Контакт

Свет

Напад во Германија – камион прегази три лица, 30 се повредени

Објавено пред

Најмалку три лица загинаа, а 30 се повредени во германскиот град Минстер откако во пешаци удри комбе. Нападот се случил пред популарната гостилница Киепенкер каде имало многу луѓе, а возачот на комбето се самоубил.

Шпигел пишува дека полицијата се сомнева оти станува збор за терористички напад.

 

 

Свет

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати

Објавено пред

Единаесет државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд, изјави австралискиот премиер, Скот Морисон.

Се претпоставува дека тројца од петте жртви од ерупцијата се австралиски државјани, истакна Морисон.

„Стравувам дека информациите ќе бидат и полоши во текот на денешниот или следните денови. Ова е ужасна трагедија“, додаде австралискиот премиер.

Вкупно 24 австралиски државјани, на возраст од 17 до 72 години, биле дел од групата, која со крузер пристигнала на белиот остров да го истражува вулканот кога дојде до негово активирање. Повредените се распоредени во неколку новозеландски болници.

Прикажи повеќе...

Свет

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Објавено пред

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека состанокот бил продуктивен и дека самиот факт дека лидерите се наоѓаат еден покрај друг покажува кредибилно повторно почнување на мировните преговори.

Макрон ја поздрави „политичката храброст“ на украинскиот претседател Володомир Зеленски за кого состанокот во Норманскиот формат беше прв од ваков тип.

„Денеска навистина беше многу постигнато. Ова е прв состанокот на претседателот Путин и претседателот Зеленски од април 2019 година, по изборот на господинот Зеленски. И сакам да заблагодарам на оваа вистинска одлучност и храброст која ја покажа во непосредното решавање на судирот во својата земја“,  изјави Макрон на прес конференцијата, пренесе „Спутник“.

Според него, дискусијата на состанокот на Норманската четворка го овозможија напредокот во многу прашања за решавањето на украинската криза, вклучуваји ја и размената на заробеници.

Како што рече, новата средба, треба да се оддржи во рок од четири месеци, но не го наведе точниот датум.

Вчерашните разговори траеја 5,5, часа, вклучувајќи го и 1,5-часовниот прекин за одвоените средби во четири очи меѓу претседателите на Русија и Украина.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е многу задоволна од самитот и дека лидерите на „четворката“ договориле дека постои потреба од посебна координација на политичките чекори за оддржување на локалните избори во Донбас и додаде дека сите учесници на самитот покажале добра волја за политичко решавање на ситуацијата во Донбас.

Рускиот претседател изјави дека работата на „Нормаднската четворка“ била многу корисна и дека Русија ќе направи се за да го даде својот придонес во процесот на решавање на ситуацијата во Украина.

„Многу сме им благодарни ( на лидерите на Франција и Германија) што посветија толку внимание на ова прашање и вложија толку напори за да се постигне конечно решение, од своја страна Русија ќе направи се за да придонесе во овој правец“, рече Путин на заедничката прес конференција.

Претседателот Зеленски кажа дека го отворил прашањето за повторното преземање на контролата над границата со Русија од страна на Киев и дека се надева дека на следниот состанок на „четворката“, по четири месеци, ќе се навратат на ова прашање.

Зеленски кажа дека Украина е подготвена да го реалиизра договорот постигнат во Париз, но дека е тоа „двонасочна улица“. Тој нагласи дека никогаш нема да се согласи на „федерализација на Украина“ и нема да дозволи притисок врз надворешната политика на земјата.

„Украина е унитарна држава, тоа е непроменлив член на Уставот на Украина и непрокосновен пирнцип на постоењето на државата“, рече Зеленски.

Прикажи повеќе...

Свет

Чилеански авион со 38 патници исчезна од радарот

Објавено пред

Чилеанскиот воен транспортен авион, со 38 патници и членови на екипажот исчезна од радарот додека беше на лет на Антарктикот.

Како што пренесе „Раша Тудеј“, воената база изгубила контакт со авионот „Ц-130 Херкулес“ синоќа.

Судбината на членовите на екипажот и патниците засега е непозната.

Авионот се упатил кон базата на Антарктикот, а контактот бил изгубен еден час по полетувањето. Властите соопштија дека неколку часа подоцна не биле оптимисти. Армијата претходно започна операција за потрага и спасување.

Чилеанскиот претседател Себастијан Пинира објави на „Твитер“ дека ја следи состојбата со министрите за одбрана и внатрешни работи во седиштето на воздухопловните сили, пренесува „АП“.

Воздухопловните сили објавија дека немале контакт со авионот повеќе од седум часа и дека леталото најверојатно останало без гориво.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Свет57 минути

Чилеански авион со 38 патници исчезна од радарот

Чилеанскиот воен транспортен авион, со 38 патници и членови на екипажот исчезна од радарот додека беше на лет на Антарктикот....

Македонија12 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион16 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ17 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија17 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија17 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија20 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион21 час

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт21 час

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет22 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија23 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет23 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет23 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет24 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион1 ден

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ2 дена

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион2 дена

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ2 дена

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ2 дена

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Досие