Контакт

Свет

Тереза Меј подготвува сајбер-војна против Русија?!

Објавено пред

Британските тајни служби за безбедност анонимно го информираат десничарскиот печат за плановите на премиерката Тереза Меј да почне сајбер-војна против Русија во знак на одмазда за наводната вмешаност во труењата во Солсбери, пишува „Раша тудеј“.

Весниците „Тајмс”, „Дејли мејл” и „Сан” ги посочија владините извориво своите статии за то што планира британската премиерка како одмазда против Русија.

Во својата изјава пред парламентот во средата, Меј алудираше на контрамерки против Москва поради наводната вмешаност на двајца руски воени разузнавачи – Александар Петров и Руслан Боширов – во труењата на Сергеј и Јулија Скрипал во Солсбери и на Чарли Роули и Дон Стурџис во Амсбери.

Активностите на Русија, според Меј, се закана за „сите наши сојузници и за сите наши граѓани”, а потоа вети дека ќе направи „сè што е потребно за да ги заштитиме нашите луѓе”. Меј, очекувано, не му кажа на парламентот како властите дојдоа до заклучок дека двајцата Руси работеле за ГРУ.

Според висок официјален претставник на владата, цитиран во „Тајмс”, доказите дека Русија извршила напад со хемиско оружје на британската територија ги зголемиле активностите што Велика Британија може да ги преземе во самоодбрана. Анонимни извори се цитирани и во „Дејли мејл” и „Сан”. Во вториот весник, висок безбедносен извор е цитиран како вели:

„Тие ќе платат за она што го направиле. Сега сите опции се во игра.“

„Сан“ пишува дека „изворите тврдат дека Заедничкиот разузнавачки комитет нема сомнеж оти  дека нападот врз Скрипал бил одобрен лично од Путин”.

Ни „Дејли мејл“ не остана покусо и посочи на заканата од од сајбер-војна, но не даде извор за информациите. Освен сајбер-војна, Велика Британија планира повеќе финансиски санкции, забрани за патување и конвенционална шпионажа против Русија, како што е наведено во сите три весника. Во четвртокот во интервјуто за Би-би-си Радио 4, британскиот министер за безбедност, Бен Валас, за одмаздата против Русија, рече:

„Ние се одмаздуваме на наш начин. Ние не сме Руси, не го прифаќаме бурното, деструктивно и агресивно однесување на кое сведочевме. Ние бираме да ги предизвикаме Русите, јавно или тајно, во рамките на владеењето на правото и на софистициран начин”.

 

Свет

Мигрантите претставуваат 40 отсто од невработените млади во Франција

Објавено пред

Младите мигранти претставуваат речиси половина од невработените млади во Франција, покажуваат статистичките податоци на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

Податоците беа објавени на работилницата организирана од ОЕЦД и Асоцијацијата на економски и финансиски новинари (AJEF) и откриваат дека 2.85 милиони лица на возраст од 15 до 34 години не се на работа, образование или обука и дека 40 отсто од нив или се родени во странство или се родени во Франција од најмалку еден мигрантски родител, пишува „Фигаро“.

Реагирајќи на податоците, ЕУ ја повика Франција да стори повеќе за подобро интегрирање на лицата со мигрантско потекло на пазарот на трудот.

ОЕЦД објави слични податоци за други земји, вклучително и Швајцарија, Германија и Шведска. Невработеноста во Шведска во последниве години е многу повисока меѓу мигрантите отколку кај домородното.

Во еден од најголемите градови во Шведска со големи мигрантски заедници, Малме, ефектот е јасен со тоа што стапката на невработеност во градот е речиси двојно поголема во споредба со шведскиот национален просек.

Во Германија, Федералната агенција за вработување минатата година објави дека мигрантите претставуваат повеќе од половина од примателите на „Хартц IV”, германската социјална помош. Најголем број мигранти на социјална помош се по потекло од Сирија- вкупно 584.000 Сиријци добиваат социјална помош.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Евакуирани стотина рудари од рудникот „Трепча“

Објавено пред

Евакирани се 100-ина рудари на косовскиот рудник „Стари трг“, кои беа заробени на 700 метри под површината по дефект на електричната мрежа. Тие се извлечени на површината кога било обвновено снабдувањето со струја.

Вршителот на должноста директор на „Трепча“, Џевдет Тахири, потврди за медиумите дека сите рудари се извлечени од рудникот. „Тие се во добра состојба и нивното извлекување беше овозможено со помош на Дистрибуцијата за снабдување со електрична енергија“, изјави тој.

100-ина рудари останаа на осмото, деветтото и на десеттото ниво. Експертите се трудеа да ги оспособат електричните инсталации за да ги извлечат рударите од јамата. Нема повредени рудари, а проблемот во рудникот настанал поради експлозија на трансформатор. Рудникот „Стари трг“ е дел од комбинатот „Трепча“.

Прикажи повеќе...

Свет

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Објавено пред

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини.

„Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што го планирав кога ја презедов функцијата“, напиша Мичел. Според тоа, како што вели самиот, дошло време да поминува повеќе време со семејството, кое во изминатите месеци било многу време без него.

Како што објави „Вашингтон пост“, Мичел оставката му ја поднел на државниот секретар Мајк Помпео на 4 јануари, а последен ден на работа ќе му биде 15 февруари. Со оставката на Мичел во Стејт департментот се испразнува уште едно место на висок функционер. Моментно, 6 од 24 места чекаат потрвда од Сенатот.

За време на 16-те месеци што ги помина во европското биро во Стејт департментот, Мичел беше одговорен за односите со 50 држави и организации, како што се и НАТО и ЕУ. Мичел беше голем поддржувач на Македонија и на договорот од Преспа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет9 часа

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Македонија9 часа

(Видео) Десетина имиња во игра за претседателски кандидат на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека десетина имиња се во игра за кандидат за претседателските избори на СДСМ. Тој најави...

Изборни измени12 часа

Малите партии бараат една изборна единица, па потоа избори

Малите партии ја реафирмираат идејата за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи на гласање. Тие...

Македонија12 часа

(Видео) Дејан од Ѓорче Петров: „Помогнете ми, ама не како Боки 13“

Дејан Костовски од Ѓорче Петров вели дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не го испочитувал ниту договореното за плаќање...

Македонија13 часа

Теута Арифи за 300 илјади евра каскадно ќе ја уредува Пена

Општина Тетово за 17 милиони денари или речиси 300 илјади евра ќе става потпорни ѕидови на реката Пена во делот...

Македонија14 часа

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР...

Македонија14 часа

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и...

Македонија16 часа

Владата го испрати Законот за употреба на јазиците до Венециската комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венециската комисија, заедно со алтернативниот текст на...

Македонија16 часа

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И...

Спорт16 часа

Исчезнал авионот со кој летал најскапиот играч на Кардиф

Емилиано Сала (28), кој три и пол години играше за Нант, пред неколку дена потпиша за Кардиф за клупски рекорд...

Македонија17 часа

(Видео) Македонец си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

Македонски државјанин кој живее во Австрија ја убил вчера напладне својата сопруга, пренесуваат австриските медиуми. Жената, истотака со потекло од...

Топ17 часа

На Табановце приведено лице кое се барало за издржување затворска казна

Лице кое се барало за издржување казна затвор во траење од една година, било приведено при пасошка контрола на граничниот премин...

Регион18 часа

Српски медиуми: По Путин, во Белград доаѓаат Трамп и Меркел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, би можел во текот на оваа година да ја посети Србија, објавува во денешното издание...

Македонија20 часа

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за преспанскиот договор со која ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија1 ден

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 ден

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија1 ден

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија1 ден

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Досие