Контакт

Свет

Тони Блер вели дека брегзитот сè уште може да биде блокиран

Објавено пред

Најголемиот поборник за останување на Британија во ЕУ, Тони Блер, предупреди дека ЕУ е загрозена од левицата и од десницата и ја повика Европа да остане обединета и силна тврдејќи дека брегзитот сè уште може да биде блокиран, пренесува британски „Експрес“.

Блер вели дека Британија сè уште може да остане во ЕУ и дека шансите за поништување на волјата на 17,4 милиони луѓе всушност се зголемува. Тој рече дека политичкиот центар на Европа го стегаат од двете страни, како и од странските гиганти. Говорејќи на германскиот весник „Стерн“, Блер рече:

„Политичкиот центар на Европа е загрозен и од левицата и од десницата и сега ќе имаме три гиганти – Кина, Индија и САД. Ако не сакате да бидете уништени од овие гиганти, само сојузи ќе помогнат“.

Тој исто така предупреди за растечката привлечност на авторитарниот лидерски стил.

„Успехот на Доналд Трамп секако има врска со фактот што им се обраќа на граѓаните што се чувствуваа маргинализирани. Но, тоа не објаснува сè. Другите објаснувања се дека тој вели: „Јас ги завршувам работите, ќе се справим со нив“. Така успева дури и ако не се согласуваме со него“, рече Блер.

Блер смета дека ова е причината зошто е од суштинско значење да се бориме против брегзитот и дека успехот на обратниот процес е можен. Поранешниот премиер рече:

„Во овие времиња сецесионистичките движења како овде или во Шпанија се едноставно лудост. Самитот на Г7 покажа колку е важно Европа да остане обединета и силна. Брегзитот го прави спротивното и јас го разбирам американското гледиште, но Европа мора исто толку ефикасно да ги брани своите сопствени интереси“.

Блер рече дека кампањата за блокирање на брегзитот успевала и дека шансите за поништување на гласовите се зголемуваат.

„На почетокот на годината мислев дека сме на 25 отсто, но сега мислам околу 40 отсто. Луѓето очигледно веруваа дека ќе бидеме послободни и посувери, но се покажа спротивното, нема да бидеме послободни“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Средоземното море исчезнаа 117 мигранти

Објавено пред

Во водите на Средоземното море, во близина на Либија, по превртување на гумен чамец, најверојатно се удавиле дури 117 мигранти, изјави прететсвник на Меѓународната организација за миграција Флавио ди Џакомо, повикувајќи се на тврдењата на тројца спасени мигранти.

Тој рекол дека хеликоптер на италијанската морнарица вчера спасил тројца мигранти, а дека тие тврдат дека на чамецот, кој тргнал од Либија биле качени 120 лица, пренесе АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп најави важна објава

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во време кога продолжуваат несогласувањата меѓу Белата куќа и демократите околу неговиот план за изградба на ѕид на границата со Мексико.

Од другастрана, како што наведува АП, демократите планираат да предложат речиси 1,1 милијарди долари за трошоци поврзани со безбедноста на границата, во рамки на пакетот за да се стави крај на делумната блокада на американската федерална влада.

„Њујорк тајмс“ оценува дека тоа се први сигнали за можни чекори да се предизвика тоа „затворање на владата“, по 29 дена политичка инерција и размена на тешки зборови.

Во Белата куќа не даваат детаљи за обраќање на Трамп, но се очекува како што наведува АП, тој да прогласи вонредна ситуација, со што се закануваше претходно, со што би го заобиколил Претставничкиот дом на Конгресот, кој од ноемвриските избори под контрола на демократите.

Одбивањето на Трамп да го потпише буџетот во кој нема 5,7 милијарди долари неопходни за почеток на изградба на ѕид на границата со Мексико, доведе до делумна блокада на федералната влада на САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија шокирана од серијата убиства на жени

Објавено пред

Ново немилосрдно убиство ја шокираше јавноста во Шпанија. Поранешен осуденик за убиство на сопругата, ја уби својата адвокатка и љубовница.

Како што пренесуваат шпанските медиуми, тој ја убил адвокатката во четвртокот, со која бил во љубовна врска. Полицијата во неговиот стан го пронашла нејзиното избодено мртво тело, откако нејзиниот сопруг пријавил дека е исчезната.

Неколку часа претходно, 50-годишниот Салвадор Калво, скокнал од мост во градот Теруел, во источна Шпанија, откако полициска патрола го лоцирала.

Овој случај ја шокираше Шпанија во која семејното насилство повторно стана главна тема.

Минатиот месец, беше убиена и 26-годишна наставничка, во јужната покраина Андалузија. Нејзиното тело беше пронајдено покрај едно село по пет дена неуспешна потрага. Според пишувањата во шпанските медиумите, убиството го извршил 50-годишен маж, кој веќе бил во затвор поради убиство на жена. Тој призна дека ја убил девојката откако се обидел да ја силува.

Премиерот Педро Санчез вети дека ќе продолжи со борбата против насилството над жените, а неговата изјава е сфатена како одговор на десничарската партија „Вокс“, популарна во јужната покраина Андалузија, која сака да ја укине правната помош за жените жртви на насилство, бидејќи сметаат дека неоправдано ги фаворизира жените.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет57 минути

Трамп најави важна објава

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во...

Свет2 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговите закони за прекувремени часови, кои досега неколкупати...

Свет3 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија4 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ5 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион7 часа

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија7 часа

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија9 часа

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија10 часа

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија10 часа

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет23 часа

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион23 часа

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања1 ден

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија1 ден

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија1 ден

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ1 ден

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија1 ден

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија1 ден

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Македонија1 ден

Камчев со Јанакиески: „Шефе, со дупоиве што ги обори Центар, шо стана“?

Во кривичниот суд во Скопје се одржа рочиштето за предметот на СЈО ,,Насилство во Општина Центар“. На денешното судење беа...

Досие