Контакт

Европа

Тинејџерот што турна момче во Лондон оди на судење следната година

Објавено пред

17-годишниот тинејџер кој турна 6-годишно француско момче од платформата за гледање на 10. кат во галеријата „Тејт“ во Лондон ќе се појави пред судот следната година под обвинение за обид за убиство.

Момчето беше пронајдено на покривот од петтиот кат од галеријата, во неделата.

На судот му било речено дека момчето претрпело крвавење на мозокот и скршеници на ‘рбетот, нозете и рацете. Полицијата соопшти дека тој е во стабилна, но критична состојба во болница.

Полицијата соопшти дека ништо не укажува дека детето го познава тинејџерот кој беше уапсен.

На кратко судско рочиште, обвинетиот тинејџер ги потврди своето име, возраст, адреса и националност. Судскиот процес треба да почне на 3 февруари 2020 година. Би-би-си пренесува дека се воспоставени ограничувања во известувањето кои забрануваат именување на обвинетиот и жртвата.

Европа

(Видео) Во Франција отворен камп за обука на климатски активисти

Објавено пред

Климатски активисти се собираат во Бијариц, Франција, во пресрет на самитот на седумте најразвиени земји во светот (Г7) што ќе се одржи овој викенд. После обуката во кампот, собраните активисти со сигурност ќе знаат што да прават и како да се однесуваат, пренесува Би-би-си.

Еколошки групи како АНВ, Алтернатива и Пријатели на Земјата организираа заеднички камп за повеќе од 1.000 активисти за да ги научат на ефективни начини на ненасилен протест. Така, во кампот се учи како демонстрантите ефикасно да ја блокираат полицијата и да одговорат на апсењата.

Би-би-си во својата објава покренува етичко прашање за исправноста на обуките за граѓаните кои поттикнуваат на граѓанска непослушност.

Леа Вавасер (21), координатор на една од активистичките групи, вели:

„Стигнавме до точка кога нашите политички лидери се неодговорни. Да не се грижиме за климата е неодговорно. Затоа ние ја преземаме одговорноста“.

Некои од акциите кои ги спроведуваат активистите не се легални, но еден од нив, Феликс Вев, истакнува дека се повеќе луѓе се интересираат за оваа обука.

Кристоф Руге (од полициска единица СЦСИ) смета дека полицијата е стигматизирана од екстремните левичарски групи. Тој истакна дека постојат стравувања оти може да има посериозен конфликт на протестите.

Прикажи повеќе...

Европа

Портпаролката на данското кралско семејство изјави дека одлуката на Трамп е изненадувачка

Објавено пред

Портпаролката на данското кралско семејство рече дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска е изненадувачка.

Според неа, Трамп добил официјална покана да ја посети Данска на 2 и 3 септември, пренесува АП.

Трамп ја одложи планираната посета на Данска денес.

Според „Ројтерс“, Трамп решил да ја одложи посетата откако данската премиерка Мете Фредериксен ја отфрли неговата идеја за купување на Гренланд.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Наложена итна евакуација на мигрантите кај Лампедуза

Објавено пред

Обвинителството во италијанскиот град Агриџенто нареди запленување на бродот на невладината организација „Опен армс“ закотвен во близина на островот Лампедуза, како и итна евакуација на сите мигранти на бродот.

Според агенцијата „Анса“, одлуката е донесена откако главниот обвинител попладнево бил во обиколка на бродот со тим на лекари.

Бродот изминативе 19 дена пловеше во близина на Лампедуза, со речиси 100 мигранти на палубата.

Се очекува мигрантите  да бидат евакуирани од бродот во текот на вечерта, но деталите треба да се формализираат, соопшти обвинителството, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ50 минути

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион2 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша во нова видео порака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама...

Свет2 часа

Преродба на „Големата осумка“, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД следната...

Македонија3 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион3 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија4 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech14 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија21 час

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија23 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија24 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Досие