Контакт

Свет

Трамп бара од Врховниот суд да го поништи Обамакеар

Објавено пред

Владата на американскиот претседател Доналд Трамп побара од Врховниот суд да го поништи законот познат како Обамакеар (Obamacare).

Законот познат како акт на Обама за здравствена заштита (AЦA) стана неважечки откако тогашниот мнозински републикански Конгрес укина дел од неговите елементи, напиша владиниот адвокат Ноел Франциско во тужба.

„Ништо од она што направи Конгресот во 2017 година не покажува дека е планирано остатокот од АЦА и натаму да важи, без три интегрални одредби“, тврди Франциско.

Претходно администрацијата на Трамп објави дека ќе побара од Врховниот суд да го прогласи законот за нелегален, со што се отвора патот за една од клучните теми на политичката кампања за годинашните претседателски избори.

Демократската претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, претходно го нарече овој потег „незамислива суровост“ во време на коронавирусот кој најтешко ги погоди САД.

АЦА им забрани на осигурителните компании да ги одбијат Американците со постојни здравствени проблеми.

Трамп ги критикуваше трошоците за здравствена заштита, а напуштањето на Обамакеар беше едно од неговите главни ветувања во кампањата пред победата на претседателските избори во 2016 година.

Годинешниот демократски претседателски противкандидат Џо Бајден рече дека најновиот потег на Трамп е суров и бесчувствителен.

Демократите ќе се обидат да победат на изборите во ноември ветувајќи дека ќе го одбранат Обамакеар, откако тие ја презедоа контролата врз Претставничкиот дом на САД со слична стратегија во 2018 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Вознемирувачко видео) Објавена снимка како 16-годишен голман го удира гром на терен

Објавено пред

Иван Заборовски, млад голман на рускиот третолигаш Знамја Труда заврши во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако нема многу детали за случајот, се верува дека 16-годишното момче било погоден од гром на саботниот тренинг.

Тој е моментално на интензивна нега и неговите соиграчи од клубот се надеваат дека ќе се опорави.

Во меѓувреме се појави вознемирувачка снимка на која се гледа моментот кога гром удира во момчето. Иван се загревал на шеснаесеттерецот, кога во еден момент потрчал да ја удри топката, но бил погоден од гром. Сето тоа се одиграло во една секунда.

Прикажи повеќе...

Регион

Припадник на вооружените сили на БиХ почина од коронавирус, вкупно 33 лица заразени меѓу војниците

Објавено пред

Во болницата Касиндо-Лукавица во Источно Сараево вчера почина З.Ц., член на вооружените сили на Босна и Херцеговина, како последица на Ковид-19, соопшти тамошното Министерството за одбрана.

Починатиот бил дел од Оперативната команда на Бригадата на воздухопловните сили во касарната „Рајловац“. Ова е втор член на вооружените сили на БиХ кој починал како резултат на инфекција со вирусот Ковид-19.

До 6 јули 2020 година, вкупно 33 лица биле заразени во вооружените сили на БиХ од почетокот на пандемијата, од кои двајца починале, 11 закрепнале, а 20 се водат како заразени.

Во согласност со ситуацијата низ целата земја, регионот и пошироко, Министерството за одбрана и вооружените сили на БиХ преземаат мерки за заштита од пандемијата, а во моментов се ангажираат ресурси за да им помогнат на цивилните структури во ублажување на ефектите од Ковид-19 на 11 локации.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран откри дека несреќата во нуклеарниот комплекс „Натанз“ предизвикала значителна штета

Објавено пред

Несреќата во нуклеарниот комплекс „Натанз“ во Иран предизвикала значителна штета и може да го забави производството на центрифуги што се користат за збогатување ураниум, изјави портпаролот на Организацијата за атомската енергија во земјата, пренесува ИРНА.

Инцидентот се случил во четвртокот во магацин во изградба во комплексот „Натанз“, во централниот дел на Иран, но не предизвикало жртви или радиоактивно загадување. Официјалните претставници за безбедност го нарекоа инцидентот несреќа и рекоа дека ја утврдиле причината, без да дадат дополнителни објаснувања.

„Немаше жртви, но штетата е значајна на финансиско ниво. На среден рок оваа несреќа може да го забави развојот и производството на напредните центрифуги. Натанц е една од главните постројки за збогатување ураниум во Иран. Со божја волја и со постојан напор ќе го компензираме ова забавување, така што изградената локација ќе има уште поголем капацитет од порано“, рече портпаролот на иранската Организација за атомска енергија, Бехруз Камалванди, во интервјуто објавено во неделата од државната новинска агенција ИРНА.

Организацијата претходно објави наводна фотографија од локацијата, на која се гледа еднокатна зграда со оштетен покрив, sидови очигледно зацрнети од пожар и врати што висат од шарките како да се разнесени однатре. Државната телевизија подоцна ја покажа зградата од различен агол со мало оштетување на нејзините ѕидови.

Техеран најави во мај минатата година дека постепено ќе се повлекува од одредени обврски според нуклеарниот договор во 2015 година со големите сили, што САД еднострано го напуштија во 2018 година.

Иран го врати збогатувањето на ураниум во Натанц минатиот септември и покрај тоа што се согласи, според договорот, да ги стави во мирување таквите активности. Техеран отсекогаш негира дека неговата нуклеарна програма има каква било воена димензија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Скопјанец починал во својот стан по каснување од стршен

Скопјанец на возраст од 49 години бил пронајден починат од страна на итната медицинска помош во неговиот стан, на улицата...

Македонија3 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија3 часа

Филипче: Граѓаните мора да прифатат дека ваквата реалност ќе трае подолго од што се очекуваше

Новиот бран на коронавирус кај нас дојде порано, граѓаните мора да прифатат дека ова ќе трае подолго од што се...

Македонија3 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија4 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион4 часа

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија4 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија5 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион6 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ7 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура7 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија7 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион22 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион23 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава1 ден

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет1 ден

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт1 ден

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија1 ден

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ1 ден

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија1 ден

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Досие