадрид.

„Но, ќе ни треба уште едно, последно продолжување на вонредната состојба, за да го завршиме она што го започнавме“, додаде тој.

Владата има намера да ги релаксира мерките воведени на 14 март преку четири фази (од 0 до 3).

Денес 70 проценти од населението влезе во фаза 2, во која нема утврден дневен распоред за одење на слободна прошетка, дозволено е да се соберат до 15 лица и на сите трговски центри, без оглед на големината, им е дозволено да ги отворат своите врати.

Најголемите градови Мадрид и Барселона, кои се најпогодени од вирусот, останаа во фаза 1.

По 21 јуни, жителите на Шпанија би можеле слободно да се движат во рамките на секоја од 17-те автономни провинции, а од 1 јули ќе им биде дозволено да патуваат низ целата земја. Тогаш Шпанија има намера да ги отвори своите граници за странските туристи.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Европа зголемена побарувачката за велосипеди

Објавено пред

Како што мерките за ограничување на движењето во Британија и Европа се олеснуваат така расте побарувачката за велосипеди. Линколн Ромен, директор на „Brixton Cycles“, тврди дека навалицата е толку голема што нивните резерви се потрошени.

„Кај нас доаѓаат различни клиенти. Оние кои и порано патувале со велосипед на работа, оние кои никогаш не го сториле тоа и немаат велосипед. Има и такви чиј велосипед собирал прашина во подрум и има потреба од сервис”.

Откако ги попуштија мерките, Велика Британија и другите земји ги охрабруваат луѓето да избегнуваат јавен превоз при враќање од работа. Секретарот за транспорт, Грант Шапс, вели дека многумина послушале.

„Милиони луѓе го откриваат велосипедизам за време на кризата, без разлика дали тоа е само за вежбање или како средство за безбеден превоз што овозможува физичко растојание“, рече тој.

Британската влада објави дека ќе инвестира милиони фунти за проширување на постојните велосипедски патеки или за создавање нови.

Велосипедизмот стана тренд во Европа. Во Барселона, употребата на велосипедски патеки е зголемена за 325 проценти, вели првиот човек на градската канцеларија за урбано планирање, Џенет Санц.

Затоа, градот ќе додаде 21 километар на постојните патеки за велосипеди. Берлин додава 22 километри, а Брисел 40. Во Франција, Париз, Ница, Лил и Нант веќе најавија нешто слично. Дури и Италија, земја со најмногу автомобили по глава на жител, се враќа на велосипедот.

Најмалку 150 километри велосипедски патеки ќе бидат изградени во Рим, град познат по својата непрактичност и опасност за велосипедистите.

Ова значи дека овој економски сектор ќе излезе побогат од оваа криза. „Продажбата на велосипеди, особено електричните, нагло се зголеми по повторното отворање на продавниците“, велат во австриската стопанска комора.

Француската компанија „Гоу спорт“ во изминатите недели бележи 300 проценти поголема продажба на интернет. Во Велика Британија, однапред беа продадени 20.000 велосипеди, соопшти здружението за трговци АКТ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 час

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија2 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија2 часа

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион3 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија4 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија4 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија5 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија5 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија6 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија6 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет6 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет6 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет17 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија19 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија23 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт24 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија24 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија1 ден

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Досие