Контакт

Свет

Татко го убил шестгодишниот син за да го спаси од демони

Објавено пред

Mаж во Аризона е обвинет за убиство од прв степен кога властите соопштија дека го убил својот 6-годишен син попарувајќи го со врела вода за да го спаси од демони. Пабло Мартинез (31) им кажал на полициските службеници дека детето имало демон во себе и дека треба да се спаси.

Тој е уапсен во домот на едно семејство од резерватот на племето Паскуа Јахуи, кој се наоѓа југозападно од центарот на Тусон. Тој е приведен кога бил сослушан од истражителите.

Мартинез им рекол на полицајците дека забележал демон во својот син во текот на претходната недела. Тој рекол дека додека го бањал својот син, заедно со уште едно дете, тој почнал да покажува неприроден бес. Мартинез додал дека видел нешто лошо и морал да го исфрли демонот држејќи ја главата на својот син под врела вода.

Тој го држел момчето под топла вода, која се влевала во неговата уста, пет-десет минути, а другото дете плачело гледајќи го тоа, се вели во судските документи.

Ромелија Мартинез, жената што го посвоила момчето, им изјавила на полицајците дека слушнале звуци на задушување што доаѓале од бањата, но дека вратата била заклучена. Кога успеала да влезе внатре, го видела Мартинез како го држи детето под вода и повеќепати врескала за да запре.

Полицијата го пронашла шестгодишното дете како лежи на кревет голо и навалено на перницата. Се чинело дека не дише. Полицијата го завиткала детето во крпа и го ставила во возило на брзата помош, каде што е утврдено дека е мртво.

Во болницата Федералното биро за истраги открило изгореници на подлактниците, лактите и главата на детето. Медицинскиот персонал соопшти дека повеќе од 15 проценти од неговото тело е изгорено.

Племето Паскуа Јахуи брои околу 19.000 члена, од кои 4.000 до 5.000 живеат во резерват, според Националниот конгрес на американските Индијанци.

Свет

Полицијата намамила манијак да пешачи 500 километри за да се сретне со 14-годишно девојче

Објавено пред

Маж пешачел 500 километри од предградието на Индијанаполис во Висконсин, за да се сретне со девојче за коешто верувал дека има 14 години и со кое разговарал на Фејсбук, соопшти американското обвинителство.

Наместо тоа, 32-годишниот Томи Ли Џенкинс всушност разговарал со полициски инспектор кој работи на интернет-злосторства против децата, се вели во соопштението од канцеларијата на јавниот правобранител на САД во источниот округ Висконсин.

Тој е обвинет за употреба на компјутер за да се обиде да убеди, принуди или привлече малолетничка да се вклучи во незаконска сексуална активност, велат од канцеларијата. Тој се соочува со казна затвор од 10 години до доживотен затвор доколку биде осуден.

„Нашата нација се соочува со епидемија на сексуална злоупотреба на деца, при што Интернетот им олеснува на предаторите да комуницираат со децата низ целата земја“, се вели во изјавата на адвокатот на Соединетите американски држави, Метју Д. Кругер и се додава: „Министерството за правда е посветено на соработка со федерални, државни и локални агенции за спроведување на законот за агресивно гонење на сексуалната злоупотреба на децата“.

Прикажи повеќе...

Свет

Сириските сили велгоа во градови во близина на границата со Турција

Објавено пред

Сириските владини сили влегоа во северниот сириски град Табкa, јави сириската државна новинска агенција „Сана“, додека сириската опсерваторија за човекови права објави дека сириските владини сили влегле во Аин Иса во северна Сирија.

„Сана“ објави дека покрај Табка и воздушната база со исто име, сириските трупи влегле и во неколку други села во јужните делови на провинцијата Рака.

Табка претходно беше упориште на екстремистичката Исламска држава, пренесува агенцијата АП.

Сириските владини сили исто така претходно влегоа во Тал Тамр, северен град во близина на границата со Турција, за да се спротивстават на турската агресија, како што утрово соопшти сириската новинска агенција.

„Сана“ ова го пренесе во краток извештај, без да наведува повеќе детали.

Жителите на Тал Тамр, кои се наоѓа на околу 20 километри од границата со Турција, го поздравиле доаѓањето на сириските сили, објави агенцијата АП.

Во извештајот не се наведува од која област од градот дошла сириската армија.

Овие извештаи доаѓаат откако сириските Курди најавија дека ќе соработуваат со централната власт во Дамаск за да ја одвратат турската офанзива на севернот Сирија.

Во оваа голема промена на сојузниците, пренесува АП, курдските сили ќе распоредат рамо до рамо со владините трупи долж сириската граница.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија од утре спроведува вежби за стратешки нуклеарни сили

Објавено пред

Руската војска оваа недела ќе преземе сеопфатни вежби на своите стратешки нуклеарни сили. Руското Министерство за одбрана соопшти дека тродневните вежби ќе почнат утре и дека во нив ќе учествуваат 12.000 војници, 213 ракетни лансери, 105 авиони, 15 воени бродови и пет подморници.

Во соопштението се наведува дека вежбите ќе содржат и практично лансирање ракети.

Генерал-мајор Јевгениј Илјин, шеф на одделението за меѓународна соработка на министерствата, рекол дека две интерконтитнентални балистички ракети ќе бидат лансирани кон цели, кои се наоѓаат на полуостровот Камчатка.

Тој додал дека стратешките бомбардери исто така ќе испалат крстосувачки ракети на неколку цели. Русија во последните години го прошири опсегот на воени вежби во моменти на зголемени тензии со Западот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет50 минути

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ2 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ2 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија2 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија3 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа4 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа4 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт14 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија19 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ21 час

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион21 час

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура21 час

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Досие