Контакт

Свет

Тилерсон: Русија е опасна, американските сојузници и НАТО со право се загрижени

Објавено пред


Рекс Тилерсон, именуван за нов државен секретар на САД од новоизбраниот претседател Доналд Трамп, изјави на сослушувањето во средата пред комисијата за надворешна политика на Сенатот, дека Русија е „опасна“ и оти сојузниците во НАТО „со право“ се загрижени поради нејзиното враќање на меѓународната политичка сцена, но изнесе и размислување за условите под кои САД можат црноморскиот полуостров Крим да го признаат како руска територијано изнесе и размислување за условите под кои САД можат црноморскиот полуостров Крим да го признаат како руска територија.

Поранешниот директор на голема нафтена компанија по сослушувањето се очекува да биде потврден на должноста шеф на американската дипломатија, а е близок на рускиот претседател Владимир Путин, со кого новиот американски претседател Доналд Трамп сака подобри односи, коментира AFP.

„Русија денес е опасна. Но не е непредвидлива. Зазема украинска територија, дофаќајќи го Крим и им даде помош на сириските сили кои силно грубо ги кршеле законите на војувањато“, истакна Рекс Тилерсон од кој американските сенатори токму сакаа да дознаат за неговите врски со Русија додека беше главен директор на „ExxonMobil“ од 2006 до 31-ви декември 2016 година.

На темата Украина во текот на сослушувањето Тилерсон беше прашан дали смета дека „САД никогаш не треба да ја признаат легитимноста на анексијата на Крим, како што беше со балтичките републики“.

„Единствен начин на кој тоа е возможно, е поширок договор, кој ќе ги уважува интересите на украинскиот народ. Без него ние никогаш не треба да го признаеме“, реле Тилерсон мислејќи на присоединувањето на Крим на Москва каде што населението, кое е мнозинско руско и рускојазично со референдум во март 2014 година изгласа враќање на автономијата укината во 1990-те од страна на властите во Киев и присоединување кон Руската Федерација, што Западот го смета за нелегална руска анексија на украинска територија.

„Нашите сојузници во НАТО со право се грижат поради враќањето на Русија“ на меѓународната сцена, рече Тилерсон, откако Трамп во предизборната кампања ги критикуваше сојузниците во НАТО и самата организација, во прв ред членот 5 од повелбата на Алијансата во случај на надворешна агресија.

Таа изјава предизвика вознемиреност кај американските сојузници во Европа. Меѓутоа, Трампи алудираше во прв ред на нивните недоволни вложувања во секторот на одбраната и трошоците на САД во врска со осигурувањето на нивната сигурност, поради намалувањата на нивните трошоци во буџетите за одбрана кои не се на ниво на договорениот процент.

Сослушувањето на Тилерсон се одвива во многу мачна атмосфера во Вашингтон. Трамп, имено во средата многу остро реагираше и ги демантираше наводните разузнавачки материјали дека Русија врз него вршела притисок кои се појавија во некои американски медиуми, како и дека Москва поседува компромитирачки материјали за него.

Тилерсон, исто така, изрази жалење што Кина „не беше веродостоен партнер и не го искористи своето влијание за да ја запре Северна Кореја“ и нејзините, како што оцени, според меѓународното право незаконски воени балистички и нуклеарни програми. На крајот заклучи дека кинеските интереси понекогаш биле „во спротивност со американските“.

Шеесет и четиригодишниот Рекс Тилерсон, дипломирал на Тексашкиот универзитет во Остин. Речиси четири децении работел во „ExxonMobil“, почнувајќи ја кариерата како обичен инженер, а во доцните 1990-те ги водел проектите на компанијата во Русија.

Тилерсон е на чело на „ExxonMobil“ од 2006 година. Во 2011 година тој го потпиша договорот со рускиот нафтен гигант „Роснефт“ за истражувања во Арктик. Во 2014 година „ExxonMobil“ мораше да ги суспендира своите активности во споменатиот проект, поради американските санкции против Русија поради нејзината наводна улога во украинската криза. Тилерсон, притоа ги критикуваше потегот на американскиот претседател на заминување Барак Обама, изразувајќи сомневање во ефикасноста од споменатите санкции.

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, запрашан за коментар за именувањето на Тилерсон тогаш за агенцијата РИА изјави дека „Кремљ смета оти станува збор за професионалец./крај/мф/сн

Свет

Кралот на Свазиленд самостојно решил да го промени името на државата

Објавено пред

Од

Во светот нема многу луѓе што може да си дозволат да променат име на држава, но кралот Мсвати Трети може, пишува Би-би-си. Со оглед на тоа што е еден од апсолутните монарси, кралот во четвртокот одлучил државата Свазиленд отсега да се вика Кралство еСватини, што е нејзино историско име.

Ваквата одлука кралот ја објави на стадион по повод 50-годишнината од независноста на државата и неговиот роденден. Новиот назив еСватини значи земја Свази.

Промената на името на државата е неочекувана, но кралот ова име го користи во јавноста веќе подолго време, особено кога се обраќа пред Генералното собрание на Обединетите нации. Светските агенции пишуваат дека Швајцарија сега може да биде мирна бидејќи често се случувало во интернет-комуникацијата да се мешаат имињата на овие две земји.

Мсвати Трети веќе 25 години владее со единствената африканска апсолутистичка монархија во која живеат 1,2 милион жители. Со уставот усвоен во 2006 година се забрануваат активности на политичките партии, а Мсвати има имунитет од прогон и право да одлучува за законите.

Кралот е познат по луксуз и полигамија, а 40 проценти од сиромашната популација се заразени со ХИВ. Просечниот животен век во Свазиленд е само 32 години, а 70 проценти од населението живее со помалку од еден долар дневно.

Прикажи повеќе...

Вести

Столтенберг: НАТО не планира да го засили военото присуство во балтичките држави

Објавено пред

Од

НАТО нема намера да го засили военото присуство во балтичките држави кои бараат поголема заштита од соседна Русија, изјави денеска во Хаг генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Засега не планираме да го засилиме военото присуство во (балтичкиот) регионот, но она што планираме е да ги консолидираме капацитетите и ако биде потребно, да ги засилиме“, рекол Столтенберг по средбата со холандскиот премиер Марк Рут.

Балтичките земји – Естонија, Латвија и Литванија – побараа поголемо воено присуство поради стравување од руски закани. Ова прашање ќе се најде на дневен ред на самитот на НАТО на 11 и 12 јули во Брисел.

Прикажи повеќе...

Европа

Најмалку 54 лица повредени во железничка несреќа во Салцбург

Објавено пред

Од

Најмалку 54 лица се повредени во железничка несреќа во Салцбург, соопштија претставници на австриската железница. Портпаролот на железницата ОББ изјави дека 54 лица биле пренесени во болница и дека сите се со лесни повреди.

Несреќата се случила додека возот бил на станицата во текот на маневр за спојување вагони од два воза од линиите Венеција-Салцбург и Цирих-Салцбург.

Во вагоните во моментот на судирот имало околу 240 патници. Возот од Салцбург требало да продолжи за Виена.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија30 минути

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија49 минути

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија57 минути

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија1 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија4 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет5 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија5 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија6 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија24 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие