Контакт

Свет

Трамп бара специјален совет за истрага на изборите во ноември

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, посочи дека е потребно да се назначи специјален совет за истрага на наводно наместените избори што се одржаа во земјата на 3 ноември, на кои победи противникот на Трамп, демократот Џозеф Бајден, пренесува ТАСС.

„Откако ја видов огромната измама со гласачите на претседателските избори во 2020 година, не се согласувам со некој што смета дека не е потребен силен, брз и фер специјален совет веднаш. Ова беа најкорумпираните избори во историјата на нашата земја и тој мора да внимателно да ги истражи!“, напиша Трамп на „Твитер“.

Претходно, „Волстрит џурнал“ објави дека Трамп се залага за назначување специјални совети за да ги испитаат неговите тврдења за изборни измами поврзани со гласањето во ноември, како и да почнат истрага за синот на избраниот претседател Џо Бајден, Хантер.

„Државниот јавен обвинител, Вилијам Бар, во понеделникот рече дека не гледа причина да се назначи специјален совет за истражување на обвинувањата против Хантер Бајден или за изборните измами велејќи дека верува оти истрагата за синот на новоизбраниот претседател Џо Бајден се водела одговорно и професионално“, напиша ВСЖ.

На 14 декември Електроскиот колеџ на САД ја потврди изборната победа на Џо Бајден. Демократот доби 306 гласа, а актуелниот претседател Доналд Трамп обезбеди 232 гласа. Со 538 електори, кандидатот треба да добие 270 електроски гласа за да биде избран на претседателската функција во САД.

Трамп не го призна поразот и водеше немилосрдна борба за оспорување на резултатите поднесувајќи мноштво тужби за нерегуларности и за измама на гласачите во голем број клучни држави. Правните битки на Трамп не успеаја да добијат никаква основа и беа отфрлени од државните судови, како и од Врховниот суд на САД.

Инаугурацијата на Бајден ќе се одржи на 20 јануари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД повикуваат на итно ослободување на Навални

Објавено пред

САД ги повикуваат руските власти веднаш да го ослободат блогерот и опозиционер Алексеј Навални, се вели во изјавата на американскиот државен секретар Мајкл Помпео, пренесува ТАСС.

„САД најостро ја осудуваат одлуката на Русија да го уапси Алексеј Навални. Забележуваме со голема загриженост дека неговиот притвор е последниот во низата обиди за замолчување на Навални и на другите опозициски фигури и независни гласови кои се критични кон руските власти”, се вели во соопштението.

„Апелираме до руската влада да обезбеди еднакви услови за сите политички партии и кандидати кои сакаат да се натпреваруваат во изборниот процес. Алексеј Навални не е проблемот. Бараме негово итно и безусловно ослободување”, додаде Помпео.

Навални, баран за кршење на условите за условна казна во случајот Ив Рошер, беше приведен на московскиот аеродром „Шереметјево“ по пристигнувањето од Берлин во неделата.

Прикажи повеќе...

Свет

Пекинг: Повлекувањето на Русија од Договорот за отворено небо беше неизбежно

Објавено пред

Повлекувањето на Русија од Договорот за отворено небо, објавено од руското Министерство за надворешни работи, беше неизбежно поради немањето желба за соработка од САД, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунјинг.

„Како што сфаќам, директната причина за одлуката на Москва да почне постапка за излез од Договорот за отворено небо е едностраното повлекување на САД и покрај меѓународната позиција. Тоа значително ја поткопа билатералната доверба меѓу вооружените сили на двете земји и транспарентноста меѓу страните. Русија се обиде да го зачува договорот, но не доби никаква позитивна реакција од САД или од другите страни во договорот,“ рече таа.

„Веќе подолго време, САД се држат до менталитетот на Студената војна и на политиката ‘прво Америка’, истовремено напуштајќи мултилатерални договори и меѓународни организации што влијаат на меѓународниот режим на контрола на оружјето и на разоружувањето“, подвлече дипломатката.

Фактите покажуваат дека иднина може да се обезбеди преку дијалог и соработка, а не преку еднострана политика. Кина ги повикува САД да ја сослушаат загриженоста на меѓународната заедница и да преземат мерки за одржување на глобалната стратешка стабилност, мир и безбедност во регионот и пошироко, додаде таа.

На 15 јануари, руското МНР објави дека Русија почнува повлекување од Договорот за отворено небо. Другите страни ќе го добијат релевантното известување кога ќе завршат домашните процедури.

Вашингтон ја обвинуваше Русија за селективно почитување на договорот и кршење на голем број клаузули на договорот за неколку години. Русија има свои поплаки до Вашингтон во врска со спроведувањето на договорот.

Во 2017 година, Вашингтон објави воведување на одредени ограничувања против рускиот набљудувачки лет над територијата на САД, предизвикувајќи ја Русија да реагира соодветно. САД се повлекоа од Договорот за отворено небо на 22 ноември.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 24 лица затруени со јаглен моноксид

Објавено пред

Поради труење со јаглерод моноксид, 12 лица се пренесени во болницата, пишува 24ur.com. Никој од нив не е во животна опасност.

Труењето се случило во една зграда во Добрна во неделата околу 18 часот, а во нивната крв била пронајдена поголема количина јаглен моноксид.

Пожарникарите брзо пристигнале на самото место и евакуирале 24 лица, од кои 12 имале јасни симптоми на труење и сите биле пренесени во болница во Целје.

Портпаролката на полицијата во Целје, Милена Трбулин изјави дека жителите поминале цел ден во мала просторија без вентилација, каде што готвеле и пушеле.

Се верува дека системот за греење не е причина за труењето, а полицијата сè уште го истражува целиот случај.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за одблокирање на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет34 минути

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија58 минути

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ2 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија3 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија3 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа3 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет4 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион4 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет5 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет5 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет6 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет16 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ17 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет17 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет18 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион19 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија22 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија23 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија1 ден

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Досие