Контакт

Свет

Талибанците ги бројат жртвите – загубивме повеќе луѓе од Американците

Објавено пред

Најмалку 13 американски војници и 90 цивили загинаа синоќа во две експлозии пред аеродромот во Кабул. Најмалку 28 припадници на талибанците загинаа во бомбашките напади на аеродромот во Кабул, изјави талибански претставник.

„Изгубивме повеќе луѓе отколку Американците“, изјави талибанскиот претставник за „Ројтерс“, додавајќи дека талибанците не се одговорни за хаотичниот план за евакуација што го смислија странските држави.

И покрај тоа, вели тој, нема потреба САД да го продолжат рокот што истекува на 31 август со цел да се заврши евакуацијата и повлекувањето.

Одговорноста за нападите ја презеде огранок на екстремистичката група Исламска држава.

Западните земји стравуваат дека талибанците, кои некогаш му обезбедија засолниште на водачот на Ал каеда, Осама бин Ладен, ќе дозволат Авганистан повторно да се претвори во прибежиште на милитантите. Талибанците, пак, велат дека нема да дозволат земјата да ја користат терористите.

Терористичката организација ИД-К, која е одговорна за најновите напади, првично беше присутна во областа на границата со Пакистан, но воспостави уште еден фронт на северот од земјата, пишуваат светските агенции.

Регион

Таткото кој си ги уби трите деца во Загреб почнал да комуницира со лекарите

Објавено пред

Таткото кој си ги уби трите деца во Загреб, Харалд К. (56) во моментов е стабилен и започна да комуницира со лекарите, а денеска би можел да излезе од болница.

Според информациите што Н1 ги доби утрово од полицијата и КБЦ „Сестри милордни“, потврдено е дека таткото е свесен и комуницира со лекарите.

Тој би можел да излезе од болница денес или најдоцна утре, а потоа треба да биде префрлен во полиција за кривична истрага.

Се очекува стандардна постапка, која се состои од испрашување во Канцеларијата на окружното обвинителство и потоа посета на истражен судија.

Доколку се утврди дека е привремено непресметлив, што е помалку веројатна опција, постои можност тој да биде сместен во болницата Врапче.

Наоди од крв биле земени за понатамошна полициска постапка за да се утврди дали бил под дејство на опијати, а тој во болницата не дал изјава на полиција.

Обдукцијата на децата е подготвена, но се прават дополнителни токсиколошки прегледи со цел да се утврди како се убиени, со труење со таблети или со гушење.

Страшното злосторство се случи ноќта помеѓу петокот и саботата, кога Харалд К. ги уби своите три деца во Загреб, па се обиде да си го одземе животот.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Авганистан не стана побезбеден додека таму беше Америка

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Авганистан не бил побезбеден додека американската армија била во таа земја.

„За време на дводецениското присуство на американската војска во Авганистан, регионот воопшто не беше побезбеден. Напротив, секој ден беше покрваво “, изјави Ердоган за време на неговиот престој во Њујорк на Генералното собрание на Обединетите нации.

Тој рече дека САД мора да го преиспитаат своето дводецениско присуство, но и заминувањето од Авганистан.

Ердоган вели дека Турција веројатно би можела да ја преземе улогата на обезбедување на аеродромот во Кабул, но под услов САД да обезбедат логистичка и финансиска поддршка, како и трансфер на оружје и муниција на Турција.

„Меѓутоа, во Авганистан се случија различни работи – оружје, муниција и оклопни возила паднаа во рацете на Талибанците и сега Талибанците го контролираат американското оружје“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Бензинските во Велика Британија останаа без гориво, Џонсон размислува да ја ангажира војската

Објавено пред

Илјадници бензински пумпи во Велика Британија останаа без гориво во текот на викендот поради недоволен број возачи на камиони.

Здружението на продавачи на бензин, кое застапува речиси 5.500 продажни места, соопшти дека голем дел од нејзините членови пријавиле дека останале без гориво, а останатите дека наскоро ќе останат без гориво, откако Британците викендов формираа долги редици на бензинските пумпи.

„Бритиш петролеум“ призна дека два вида гориво снемало на една третина од нивните бензински пумпи.

Премиерот, Борис Џонсон, изјави дека стотици војници можат да бидат ангажирани за снабдување на бензинските пумпи со гориво низ целата земја.

Се очекува Џонсон денеска да ги собере министрите со цел да се најде решение и да се избегне понатамошно продлабочување на кризата, објави „Гардијан“.

Проблемот настана кога „Бритиш петролеум“ мораше да затвори мал број продажни места поради недостаток на возачи, а „Шел“ и „Еко“ исто така пријавија проблеми со акциите.

Проблемот не е поради недостаток на гориво, туку поради недостаток на возачи на камиони за транспорт до бензинските пумпи.

Претставниците на транспортната индустрија наведуваат дека причината за кризата, освен пандемијата, е старата работна сила и егзодусот на странските работници по излегувањето на Британија од Европската унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа2 часа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет2 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија4 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија4 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ18 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион19 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија19 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија23 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие