Контакт

Свет

Тајван прв во Азија ги легализира геј-браковите

Објавено пред

Тајванскиот парламент денес прв во Азија ги легализираше браковите од ист пол.

Во 2017 година тајванскиот Уставен суд донесе одлука дека двојките од ист пол имаат право да стапат во брак, и таа одлука конечно беше формализирана со гласање во парламентот.

Според Би-би-си, Уставниот суд му дал на парламентот двегодишен рок да почне да ја применува одлуката за браковите од ист пол, а крајниот рок беше 24 мај.

Стотици активисти за правата на хомосексуалците се собраа пред зградата во Тајпеј и го чекаа донесувањето на одлуката во парламентот.

Пратениците разговараа за три различни закони за легализација на истополовите заедници, а беше усвоен најнапредниот, објави Би-би-си.

Другите два закони поднесени од страна на конзервативците се однесуваат на „партнерства како истополови семејни односи” или „заедници од ист пол”, а не на бракови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ердоган: Време е да разговараме за две држави на Кипар

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е време да се разговара за реалниот предлог за решение со две држави на поделениот остров Кипар.

Тој додаде дека параметрите на тековните разговори не се одржливи.

Говорејќи на прес-конференција со претседателот на кипарските Турци, Ерсин Татар во Анкара, Ердоган рече дека пристапот на кипарските Грци ги блокирал претходните обиди да се најде решение, објави „Ројтерс“.

„Мора да се сфати дека според сегашните параметри не може да се постигне никаков резултат бидејќи имаме процес на преговори што трае повеќе од половина век“, рече Ердоган.

„Во оваа фаза, ние веруваме дека започнувањето на разговори засновани на идејата за федерација ќе биде губење време. Затоа, веруваме дека решението со двете земји сега мора да биде претставено како реален предлог”, додаде турскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

Наводна секс-снимка и слики од синот на Бајден со дрога, објавени на кинеска интернет-страница

Објавено пред

Скандалозни, но непроверени снимки и фотографии од Хантер Бајден, синот на поранешниот американски потпретседател и сегашен претседателски кандидат Џо Бајден, беа објавени во неделата.

На снимките и фотографиите Хантер Бајден наводно консумира дрога, поточно крек и се впушта во сексуални активности со наводна проститутка.

Особено интересно е што видеото, кое е компилација од експлицитни снимки и слики, со коментар за истите, го објави непознат корисник на кинеската страница ГТВ, која порано годинава беше основана од поранешниот шеф на предизборниот штаб и поранешен главен советник на претседателот Доналд Трамп, Стив Бенон, и кинескиот милијардер Гуо Венгуи, кој во 2014 побегна од Кина во САД поради обвинение за голем број кривични дела, претежно од финансиска природа. Гуо оттогаш се претставува како укажувач и дисидент, а очигледно е и дека станал близок соработник на сојузникот на Трамп и жестокиот критичар на кинескиот режим Стив Бенон. Во меѓувреме, ГТВ Медиа груп исто така се најде под истрага на ФБИ за сомнителни извори на финансирање.

Не е познато дали скандалозните снимки и фотографии потекнуваат од т.н. „лаптоп од пеколот“, како што Бенон и адвокатот на Трамп, Руди Џулијани, го опишаа компјутерот за кој тие тврдат дека им го предал сопственик на компјутерски сервис во Делавер, каде што наводно Хантер Бајден го оставил лаптопот на поправка, по што никогаш не се вратил да го земе.

Во коментарот за објавеното видео, како што објави конзервативниот американски портал „Вашингтон егземинер“, меѓудругото се тврди дека кандидатот за претседател на САД, Џо Бајден е 100% контролиран од кинеската Комунистичка партија, чија цел е „ослабување, уништување и убивање на Америка“.

Содржината беше објавена и на социјалната платформа за дискусии и споделување на вести „Редит“, но таму сите објави со видеа или слики од истата беа брзо отстранети поради правилата на таа мрежа, односно забраната за „недоброволна порнографија“.

Новата објава сама по себе не е толку изненадувачка за оние што го следат скандалот со електронската пошта и лаптопот, чија содржина Џулијани и Бенон наводно ја добиле од сопственикот на сервисот по име Џон Пол Мекисак и потоа стратешки ја пласираа на конзервативните американски медиуми неколку недели пред изборите.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија го прекори Ердоган за навредите упатени кон Макрон

Објавено пред

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ги осуди изјавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упатени за неговиот француски колега Емануел Макрон.

„Личните напади на Ердоган врз Макрон се неприфатливи“, рече Мас, а пренесе „Раша тудеј“.

Министерот потврди дека Берлин е солидарен со Франција по прашањето за борбата против тероризмот и исламскиот екстремизам.

Во исто време, Мас предупреди да не се поврзуваат милиони муслимани кои го почитуваат законот и живеат во Европа со насилни екстремисти и убијци.

„Тоа би било во полза на оние кои сакаат да го поделат нашето општество. Ние нема да го прифатиме тоа”, рече Мас.

Макрон на почетокот од месецов најави сеопфатни планови за сузбивање на исламските радикали во Франција, велејќи дека исламот на глобално ниво е во криза поради подемот на фундаменталистите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија5 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија6 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа6 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет6 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија6 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет7 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ8 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија8 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион9 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија10 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа11 час

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ11 час

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет11 час

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија11 час

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија22 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет23 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија1 ден

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија1 ден

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион1 ден

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Досие