Контакт

Свет

Тинејџерка доби рекордна отштета за силување од наставник во католичко училиште

Објавено пред

Надбискупијата во Лос Анџелес ѝ испратила осум милиони долари отштета на тинејџерка која била силувана и избркана од страна на наставник во тамошното католичко средно училиште во 2016 година, изјавил нејзиниот адвокат Дејв Ринг, пренесува „Њујорк тајмс“. Овој случај привлече големо внимание на проблемот со сексуална злоупотреба во католичките институции, кои ги извршиле вработени кои не се членови на свештенството.

Адвокатот Ринг верува дека се работи за најголема отштета кога било исплатена на едно лице од страна на надбискупијата, која веќе исплатила стотици милиони долари за силувања изминатите години. Како што пишува „Њујорк тајмс“, се работи за рекордна исплата на надбискупијата на едно лице.

Портпаролката на надбискупијата во Лос Анџелес одбила да ја потврди сумата што е исплатена.

„Надбискупијата е свесна дека со насилство и злоупотреба се врши сериозна штета на животот на жртвата. Се надеваме дека во оваа ситуација, отштетата ќе ѝ помогне на девојката да ги залечи ранети и да продолжи во иднината кон својата зададена цел. Надбискупијата се извинува поради сè што се случило“, стои во изјавата на портпаролката.

Не е познат идентитетот на тинејџеката, но е познато дека имала 15 години кога почнала сексуалната злоупотреба од страна на наставникот и тренер Иван Барајас во 2016 година. Барајас бил спортски директор и наставник, тренер по одбојка во средното училиште, кое го управува надбискупијата.

Како што пренесува „Њујорк тајмс“, наставникот ѝ испраќал непристојни пораки и фотографии на ученичката, кои ги снимал додека ја силувал. На крајот, кога неговата сопруга ги открила фотографиите на неговиот мобилен телефон, тој ја избркал девојката од училиштето.

Европа

Под контрола 90 отсто од подрачјето зафатено со пожарот во Португалија

Објавено пред

Во Португалија под контрола се ставени 90 проценти од подрачјето зафатено со шумскиот пожар што трае веќе четири дена и во кои 39 лица се повредени, соопштија властите.

Меѓутоа, тие предупредија дека денеска попладне се очекува температура од 40 Целзиусови степени и оти ветровите кои дуваат може да предизвикаат дополнително ширење на пожарот низ боровата шума, пренесе агенцијата АП.

Во гасењето на пожарот денеска беа ангажирани над 1.000 пожарникари и 328 возила, соопшти Агенцијата за цивилна заштита.

Прикажи повеќе...

Европа

На издавач во Австрија му забранија да пишува поради неговата амбиција да влезе во политика

Објавено пред

Австрискиот весник „Курир” одлучи да не ги објавува текстовите на издавачот Хелмут Брандштетер, поради неговата амбиција да влезе во политиката.

Поради шпекулациите дека може да се кандидира за партијата Неос на претстојните предвремени парламентарни избори, редакцијата на „Курир” одлучи да не ги објавува неговите статии.

Прикажи повеќе...

Свет

Ким Џонг-ун ја прегледа новата подморница, постои сомневање дека содржи проектили

Објавено пред

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, ја прегледа новоизградената подморница, објави државната новинска агенција КЦНА, потенцијално најавувајќи го континуираниот развој на програмата подморници со балистички проектили (СЛБМ).

Ким ги разгледа оперативните и тактичките податоци и системот на борбеното оружје на подморницата која е изградена под „негова посебна грижа” и ќе плови во водите на источниот брег, според КЦНА.

Од КЦНА рекоа дека подморницата наскоро ќе биде функционална.

Северна Кореја има голема флота на подморници, но само една експериментална подморница која може да биде опремена со балистички ракети.

Аналитичарите велат дека, со оглед на големината на новата подморница, се чини дека е дизајнирана за да може да биде опремена со ракети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Катица Јанева се појави во СЈО

Шефицата на специјалното јавно обвинителство во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Таа на работа стигна...

Македонија1 час

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ2 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија2 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија3 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија4 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија4 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион4 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија18 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија19 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија19 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија21 час

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија22 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет1 ден

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет1 ден

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Досие