Контакт

Свет

Татко изградил пат преку планина во Турција за да може неговата ќерка да оди на училиште

Објавено пред

Дека родителите се подготвени на какво било жртвување кога се работи за нивните деца, сведочи и приказната од Турција.

Кога малата Гамзе Коркут требала да оди во градинка минатата година, немало пат од нејзиното село до градинката, па ни автобус за да ја однесе дотаму. Планинското село во кое се наоѓа куќата на девојчето во југозападниот дел од провинцијата Мугла било запоставено, а општинската и провинциската власт ги отфрлиле барањата на семејството за изградба на нов пат. Тие рекле дека не можат да сторат ништо околу тоа, бидејќи тоа е земјен шумски пат.

Кога шестгодишната Гамзе се запишала во основно училиште во областа Ментес, нејзиниот татко Рамазан почнал да ја вози со трактор до најблискиот магистрален пат каде што има автобус.

Пет дена во неделата, таткото и ќерката се возеле по нерамен пат со трактор, што одземало многу време и било многу заморно.

Тогаш, таткото Рамазан решил сам да го исчисти, ископа и израмни патот. Сè со свои раце, пишува „Дејли сабах“.

Потоа изнајмил багер и четири камиони. Општината му позајмила уште еден камион, и по шест мачни денови, таткото го завршил патот долг 4 километри покриен со чакал. Така малата Гамзе можела да стигне на училиште со автобус кој поминувал пред нејзината куќа.

Но, семејството се соочило со долгови. Откако ги потрошиле сите заштеди за реновирање на куќата што изгорела во пожар пред три години, тие морале да платат 42.000 турски лири за трошоците за изградба на патот.

Рамазан веќе изгубил секаква надеж, кога неочекуван посетител му дошол на врата. Тоа бил локалниот гувернер Канер Јилдиз, кој му пренел дека целиот трошок го отплатила покраината Мугла.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Повеќе од 800 полицајци извршија рација во 60 згради и домови во Германија

Објавено пред

Повеќе од 800 полицајци извршија рација во 60 згради и домови во пет сојузни држави. Оваа огромна координирана рација е извршена како дел од истрагата за криумчарење странци кои работат во германската индустрија за пакување месо, пренесува „Политико“.

Рациите, рече полицијата, биле насочени кон структура изградена од неколку агенции за привремено вработување. Се проценува дека најмалку 82 лица биле шверцувани во Германија на тој начин во последните шест месеци.

Во полициското соопштение се вели дека се откриени повеќе од 20 лица осомничени дека работеле илегално со помош на фалсификувани документи, а некои лажно се претставувале како студенти.

Шефот на полицијата Роми Теве рече дека употребата на фалсификувани документи е широко распространета во централна Германија, при што странските работници се сурово експлоатирани.

„Федералната полиција и судските органи на Саксонија преземаат решителни мерки против ова“, додаде Теве.

Во средиштето на истрагата се 10 осомничени на возраст од 41 до 56 години. Тоа се Полјаци, Германци и Украинци, објави полицијата.

Состојбите во германската месна индустрија го привлекоа вниманието на јавноста во јуни, кога беше откриено дека повеќе од 1.500 работници биле заразени со коронавирус во една ваква фабрика во Гутерсло, што, пак, резултирало со локдаун на локално ниво.

Затоа, од 1 јануари следната година, ќе стапи на сила нов закон со кој построго се регулираат безбедносните и здравствените услови во индустријата за преработка и пакување месо, наведува „Политико“.

Прикажи повеќе...

Свет

Амбасадорот на Израел во ОН ја напушти салата за време на обраќањето на Ердоган

Објавено пред

Израелскиот амбасадор во ОН, Гилад Ердан, кој присуствуваше на средбите во живо во Генералното собрание на ОН, ја напушти салата во текот на обраќањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој остро го критикуваше Израел, пренесува „Анадолија“.

Ердан ја напушти салата додека Ердоган во видео-пораката по повод 75-годишнината од ГС на ОН говореше за израелската политика на угнетување, насилство и заплашување кон Палестинците. Ердоган во дел од обраќањето за Палестина потсети дека Израел и понатаму продолжува со напади и со насилство врз светиот град Ерусалим.

„Валкатана рака што посега кон приватниста на Ерусалим, каде што коегзистираат светите места на трите големи религии, постојано ја зголемува својата дрскост. Палестинскиот народ повеќе од половина век се спротивставува на израелската политика на угнетување, насилство и заплашување.

По одбивањето на документот за предавство што на палестинската страна се обидоа да ѝ го наметнат како ‘договор на векот’, Израел ги забрза напорите тврдината да ја освои однатре со помош на своите соработници. Турција нема да даде поддршка на ниеден план на кој не се согласува палестинскиот народ“, рече Ердоган, зборувајќи за американскиот мировен план меѓу Израел и Палестинците, кој предвидува основање палестинска држава само во Газа.

Тој истакна дека некои земји во регионот му пружиле поддршка на Израел, со што отворено ги прекршиле основните норми на меѓународното право.

„Земјите кои изјавија дека имаат намера да отворат амбасади во Ерусалим, спротивно на резолуциите на ОН и меѓународното право, само дополнително го комплицираат конфликтот.  Палестинското прашање може да се реши со воспоставување независна и суверена палестинска држава со Источен Ерусалим како главен град врз основа на границите од 1967 година. Барањето други решенија е залудна, еднострана и неправедна постапка“, рече турскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

Рухани во ОН: Коленото на Америка е врз вратот на Иран

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рухани во обраќање на Генералното собрание на ОН во 2020 година, тврдеше дека Иран самостојно ја победил Исламска држава. Тој го претстави својот режим како пример за толеранција и човекови права и го спореди иранскиот народ кој страда од американските санкции со Џорџ Флојд, кој настрада под коленото на американски полицаец, пренесува „Брејтбарт“.

Рухани зборуваше за коронавирусот како „заедничка болка на човештвото, благодарение на брзиот раст на науката, технологијата и медиумите, демонстрирајќи дека и покрај целиот напредок, нашето незнаење како луѓе е многу поголемо од нашето знаење“.

„Ковид-19 нè повикува на поголема понизност и скромност пред Севишниот и вистината на создавањето“, рече тој. „Тоа ги води човечките општества кон граѓанска побожност во промовирање на социјална и индивидуална етика, како и спречување на деградација на животната средина и манипулација со природата и непречено мешање во создавањето“.

Рухани рече дека издржливиот народ на Иран претрпел повеќе од многу други за време на пандемијата поради најстрогите санкции во историјата, изречени со грубо кршење на повелбата на ОН, меѓународните договори и Резолуцијата 2231 на Советот за безбедност. ”

 

Рухани се осврна и на палестинската ситуација, тврдејќи дека Иран ги заштитил Палестинците од „геноцид, присилно раселување и расизам“, осудувајќи го растечкиот список на нации што склучуваат мир со Израел, за наводно напуштање на Палестинците во страшна судбина.

Тој тврдеше и дека Иран самостојно застанал против ИСИС и помогнал да се покаже вистинското лице на „умерениот и рационален ислам“ пред меѓународната заедница.

Рухани изрази жалење за повлекувањето на САД од ЈЦПОА, попознат како ирански нуклеарен договор, што тој го поздрави како едно од најголемите достигнувања во историјата на дипломатијата. Тој им порача на ОН дека со оглед на неговото крајно креативно толкување на поновата историја, Иран не заслужува да страда под санкции.

„Одговорот на мирот не е војна. Наградата за борба против екстремизмот не е убиство “, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија51 минута

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Македонија2 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија2 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија2 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа4 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа4 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет5 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија5 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија6 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија18 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија19 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија20 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет21 час

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија1 ден

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Досие