Контакт

Свет

Токио се приклучи на дипломатскиот бојкот на Зимските олимписки игри

Објавено пред

Јапонија денеска објави дека нема да испрати делегација на министри во име на владата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Јапонија нема да испрати делегација, но ќе присуствуваат тројца функционери на Олимпискиот комитет по примерот на САД за дипломатски бојкот во знак на протест поради наводното кршење на човековите права во Кина.

Јапонскиот функционер Хироказу Мацуно изјави дека Токио не планира да испрати државна делегација.

Според него, на ЗОИ во Пекинг ќе присуствуваат претседателот на Организацискиот одбор на Игрите во Токио, Сеико Хашимото, претседателот на Јапонскиот олимписки комитет, Јасухиро Јамашита, и претседателот на Јапонскиот параолимписки комитет, Казујуки Мори.

Мацуно истакна дека тројцата официјални лица ќе присуствуваат на поканата на Меѓународниот олимписки комитет и Комитетот за параолимписки игри.

Одлуката на Јапонија да не испрати државна делегација следува по сличен потег на САД и други земји како Австралија, Британија и Канада.

Јапонските спортисти ќе учествуваат на Зимските олимписки игри, кои почнуваат на 4 февруари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Голема експлозија во Гана – има мртви, уништени стотици згради

Објавено пред

Експлозија во руралниот западен регион на Гана денеска срамни со земја стотици згради и загинаа непознат број жители кога камион кој превезувал експлозиви во рудник за злато се судрил со мотоцикл.

Видеата чија автентичност не е потврдена го покажуваат местото на експлозија каде зградите се сведени на купишта дрво, тули и искривен метал.

Едно видео покажува две тела на земја, покриени со прашина. Фотографијата споделена од член на локалниот совет покажува длабок кратер во епицентарот на експлозијата.

Сеџи Саџи Амедону, заменик генерален директор на Националната организација за управување со катастрофи, рече дека се уништени 500 згради. Регионален службеник за итни случаи изјави за локалните медиуми дека видел 10 мртви тела.

На жителите им е препорачано да ја напуштат областа заради нивна безбедност и да заминат во околните градови, се вели во соопштението на полицијата. Од блиските градови е побарано да отворат јавни простори, вклучително училници и цркви за сместување на преживеаните, соопшти полицијата.

Експлозијата се случила кога мотоцикл удрил под камион кој превезувал експлозиви во сопственост на компанијата Максам во рудникот за злато Чирано, управуван од Кинрос од Торонто.

Портпаролот на Кинрос го потврди инцидентот, велејќи дека се случил на 140 километри од рудникот. Претседателот на Гана Нана Акуфо-Адо на Твитер објави дека е информиран за инцидентот и потврди дека има мртви.

Прикажи повеќе...

Свет

Од февруари во Австрија вакцинацијата против ковид станува задолжителна

Објавено пред

Австрискиот парламент усвои закон со кој се воведува општа задолжителна вакцинација против коронавирусот. Законот стапува на сила на почетокот на февруари.

Одлуката за задолжителна вакцинација на полнолетните граѓани е донесена со големо мнозинство. Од дадени 170 гласови, 137 пратеници гласаа „за“, а 33 „против“ законот.

Инаку, на седницата не присуствуваа 13 пратеници, речиси од сите парламентарни партии, од протестот против задолжителна вакцинација или болест.

За законот гласаа пратениците од владејачката Народна партија на Австрија (ОВП) и Зелените, како и од опозициската Социјалдемократска партија (СПО) и Неос.

Партијата на слободата (ФПО) гласаше против мерката, обвинувајќи ги властите и сите оние кои гласаа за задолжителна вакцинација за воведување тоталитаризам и „здравствен комунизам“ во Австрија.

На барање на ФПО, гласањето беше спроведено со изговарање на пратениците, така што пратениците по изрекувањето на имињата требаше да го стават својот глас во гласачките кутии предвидени за таа цел.

Колку законот за задолжителна вакцинација го подели општеството покажува дека во периодот на јавна расправа на веб-страницата на Собранието биле испратени повеќе од 100.000 ставови на граѓани.

Пратениците на ФПО истакнаа дека ваквиот закон е без преседан во демократска Австрија и дека на тој начин владата ја изгубила довербата на граѓаните. Лидерот на ФПО Херберт Кикл најави дека нема да се вакцинира и покрај задолжителната вакцинација.

Според усвоениот закон, сите полнолетни граѓани кои се регистрирани во Австрија ќе треба да се вакцинираат против коронавирусот. Законот предвидува преоден период во кој ќе се опоменуваат невакцинираните, а од средината на март ќе почне глоба од 600 до 3.600 евра.

Бундесратот, провинцискиот дом на парламентот, треба да го потврди законот на 3 февруари, па тој веднаш потоа ќе стапи на сила.

Австриската влада во договор со опозицијата која ја поддржа задолжителната вакцинација, претходно договори лотарија за сите граѓани кои се вакцинирани.

Така, секој десетти вакциниран граѓанин ќе може да освои ваучер од 500 евра, кој ќе може да го потроши во австриски продавници, гастрономија, хотели и слично.

Австрија е првата земја во ЕУ која воведе општа задолжителна вакцинација.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Го прележав омикрон, ништо страшно

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објави дека повторно бил заразен, но овој пат со сојот омикрон.

„ Забележуваме дека омикрон е друг тип на вирус. Ми се чини дека се проширил на обичниот грип. Зборувам како човек кој е заразен по втор пат, овој пат со вирусот омикрон“, рече Лукашенко.

Според зборовите на белорускиот претседател, овој вид не предизвикува пневмонија и нагласил дека се заразил, а речиси и не забележал дека е заразен. Дури на крајот, кога го направил тестот, открил дека е заразен.

Лукашенко смета дека Русија ја направила вистинската тактика во борбата против пандемијата.

„ Русија му пристапи на вирусот на вистински начин и обично се спроведуваат амбулантски третмани. Овој вирус не е толку опасен. Се разбира, постарите луѓе се поподложни на вируси, како и луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни болести, дијабетес, болни од рак и астматичари“, истакна Лукашенко.

Тој додаде дека, се разбира, потребно е луѓето да се заштитат, но не треба многу да се грижат, туку едноставно да живеат.

Претходно, Лукашенко објави дека на крајот на јули 2020 година го победил коронавирусот без никакви симптоми. Во есента 2021 година, тој рече дека е подготвен да се вакцинира, но ќе ја чека белоруската вакцина, која треба да биде пуштена во промет во 2023 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија13 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет14 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет14 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија17 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија18 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија19 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет20 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија21 час

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија21 час

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет22 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет23 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа23 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија2 дена

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет2 дена

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие