Контакт

Свет

Твитер суспендираше над милион профили поради промоција на тероризам

Објавено пред

Твитер суспендираше над еден милион профили поради „промоција на тероризам“ од 2015 година, тврдејќи дека нивните напори довеле платформата да е „непожелно место“ за повикување на насилство. Почнувајќи од август од 2015 година, па досега отстранети се дури 1.2 милиони профили кои промовирале вакви дејствија. Во втората половина на минатата година, суспендирани се преку 270 илјади сметки, што е многу помалку споредено со првата половина од 2017 година. Твитер соопшти дека 93 отсто од суспендираните профили биле „означени со интерни, сопствени алатки“ и дека 74 отсто биле прекинати уште пред првиот твит.

„Продолжуваме да ги следиме позитивните, значајни ефекти од напорната работа изминатите години, што доведе нашиот сајт да е непожелно место за оние кои сакаат да промовираат тероризам, што резултира ваквите активност се повеќе да се оддалечуват од Твитер“, се вели во соопштението на платформата.

Твитер беше под притисок од владите ширум светот да се бори против џихадистите и другите што повикуваат на насилни напади, додека истовремено да одржува отворена платформа за слободен говор.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во нови немири во Багдад повредени најмалку 14 лица

Објавено пред

Најмалку 14 лица се повредени денеска во Багдад во нови судири со демонстрантите и полицијата, додека 17 лица се повредени во јужниот град Насиријах.

Безбедносните сили повторно користеле борбена муниција и солзавец против демонстрантите во Багдад и другите ирачки градови, пренесува „Ројтерс“.

Новиот обид на полицијата да ги растера демонстрантите доаѓа неколку часа откако популистичкиот шиитски свештеник Моктад ал-Садр, кој има милиони приврзаници во Багдад и јужен Ирак, го најави повлекувањето од антивладините протести.

Поддржувачите на Садр почнаа да се повлекуваат од демонстрациите рано утрово по неговата објава.

Безбедносните сили отстраниле бетонски бариери во близина на плоштадот Тахрир во Багдад, кој со месеци собираше демонстранти и на еден од мостовите преку реката Тигар.

Прикажи повеќе...

Свет

Во поплавите во Бразил загинаа над 30 лица

Објавено пред

Најмалку 30 лица настрадаа во поплави и свлечишта предизвикани од дводневните силни дождови во југоисточен Бразил.

Според официјалните лица за цивилна заштита, 17 лица се пријавени за исчезнати, додека 2.600 луѓе биле евакуирани од нивните домови во бразилската држава Минас Жeраис.

Во моментов се прави проценка на штетата во погодените области.

Прикажи повеќе...

Свет

Трет случај на корона вирус во САД

Објавено пред

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Пациентот, наводно, е изолиран во болница и е во добра здравствена состојба,

Претходните два случаи со заразени од вирусот беа откриени во Вашингтон и Чикаго.

Тројцата патувале во Кина, пренесува „АП“.

Центарот очекува повеќе Американци да бидат заразени со корона вирус, за кој се верува дека има период на инкубација од две недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура3 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет3 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион4 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет4 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет16 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион19 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет20 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ22 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 ден

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија2 дена

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Досие