Контакт

Свет

Тајландските момчиња во пештерата останале смирени преку техники за медитација што ги научиле од својот тренер

Објавено пред

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британските нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале.

„Тие мирно седеа во пештерата чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен. Тоа беше зачудувачки“, изјави мајката на едно од момчињата за агенцијата АП алудирајќи на објавеното видео од моментот кога момчињата беа пронајдени.

Се покажа дека нивниот тренер, Екапол Чантавонг, кој ги водел на прошетка во пештерата што се поплави на 23 јуни, една деценија изучувал медитација како будистички монах, а потоа станал фудбалски тренер. Според повеќе извори, тој ги подучил момчињата, на возраст од 11 до 16 години, да медитираат во пештерата со цел да се смират и да ја зачуваат својата енергија во текот на двонеделното тешко искушение.

„Тој може да медитира и по еден час“, изјавила тетката на Екапол, Там Чантавонг, за АП. „Тоа дефинитивно му помогнало нему, а веројатно и на момчињата за да останат смирени“, додала таа.

Дваесет и петгодишниот Екапол отишол да живее во манастир на возраст од 12 години бидејќи останал сирак. Како што пренесуваат тајландските медиуми, тој се обучувал да биде монах 10 години во манастирот „Мае Саи“, но морал да замине за да се грижи за својата болна баба. Потоа бил ангажиран да биде асистент на тренерот на тимот, познат како „Диви свињи“.

Тренерот Аке, како што е познат кај младите фудбалери, сè уште одржува блиски контакти со манастирот. Тамошниот игумен за „Волстрит џурнал“ изјавил дека станува збор за одговорен млад човек кој редовно медитира.

Не е изненадување дека медитацијата е корисна практика во екстремно стресни ситуации. Будистичката медитација е стара речиси 2600 години, а Буда почнал да ја учи како алатка за постигнување јасност и мир на умот и како крајна цел – ослободување од страдањето.

Неодамна научните студии во клинички услови покажаа дека медитацијата може да ги намали анксиозноста и депресијата, како и болката.

Регион

Почна уште еден антивладин протест во Тирана

Објавено пред

Oбединетата опозиција на Албанија се собра денеска на уште еден антивладин протест барајќи заминување на премиерот Еди Рама и распишување на вонредни парламентарни избори, објавија албанските медиуми.

Протестот почна во 10:00 часот, со палење  свеќи и положување цвеќиња пред зградата на парламентот, а пораката од овој перформанс е дека парламентот е мртов.

Опозицијата ја обвини актуелната влада на Еди Рама за крадење изборни гласови, но исто така и за корупција и врски со организираниот криминал.

Опозицијата, исто така, повикува на распишување вонредни парламентарни избори.

Седницата на парламентот што требаше да се одржи денес е откажана.

Зградата на парламентот е опкружена со бодликава жица, а околу зградата се распоредени безбедносни сили.

Како што се наведува, околу зградата на парламентот и на улиците на Тирана, има повеќе од 1.500 припадници на полицајата, специјалните сили и гардата.

На антивладините протести одржани минатиот четврток дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, па во пресрет на денешниот протест апел за воздржаност упатија албанскиот претседател, Илир Мета, и Амбасадата на САД во Тирана.

Прикажи повеќе...

Регион

Српската премиерка Ана Брнабиќ доби син

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, и нејзината партнерка, докторката Милица Ѓуриќ, станаа родители. Милица вчера роди син, објавија српските медиуми.

Како што соопштија од кабинетот на Брнабиќ, бебето се вика Игор и заедно со мајката се во добра здравствена состојба.

Брнабиќ и Ѓуриќ се заедно повеќе од десет години.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ѝ го забрани враќањето во САД на Американка која била членка на ИД

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера го забрани враќањето во САД на 24-годишната Хода Мутхана, која била дел од Исламска држава во Сирија, со аргумент дека тоа не е Американка, што нејзиниот адвокат веднаш го демантираше.

„Му дадов налог на државниот секретар, Мајк Помпео, и тој целосно се согласува да не се дозволи враќање на Хода Мутхана во земјата“, напиша Трамп на „Твитер“ веднаш по известувањето од министерот за надворешни работи во кое се вели дека таа нема американско државјанство.

„Таа нема никаква правна основа, ниту валиден американски пасош, ниту право на пасош, ниту, пак, каква било виза за да се врати во САД“, рече Помпео.

Сепак, адвокатот на девојката, Хасан Шилби, не го прифаќа овој аргумент и вели дека таа има американско државјанство.

„Таа имаше важечки пасош кога во 2014 година отиде во Сирија за да се приклучи на Исламска држава“, истакнал тој.

Шилби, сепак, рече дека можно е таа да го прекршила законот и доколку тоа е вистина тогаш треба да ја плати цената за таквата постапка.

„Но, ние не може туку така да лишиме од државјанство некој само зошто го прекршил законот. Тоа не е Америка“, изјавил Шилби.

Мутхана отпатувала за Сирија пред четири години за да се приклучи на ИД. Таа се омажила за борец на Исламска држава и преку „Твитер“ почнала да испраќа заканувачки пораки до Западот. Во интервју што неделава го даде од камп за бегалци во Сирија, таа рече дека жали за своите постапки и дека сака да се врати кај семејството во Алабама со својот мал син.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдна одговорност

Обвинителството се уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде загинаа 15 луѓе,...

Крвав четврток6 минути

Груевски на Фејсбук: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук, за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија1 час

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија2 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет3 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток13 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток14 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток16 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија18 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија19 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија20 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија21 час

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија22 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ22 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија23 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ23 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија24 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија1 ден

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Досие