Контакт

Свет

Талибанците од врата на врата убиваат по список – убиен член на семејството на дописник на „Дојче веле“

Објавено пред

Член на семејството на германски новинар на „Дојче веле“ е убиен во Кабул, а друг член е тешко повреден.

Како што пренесуваат медиумите во светот, ова се случило како дел од акцијата за „чистење“ на Кабул и другите окупирани градови и провинции, во кои талибанците одат од врата на врата во потрага по нивните претходни политички противници.

Новинар чиј член на семејството е убиен, а друг е ранет, моментално се наоѓа во Германија, но тоа не ги спречи талибанците. Другите членови на семејството успеале да избегаат во последен момент и засега не е познато каде се.

Генералниот директор на „Дојче веле“, Петер Лимбург, остро го осуди ова убиство и ги повика германските власти да преземат акција.

„Убиството на блиските членови на семејството на еден од нашите уредници е незамислива трагедија и сведочи за акутната опасност во која нашите вработени и нивните роднини се во Авганистан. Очигледно е дека талибанците организираат прогони и потраги по новинари, и во Кабул и во други провинции. Има сè помалку време за дејствување“, рече Лимбург.

„Дојче веле“ исто така известува дека талибанците досега провалиле во домовите на најмалку тројца новинари на овој медиум, а се верува дека Нематулах Хемат бил киднапиран од приватната телевизија „Гаргаш ТВ“, додека Тофан Омар, првиот човек на приватната радио „Радио Пактија Гаг“, бил убиен.

Исто така, талибанците се најверојатно одговорни за убиството на преведувачот Амдадулах Хамдард, чест соработник на германскиот весник „Ди Цајт“, кој беше пронајден мртов на улица на 2 август во Џалалабад во источен Авганистан. Еден месец претходно, познат индиски фотограф и добитник на Пулицеровата награда, Дански Сидики, чие тело беше пронајдено во Кандахар, беше убиен, најверојатно од талибанците.

Водечките германски медиуми – „Ди Цајт“ (Di Cajt), „Шпигел“ (Der Špigl), „Дојчландрадио“ (Dojčlandradio), „ДПА“ (dpa), „Репортерс Видаут Бордерс“ (Reporters Vidaut Borders), „Стерн“ (stern), „Зидојче цајтунг“ (Zidojče cajtung), „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (Frankfurter algemajne cajtung), „ТАЗ“ (taz), „РТЛ“ (RTL), „Н-ТВ“ (n-tv) и „Арте“ (Arte) се приклучија на апелот на „Дојче веле“ со кој се бара Германија да воспостави итна визна програма за авганистански новинари. Германското здружение на новинари, исто така, бара молскавична акција од владата, имајќи предвид дека биле нападнати соработници на германските медиуми од Авганистан.

Свет

Италија даде препорака дека бремените жени можат да се вакцинираат

Објавено пред

Италијанскиот Национален институт за здравство препорачува бремените жени да се вакцинираат против Ковид -19 после првите три месеци од бременоста.

Во соопштението се наведува дека на жените им се препорачува да примаат две вакцини во вториот и третиот триместар од бременоста.

Според соопштението, одлуката е донесена бидејќи има се повеќе докази за безбедноста на вакцините за време на бременоста, и за фетусот и за мајката.

„ Жените кои сакаат да се вакцинираат во првиот триместар треба да направат проценка на ризик и придобивки кај лекар“ – се посочува во соопштението, при што се укажува на повишена температура, што е една од можните реакции на вакцината и може да предизвика ризик од деформитат кај плодот.

Жените кои дојат можат да се вакцинираат, а новороденчињата можат безбедно да апсорбираат антитела преку млекото.

Голем број држави издадоа препорака оваа година дека бремените жени можат да се вакцинираат против Ковид-19, откако се утврди дека вакцините се безбедни.

Прикажи повеќе...

Свет

Сопствениците на ресторани и кафулиња во Британија нема да смеат да им го земаат бакшишот на вработените

Објавено пред

На сопствениците на ресторани, кафулиња и пабови во Британија ќе им биде забрането да го задржат бакшишот што гостите го оставиле на персоналот.

Владата во Лондон планира да им забрани на угостителите да им ги одбиваат бакшишите на вработените, кои честопати се потпираат на нив за да ги надополнат своите приходи, пренесува Би-би-си.

Британскиот министер за труд, Пол Скали, рече дека таквите планови „ќе обезбедат бакшишот да оди кај оние што работеле за него“.

Ако работодавачот ги прекрши новите правила, може да оди на суд. Во тој случај, сопствениците може да бидат принудени да ги надоместат вработените или може да се соочат со парични казни.

Новиот закон ќе биде од корист за околу два милиона луѓе кои работат во угостителството во Британија, а се очекува да стапи на сила следната година.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиецот на Џорџ Флојд се жали на неправедно судење

Објавено пред

Дерек Човин, поранешниот полицаец од Минеаполис, осуден за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, ќе поднесе жалба на обвинението.

Осудениот Човин тврди дека имало неколку проблеми поврзани со неговото судење, вклучително и дека тоа не требало да се случи во сојузната држава Минеаполис поради влијанието на јавноста.

Потсетување, тој беше осуден на 22 години затвор бидејќи со коленото притисна врз вратот на Флојд, во зафат кој траеше дури девет минути при неговото апсење, што предизвика смрт на Афроамериканецот.

Според судските документи доставени овој четврток, Човин тврди дека судијата го злоупотребил своето дискреционо право одбивајќи го неговото барање за преместување на рочиштето од Минеаполис.

Исто така, осудениот одби да има законски застапник за жалбената постапка, бидејќи обврската за јавно финансирање на неговата одбрана престана откако беше осуден.

Затоа, тој исто така поднесе барање да го искористи своето право на бесплатна одбрана.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет5 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија5 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет5 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија17 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет18 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ21 час

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија23 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет2 дена

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Досие